ggg ggg ggg

XX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru w Pałacu Łochów w Łochowie (04.09.2012)

Organizatorem Festiwalu było Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. XX – jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Siedlce rozpoczęto 23 sierpnia paradą ulicami Siedlec.

Przez cztery dni zaprezentowały się zespoły folklorystyczne między innymi z Mołdawii, Węgier, Włoch i Polski (ZPiT „Łukowiacy”, ZPiT „Połoniny” z Rzeszowa i ZPiT ZS „Chodowiacy” im. A. Siwkiewicz) oraz Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma. Na scenie zagościła również Kapela z Maciejowic pod kierunkiem Stefana Nowaczka i Zespół Obrzędowy z Woli Koryckiej. Finał Festiwalu odbył się w gościnnych progach Pałacu Łochów w Łochowie ostatniego dnia, czyli w niedzielę 26 sierpnia. Był to piękny i roztańczony dzień oraz wieczór. Brawurowe, skoczne piosenki, żartobliwe scenki ludowe w wykonaniu młodych, nieco starszych i całkiem młodziutkich wykonawców zachwycały publiczność.

 

Z powodu zmiennej aury występy odbyły się w oranżerii Pałacu Łochów. Każdy z wykonawców nagradzany był gorącymi oklaskami. Kolorowe pasiaste fartuchy, gorsety wyszywane kolorowymi cekinami z mnóstwem lśniących korali dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz – przyciągały wzrok. Haftowane gorsy białych koszul przewiązanych czerwoną szarfą i brązowe sukmany chłopców – pięknie uzupełniały dziewczęce stroje. Niektóre elementy pokazanych obyczajów ludowych zaskakiwały, np. zabawa polegająca na kradzeniu pocałunków, czy scenki zwyczajowe obrazujące piosenkę o Andzi, która zamiast znachorki doczekała się syna. Kolejny zespół – z Mołdawii zachwycił energią i odwzorowaniem wręcz doskonałym tańców ludowych swojego kraju. Trzecim i ostatnim była formacja taneczna z Białorusi. Przepięknie śpiewający członkowie grupy ogromnie się spodobali.

 

 Na zakończenie imprezy prowadzący koncert dyrektor Siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki podsumował dorobek tegorocznego Festiwalu i podkreślił znaczenie odpowiedniego zrozumienia potrzeby rozwoju i opieki nad działaniami kulturalnymi oraz teatrami obrzędowymi władz samorządowych oraz prezydenta Siedlec. Podziękował osobom wspierającym prace ośrodka, a szczególnie wyjątkowego sponsora, jakim jest właściciel Pałacu w Łochowie Władysław Grochowski oraz firma ARCHE S.A. W podziękowaniu sponsorzy, również sieć sklepów TOPAZ, Firmy CHROMEKS i POLMEX oraz władze gminy Łochów reprezentowane podczas koncertu przez wiceburmistrz Łochowa Marię Sawicką – Korzeniowska, otrzymali pamiątkowe „Jerzyki”.
Roztańczony i rozśpiewany był niedzielny finał Festiwalu, na kolejny przyjdzie czekać nam długo, ale będzie warto. /J.Cz./

Galeria zdjęć

 

 

 

2 567 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gorąco oklaskiwany koncert (04.09.2012)

Kościół św. Idziego - wyszkowska świątynia na jeden wieczór stał się świątynią muzyki i śpiewu W ramach zaplanowanego cyklu spotkań...

Zamknij