ggg ggg ggg ggg

Wyszków oddał hołd obrońcom Ojczyzny ‘39 roku

1 września o świcie, równo w 78. rocznicę napaści hitlerowskiej III Rzeszy na Polskę, władze samorządowe gminy oraz powiatu wyszkowskiego oddały hołd bohaterskim żołnierzom oraz cywilom broniącym Polski w 1939 roku.

 

fot1

 

Obchody rozpoczęły się nad ranem, o godz. 4:40. O tej bowiem godzinie pierwszy bomby spadły we wrześniu 1939 roku na Wieluń, chwilę później pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał przyczółku Westerplatte – eksklawy Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska.
Uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków” odsłoniętym w grudniu 2015 roku tuż przy dawnej, historycznej plebanii przy Sanktuarium św. Idziego. Uroczystość rozpoczęła się odtworzeniem syreny alarmowej oraz komunikatem radiowym z pierwszego dnia wojny, odczytanym przez Zdzisława Świętochowskiego na antenie Polskiego Radia. – A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy – słyszymy w tym komunikacie.
Krótki rys historyczny dotyczący obrony Mazowsza i Wyszkowa przedstawił Konrad Wróbel z wyszkowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP. Przypomniał m.in. chwalebną i podziwianą przez przeciwnika rolę Grupy Operacyjnej „Wyszków”, która odpierała niemiecki atak przez kilka dni, pomimo znacznej różnicy potencjału ludzkiego i sprzętowego. K. Wróbel podkreślił rolę dowódcy grupy, gen. Wincentego Kowalskiego, który od kilkunastu lat jest patronem jednej z ulic w Wyszkowie (uliczki pomiędzy ul. I Armii Wojska Polskiego i 3 Maja, dawna ul. gen. P. Batowa).
Głos zabrał także burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. Podkreślił, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”, trzeba ją pielęgnować i o nią dbać. Z kolei wszystkim wrześniowym obrońcom należy się cześć i chwała, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Kwiaty i znicze przed pomnikiem GO „Wyszków” złożyli m.in. władze samorządowe gminy Wyszków – burmistrz Nowosielski wraz z zastępcą Anetą Kowalewską, radni gminy Wyszków, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski wraz z zastępcą Adamem Mrozem, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie, delegacje szkół oraz lokalne organizacje.
Po zakończeniu uroczystości samorządowcy gminy i powiatu wyszkowskiego złożyli kwiaty przed pomnikiem obwodu „Rajski Ptak” przy ul. Pułtuskiej. /Info UM/

 

6 957 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminne obchody nowego roku szkolnego 2017/2018 w Lucynowie

Rok szkolny w Szkole Podstawowej w Lucynowie był uroczysty nie tylko z powodu gminnych obchodów, ale również z okazji otwarcia...

Zamknij