ggg
ggg
ggg ggg

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” z wizytą w Wołominie i Radzyminie!

Wołomin i Radzymin były ostatnimi przystankami na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, który w tym roku odwiedził dwadzieścia miejscowości w całej Polsce. Niezwykła wystawa w obu miastach, przyciągnęła setki zwiedzających.

W poniedziałek, 4 października niezwykłe mobilne centrum edukacyjne – Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, które przez dwa dni gościło w Radzyminie, odwiedzili m.in. uczniowie klasy VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka pod opieką wychowawcy.
Mobilne centrum edukacyjne, które zwiedzaliśmy umieszczone jest w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym podzielonym na kilka stref. Mieliśmy okazję poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczyć artefakty Ojców Niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Nasze zainteresowanie wzbudziła makieta polskiego pawilonu, który eksponowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy nasi przodkowie pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Poznaliśmy również biogramy lokalnych bohaterów z czasów międzywojnia – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Duże wrażenie wywarł na nas naturalnej wielkości hologram Marszałka Józefa Piłsudskiego, przemawiający jego głosem, zapisanym na płycie w 1924 roku.
Ostatnim akordem zwiedzania było wykonanie wspólnego zdjęcia z jednym z wybranych Ojców Niepodległości.
Co warte podkreślenia, Radzymin był ostatnim – 20. przystankiem na tegorocznej ogólnopolskiej trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania niezwykłej historii II RP w tak niecodzienny i atrakcyjny zarazem sposób.
Wcześniej, w dniach od 30 września – 3 października mobilne centrum historii gościło w Wołominie, na terenie Parafii Św. Józefa Robotnika.

/Kl. VIII B z Wychowawcą/

97 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowe szkoły z dofinansowaniem

Cztery szkoły ponadpodstawowe, dla których Powiat Legionowski jest organem prowadzącym, otrzymają po 14 tys. zł na zakup sprzętu i elektronicznych...

Zamknij