ggg

X edycja Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już za nami

6 marca 2022 roku po raz kolejny w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych został zorganizowany Bieg Tropem Wilczym. Jak co roku mieszkańcy gminy Małkinia Górna licznie dopisali i włączyły się całe rodziny. W ostatnią niedzielę pobiegło ponad
120 uczestników, by w ten symboliczny sposób uczcić pamięć o żołnierzach działających w latach 1944 – 1963 w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Historia tych polskich bohaterów w tym roku wybrzmiewa dobitniej, bo solidaryzujemy się z walczącą o niepodległość Ukrainą.

Najpierw odbyła się rejestracja zawodników, potem dla chętnych rozgrzewka, a o godzinie 1200 sprzed Urzędu Gminy rozpoczął się bieg. Pani Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” apelowała szczególnie do młodzieży, by kochać Polskę ponad wszystko, bo z miłości i troski o jej wolność bierze się pokój. Pani Wójt podziękowała również za oddolne inicjatywy dla sąsiadów zza wschodniej granicy i podsumowała, że pomocy tej nie będzie 1963 m (tyle liczy trasa biegu i nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego), ale będzie to długi maraton pomagania Ukrainie.
W tym roku trasa biegu została zmieniona ze względów bezpieczeństwa – zakaz wstępu do lasów. Dystans 1963 m uczestnicy biegu pokonywali ulicami Małkini Górnej. W wydarzeniu wzięli udział między innymi członkowie: klubu MKB TEAM ,,Ostrów Biega”, Małkińskiego Klubu Morsa „Zimne Foczki”, klubu Nordic Walking przy małkińskim GOKiS, Stowarzyszenia Małkiński Krąg i harcerze – 14 Drużyna Harcerska „Sokoły”.
Po dobiegnięciu do mety, Pani Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna wręczyła uczestnikom pamiątkowe medale. Co ciekawe, tegoroczne odznaczenia mają kształt puzzli
i razem z medalami z dwóch poprzednich lat tworzą jeden element. Na zakończenie imprezy biegacze mogli posilić się grochówką.
Podczas uroczystości przedstawiciele władz gminy Małkinia Górna: Pani Bożena Kordek – Wójt Gminy oraz Pan Jacek Bogdan – Przewodniczący Rady Gminy złożyli kwiaty przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Glinie.
Tę cykliczną imprezę organizowaną przez: Fundację „Wolność i Demokracja”, Urząd Gminy Małkinia Górna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małkini Górnej wyróżnia to, że podczas biegu to nie rywalizacja jest istotna, ale idea – popularyzacja wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Bieg „Tropem Wilczym” obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Projekt ten jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości. Dziękujemy Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służbie Medycznej oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

/Info UG Małkinia Górna/

324 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Literacki Wehikuł Czasu

Turniura, krynolina, kołpak, nałęczka i gorset – o elementach kobiecego ubioru można było posłuchać 8 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej...

Zamknij