ggg ggg ggg

XV Jubileuszowy Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia w Łochowie

8 października 2023 r. w Łochowie odbył się XV Jubileuszowy Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. Coroczne święto zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska i współudziale samorządów, środowisk leśników i myśliwych.

To tradycyjne i cykliczne wydarzenie ma na celu oddanie czci wielkiemu naukowcowi i leśnikowi, jakim był prof. Jan Szyszko. Ideą Hubertusa jest ukazanie jak ważną dziedziną życia jest leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i pszczelarstwo. Obchody dorocznego święta trwały już od soboty 7 października, gdy w tradycyjnym polowaniu hubertowskim uczestniczyło ponad 400 myśliwych.
Uroczystości główne XV Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego w dniu 8 października otworzyła parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców z Kaplicy Pałacowej. Po przybyciu na miejsce na teren Pałacu w Łochowie odprawiona została Msza Świętą Hubertowska pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. Podczas homilii Biskup przypominał zgromadzonym, że przedstawiciele tych środowisk dbają o należyte gospodarowanie tym, co daje nam las i ziemia. Uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody im. Profesora Jana Szyszko. W tym roku prestiżowe wyróżnienie z rąk Krystyny Szyszko, otrzymał biskup senior diecezji drohiczyńskiej – Antoni Pacyfik Dydycz, świętujący swoje 85 urodziny. Pani Krystyna podziękowała również organizatorom Hubertusa za pamięć o jej śp. mężu oraz za odpowiedzialność za naturalne bogactwa naszego kraju. W imieniu ministra Edwarda Siarki, który skierował do uczestników kilka słów, list odczytał zastępca dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa – Maciej Szmit. Łowczy Krajowy – dr Paweł Lisiak w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dorobek pokoleń myśliwych, którzy w tym roku świętują 100-lecie istnienia Związku i życzył wszystkim myśliwym, by ich pasja dawała siłę do dalszej pracy na rzecz polskiej przyrody. Senator Maria Koc z kolei przypomniała historię Hubertusa Węgrowskiego, który stał się okazją do zaprezentowania społeczeństwu pracy leśników, myśliwych i rolników.
W czasie Hubertusa wręczono również nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „Zdrowy las”. Do konkursu zorganizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, uczniowie szkół podstawowych zgłosili ponad 70 prac. Stanowiska edukacyjne przygotowały m.in. Nadleśnictwo Łochów oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska”. Nadleśnictwo Hajnówka dla zwiedzających przygotowało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny. Obchodom towarzyszyły również pokazy psów myśliwskich, pokazy jazdy konnej, a także tradycyjny jarmark zdrowej żywności z lasów (w tym m.in. dziczyzny) oraz z pól i łąk. Podczas jarmarku hubertowskiego, można było odwiedzić stoiska przygotowane przez Wojsko Polskie, obejrzeć pokazy sokolnicze, czy prezentację sprzętu rolniczego. Po raz pierwszy organizatorzy zorganizowali pokaz tradycyjnego bartnictwa z Puszczy Augustowskiej. Jak zawsze na scenie odbyły się koncerty. Wystąpiły zespoły Fifek i Model M.T.Modelinka oraz gwiazda – „Skolim”.
Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach oraz Miasto Łochów. Dzięki współpracy leśników, myśliwych, samorządowców i społeczników z fundacji EFM, po raz kolejny Hubertus Węgrowski cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu.
/KW; fot. KW, Gmina Łochów/

414 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Droga powiatowa Grębków-Podsusze ze wsparciem ponad 7 milionów 770 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg już oddana po przebudowie!

13 października 2023 r. w miejscowości Podsusze (gmina Grębków) odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanej drogi powiatowej na odcinku Grębków –...

Zamknij