ggg
ggg

Wójt Paweł Kownacki pozyskał dofinansowanie na dalsze powiększenie Jeziora Wieliszewskiego

W ubiegłą środę, 14 lutego wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki wraz ze Skarbnikiem Magdaleną Sobczak, podpisali umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Renaturyzacja Jeziora Wieliszewskiego poprzez zwiększenie jego retencji”, współfinansowanego  ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” PO RYBY 2014-2020. Nabór do programu prowadzony był przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński.

Celem przedsięwzięcia będzie wspieranie i wykorzystywanie walorów środowiska na obszarze Gminy Wieliszew (obszary rybackie) poprzez wykonanie rekultywacji brzegów Jeziora Wieliszewskiego i tym samym zwiększenie pojemności zbiornika wodnego.

Efektem realizacji projektu będzie: zwiększenie retencji, poprawa jakości wody oraz stanu flory i fauny jeziora ; lepsze dostosowanie do rekreacji i wypoczynku.

Roboty związane z rekultywacją brzegów jeziora będą polegały na wykoszeniu brzegu Jeziora na szerokości 15 m z wygrabieniem i usunięciem wykoszonego materiału. Następnie, brzeg na szerokości 8 m oraz strefa przybrzeżna zostaną mechanicznie pogłębione przy pomocy koparki stojącej na brzegu. Ze względu na słabonośny grunt wokół jeziora koparka musi pracować z materacy. Roboty te będą wykonane na odcinku 875 m począwszy od mostka w ciągu ulicy Spacerowej, w górę Jeziora na długości 550 m – do wysokości ul. Storczyków i w dół od mostka na długości 325 m.

Roboty będą zlokalizowane na północnym brzegu. Po wykonaniu wykopu, grunt wydobyty z wody musi być sezonowany 6 miesięcy, następnie będzie można przystąpić do kolejnych prac.

Odcinek Jeziora Wieliszewskiego poniżej mostu, znajdującego się w pobliżu ul. Górki zostanie odmulony na długości 600 m, a namuł po wyschnięciu zostanie rozplantowany.

Szacowana wartość projektu wynosi ponad 370 tys. zł.  Wysokość pozyskanego przez gminę dofinansowania to 300 tys. złotych.

/źródło: www.wieliszew.pl foto: Darek Ślusarski/

1 296 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rusza budowa ścieżek pieszo-rowerowych na terenie miasta i gminy Radzymin!

W ubiegły piątek, 16 lutego burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, podpisał umowę z firmą „AGBUD” na budowę kolejnych odcinków ścieżek rowerowych....

Zamknij