ggg ggg ggg ggg

Wyszkowianie świętowali Objawienie Pańskie modlitwą i uroczystym Orszakiem Trzech Króli

6 stycznia 2023 r. już po raz szósty w Wyszkowie ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli upamiętniający uroczystości Objawienia Pańskiego.

Jak co roku uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w Kościele św. Wojciecha, którą odprawili:
ks. proboszcz Zdzisław Golan z parafii św. Idziego i ks. proboszcz Roman Karaś z parafii św. Wojciecha wraz z ks. Albertem Lubakiem. Odczytano Ewangelię św. Mateusza, opowiadającą o trzech Mędrcach – Kacprze, Melchiorze i Baltazarze przybyłych ze Wschodu, którzy za czasów króla Heroda przybyli do Betlejem, aby złożyć hołd narodzonemu Dzieciątku Jezus.
Po Mszy Św. uformował się pod Kościołem św. Wojciecha Orszak Trzech Króli, który prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską przeszedł ulicami Wyszkowa: Sowińskiego, Pułtuską, Daszyńskiego do stajenki tradycyjnie ustawionej przy schodach prowadzonych do Kościoła św. Idziego (na skwerze Jana Pawła II). W orszaku szli Trzej Królowie, których odegrali wikariusze parafii św. Wojciecha: ks. Zbigniew Borawski, ks. Stanisław Kućmierowski i ks. Albert Lubak. Uczestnicy orszaku przeszli ulicami śpiewając kolędy. Jak zawsze barwnym akcentem był udział uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie oraz Szkoły Podstawowej w Rybnie.
Przy stajence Trzej Mędrcy (Królowie) w obecności Maryi, w której postać wcieliła się Helena Sienkiewicz oraz Józefa, którego przedstawiał Karol Zalewski, złożyli dary Jezusowi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej oraz mirrę – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich.
O znaczeniu tego najstarszego w chrześcijaństwie święta Objawienia Pańskiego mówili obaj proboszczowie parafii dziękując za liczne przybycie i podkreślając, że Orszak Trzech Króli jest radosnym wydarzeniem związanym z naszą wiarą oraz życząc „…by Jezus, jak śpiewamy w kolędzie, podniósł swą rękę i błogosławił nam i naszej ojczyźnie. Byśmy mogli ten rok przeżyć w pokoju i wzajemnej zgodzie”.
Z kolei przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska -przedstawicielka gminy Wyszków i współorganizatora uroczystości m.in. życzyła wszystkim, żeby „Gwiazda szczęśliwie nas dalej przez ten rok i przez życie prowadziła”. Przy stajence uczestnicy Orszaku Trzech Króli również wspólnie śpiewali kolędy.
Przygotowana była także szopka z żywymi zwierzętami, gdzie wielką radość sprawiły dzieciom alpaki oraz owieczki..

/KW; fot. KW, Ł. Obrębski/

471 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie noworoczne Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku

Jak co roku, 6 stycznia w święto Trzech Króli w Domu Polonii - Zamek w Pułtusku spotykają się członkowie i...

Zamknij