ggg ggg ggg ggg

Wyjątkowi ludzie – Jerzy Grabowski

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją do odkrycia i poznania ludzi wyjątkowych i niedocenianych przez społeczności Mazowsza, a posiadających wielki potencjał i umiejętności. Jednym z nich jest Jerzy Grabowski – społecznik, patriota, wieloletni radny i przewodniczący Rady Miejskiej w Ostrołęce, współtwórca wielu patriotycznych i historycznych wydarzeń lokalnych oraz inicjator powstania muzeum poświęconego żołnierzom wyklętym i twórca muzeum kolejnictwa w Ostrołęce. Obecnie kandydat do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do poznania bliżej Jerzego Grabowskiego, emerytowanego pracownika PKP i aktywnego społecznika, który postanowił wystartować w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jego wieloletnie zaangażowanie w życie społeczne, praca na rzecz społeczności lokalnej oraz bogate doświadczenie stanowią solidne fundamenty dla potencjalnej pracy w Sejmiku Mazowieckim.
Krótka charakterystyka:
Jerzy Grabowski urodził się 11 kwietnia 1957 roku w Rzekuniu. Jest synem świętej pamięci Stanisława Grabowskiego, żołnierza wyklętego, który był więziony w latach 1946-1951. Ta rodzinna historia patriotyzmu i walki o wolność wpłynęła na wartości, które Jerzy od zawsze wyznawał, i które przenosił na swoją działalność społeczną. Jest także ojcem posła bieżącej kadencji Marcina Grabowskiego.
Doświadczenie w samorządzie:
Od 2006 roku Jerzy Grabowski związany jest z samorządem Miasta Ostrołęka, gdzie od 2010 roku pełni funkcję radnego. Jego praca w Radzie Miasta była wielokrotnie doceniana przez społeczność lokalną. W latach 2012-2014 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a następnie w latach 2014-2018 był przewodniczącym, co świadczy o zaufaniu, jakim obdarzyli go mieszkańcy Ostrołęki.
Osiągnięcia i inicjatywy społeczne:
Jerzy Grabowski to nie tylko polityk, ale przede wszystkim aktywny społecznik, który oddaje wiele swojego czasu na inicjatywy społeczne. Jest współorganizatorem biegów: ,,Ku Czci Żołnierzy Wyklętych”, „Biegu Tropem Wilczym”, „Biegu Kolejarza” na osiedlu Stacja oraz konkursów historycznych w szkołach i licznych wydarzeń społeczno-kulturalnych. Jako jeden z prekursorów powstania Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, dąży do krzewienia patriotyzmu i dbałości o polską historię.
Muzeum ,,Kasa Biletowa”:
Jerzy Grabowski jest twórcą, właścicielem i inicjatorem Muzeum ,,Kasa Biletowa”, które znajduje się w Ostrołęce przy ul. Plac Dworcowy 5 (dworzec PKP). Muzeum to jest miejscem, w którym można odnaleźć wiele pamiątek związanych z ostrołęcką koleją. Kolejowe czapki, mundury, dyplomy, legitymacje, oryginalne tabliczki oraz elementy infrastruktury kolejowej – to tylko część bogatego zbioru zgromadzonego przez 37 lat pracy na kolei. Jednym z najważniejszych elementów muzeum jest izba pamięci poświęcona kolejarzom walczącym o niepodległość i ich rodzinom.
Tablica na grobie kapitana Bednarczyka ,,Adama”:
Jerzy Grabowski jest współfundatorem tablicy na grobie kapitana Bednarczyka ,,Adama”, żołnierza niezłomnego z Kurpiowszczyzny, znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. Ta inicjatywa stanowi wyraz pamięci i szacunku dla bohaterów walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Wyróżnienia i odznaczenia:
Jego długoletnia praca i zaangażowanie zostały docenione wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.
W 1987 roku otrzymał srebrną odznakę „Przodujący Kolejarz” od Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. W 2003 roku został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kolejnictwa” przez Ministerstwo Infrastruktury. W 2018 roku prezydent RP odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla społeczności lokalnej. Ponadto, w tym samym roku otrzymał brązową odznakę Ministerstwa Sprawiedliwości za „Zasługi w Pracy Penitencjarnej”.
W 2020 roku został uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę „Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości” za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej historii i patriotyzmu, a w 2023 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Zapraszamy naszych Czytelników do rozważenia poparcia dla kandydatury Pana Jerzego Grabowskiego w zbliżających się wyborach, w których startuje z pozycji nr 8 na liście nr 1 (KW Prawo i Sprawiedliwość) w Okręgu
nr 6, obejmującym miasta Ostrołęka, Siedlce oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski.

/KW/

202 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Modernizacja
i renowacja ratusza

21 marca br. została podpisana umowa na Izolację ścian piwnicznych i fundamentowych budynku ratusza miejskiego w Ostrowi Mazowieckiej Zakres inwestycji:osuszenie...

Zamknij