ggg ggg

Wigilijne spotkanie połączone z podsumowaniem projektu pt. „Klub międzypokoleniowych spotkań”

W ubiegły czwartek, 14 grudnia w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej we współpracy z Federacją Patriotyczną i Stowarzyszeniem Odra – Niemen.

Przedsięwzięcie stanowiło podsumowanie Projektu pt. „Klub międzypokoleniowych spotkań”, którego zwieńczeniem był wspólny wyjazd ponad 300 uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości do Płocka, gdzie odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z najnowszą historią Polski. (Wycieczka odbyła się w dn. 26 października br.).
W ubiegłoczwartkowym spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II w Radzyminie ks. Krzysztof Ziółkowski, Prezes Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mirosław Widlicki wraz z Wiceprezesem Wiesławem Studzińskim, Przedstawiciele Federacji Patriotycznej i Stowarzyszenia Odra-Niemen: Prezes Ilona Gosiewska, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Odra- Niemen Krystyna Wotkiewicz oraz Paweł Przewoźny. Swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje: Koła Armii Krajowej w Płocku na czele z Prezesem Jakubem Chmielewskim, Koła Armii Krajowej w Łochowie na czele z Prezesem Grzegorzem Narzymskim, przedstawiciele Koła Armii Krajowej „Rajski Ptak” w Radzyminie na czele z Prezesem Jerzym Bertą, a także delegacja Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z Honorowym Obywatelem Radzymina Panem Janem Wnukiem.
Obecni byli Dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Radzymin, Panie: Monika Sawicka, Barbara Moczulska, Bernadetta Stwora, Hanna Baryłka, Wiesława Świeczak, Magdalena Sycik, Anna Woźniak, Katarzyna Marzec i Dorota Poznańska, Wicedyrektor Kamil Szkodziński razem z młodzieżą z zaprzyjaźnionego z nami I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, jak również Kierownik Biura Oświaty UMiG Radzymin Krzysztof Czuba oraz Dyrektor Biblioteki Artur Laskowski.
W spotkaniu uczestniczyli także rodzice, nauczyciele, członkowie Rady Programowej MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej, harcerze, przyjaciele MKH im. AK ZR i delegacje uczniów z 12 szkół z terenu Gminy Radzymin oraz Katolickiego Liceum im. Bł. Bronisława Markiewicza w Markach.
Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” uczniowie: Amelia Niegowska i Norbert Gzowski przedstawili zgromadzonym dotychczasową, ponad sześcioletnią działalność Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z okolicznościami powstania, celami i osiągnięciami Klubu.
Po zakończeniu prezentacji multimedialnej wyświetlono teledysk pt. „Niepodległa, Niepokorna”, który został nagrany w 2018 r. przez uzdolnionych muzycznie uczniów ze wszystkich 12 szkół z terenu Gminy Radzymin.
Następnie głos zabrali: Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Prezes Koła AK „Rajski Ptak” w Radzyminie Jerzy Berta i Prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki. W imieniu rodziców wystąpiła Pani Marta Gzowska, która podziękowała za patriotyczne wychowanie uczniów oraz życzyła dalszej wytrwałości w pracy edukacyjno – historycznej z młodym pokoleniem Polaków. (Dziękujemy za miłe słowa. W tym miejscu należy podkreślić, że MKH im. AK ZR integruje nie tylko dzieci i młodzież, ale również rodziców).
W dalszej części spotkania nastąpiło podsumowanie Projektu „Klub międzypokoleniowych spotkań” oraz prezentacja działalności Stowarzyszenia Odra-Niemen i Federacji Patriotycznej, do której należy także MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej. Pani Prezes Ilona Gosiewska omówiła dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość wymienionych organizacji. Odbyła się także premiera filmu nagranego podczas wyjazdu do Płocka w dniu 26 października. (Bardzo ucieszyła nas informacja, że w zamierzeniach Federacji Patriotycznej na następny rok jest dalsze pogłębienie współpracy z naszym Klubem).
W trakcie spotkania odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń za wybitne zasługi w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, którymi uhonorowano członków Klubu. Przedstawiciele Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód: Mirosław Widlicki i Wiesław Studziński wręczyli Paniom: Bernadetcie Stworze i Agnieszce Wardakowskiej Medale „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Ponadto Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” otrzymali: Monika Król – nauczycielka koordynująca pracę Klubu w SP nr 2 w Radzyminie, rodzice zaangażowani w pracę na rzecz MKH im. AK ZR: Iwona Zielińska, Karolina Goryszewska i Maciej Kowalewski oraz Natalia Wrońska, była uczennica SP nr 1 w Radzyminie, obecnie studentka, która od ponad sześciu lat związana jest z Międzyszkolnym Klubem Historycznym im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Następnie, Wiceprzewodniczący Rady Programowej MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej Waldemar Lau wraz z Prezesem Koła AK w Radzyminie Jerzym Bertą wręczyli Akty Nominacyjne do Rady Programowej Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Otrzymały je Panie: Anna Woźniak i Natalia Jeleń-Bartosiewicz. (Odznaczonym i nominowanym serdecznie gratulujemy).
Spotkanie podsumowujące Projekt „Klub międzypokoleniowych spotkań” było połączone z Wigilią, dlatego nie mogło zabraknąć kolędy. W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła zebranych piękna kolęda pt. „Narodziłeś się” we wspaniałym wykonaniu Leny Brzezińskiej, uczennicy klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
Wszyscy zgromadzeni w Miejskiej Sali Koncertowej czekali na występ Pawła Przewoźnego, znanego w Polsce reżysera filmów dokumentalnych, założyciela White Studio, muzyka i rapera, którego dwa tygodnie temu mogliśmy podziwiać podczas warsztatów filmowych, przeprowadzonych dla uczniów z terenu Gminy Radzymin. Krótkie spotkanie dotyczące warsztatu filmowego Pawła „Under” Przewoźnego, pasji życiowej naszego gościa, przemyśleń dotyczących tradycji i patriotyzmu, a także sposób przekazu i forma ekspresji, poparta utworem w stylu rap, wywołało ogromne wrażenie na słuchaczach, było żywo komentowane – zwłaszcza przez młodzież – i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.
Na zakończenie odbyła się Wigilia – dzielenie się opłatkiem i wspólna wieczerza. Ksiądz Krzysztof Ziółkowski pobłogosławił opłatek, a uczeń Przemysław Nagrodzki odczytał fragment Ewangelii dotyczącej narodzin Jezusa Chrystusa.
Życzenia wszystkim zgromadzonym złożyła prowadząca spotkanie Natalia Wrońska. Ponadto w imieniu uczniów, rodziców, nauczycieli, Zarządu i Rady Programowej MKH im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej podziękowała Burmistrzowi Krzysztofowi Chacińskiemu za objęcie patronatu nad wydarzeniem oraz Dyrektorowi Arturowi Laskowskiemu za wsparcie w zakresie organizacji spotkania. Słowa podziękowania za ogromną pomoc w przygotowaniu Wigilii skierowano do Pani Dyrektor Małgorzaty Sieroszewskiej, Pań: Ewy Jankowskiej-Starzak, Magdaleny Metelskiej, Renaty Kornackiej oraz uczniów z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Cz. Nowaka w Radzyminie. Dziękujemy również Cukierni „Toffik” z Radzymina i Cukierni Kurek w Starych Załubicach. Przy dźwiękach kolędy „Wśród nocnej ciszy” podzieliliśmy się opłatkiem, który jest symbolem pojednania, a także znakiem miłości. Czwartkowe wydarzenie było podsumowaniem wycieczki do Płocka, ale także całorocznej działalności Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej. Wsparcie Federacji Patriotycznej, władz samorządowych Gminy Radzymin, dyrektorów szkół, rodziców i wszystkich życzliwych nam Osób pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu. Był to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że byliście Państwo z nami.

/opr. Władysław Kolatorski, R.L.;
foto: Grzegorz Jeleń/

214 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jasełka plenerowe „W drodze do Betlejem” Brańszczyk

Zamknij