ggg

Wielki powrót Jadowa na mapę miast w Polsce!

Wraz z nadejściem nowego roku Jadów oficjalnie dołączył do grona 979 polskich miast i miasteczek, stając się tym samym ósmym miastem Powiatu Wołomińskiego. Odzyskanie praw miejskich, które Jadów utracił na skutek carskich represji po upadku Powstania Styczniowego to nie tylko wyraz sprawiedliwości dziejowej, ale też nowe perspektywy dla rozwoju miejscowości i gminy.

1 stycznia 2023 roku odbyła się uroczystość odzyskania praw miejskich przez Jadów. Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta, którą odprawiono w Sanktuarium Świętego Krzyża w Jadowie.
Po zakończeniu Liturgii okolicznościowe przemówienie wygłosił już nie Wójt Gminy Jadów, ale Burmistrz Miasta
i Gminy Jadów Dariusz Kokoszka.
Zwieńczenie historycznej chwili stanowił okolicznościowy koncert Stanisława Soyki oraz widowiskowy pokaz fajerwerków w parku miejskim.
Uroczystość z okazji odzyskania statusu miasta przez Jadów poprzedziła ceremonia nadania praw miejskich, która odbyła się 29 grudnia 2022 r. w Kancelarii Premiera RP.
W jej trakcie Premier Mateusz Morawiecki wręczył gospodarzowi gminy Dariuszowi Kokoszce symboliczny klucz wraz z Aktem Nadania Statusu Miasta, potwierdzającym nadanie miejscowości Jadów z dniem 1 stycznia 2023 r. statusu miasta przez Radę Ministrów, na mocy Rozporządzenia z dnia 25 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (Dz.U. poz. 1597).
Podczas uroczystości z udziałem włodarzy 15 nowych miast, Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że status miasta to powód do dumy, ale również zobowiązanie, aby miasto się rozwijało. Szef polskiego rządu zauważył, że w większości przypadków nadanie statusu miasta, to właśnie przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po Powstaniu Styczniowym. „To była bardzo częsta praktyka caratu – zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym” – powiedział szef rządu podkreślając, że 1 stycznia 2023 r. będzie zatem dniem sprawiedliwości dziejowej.
Wśród wielu słów i listów gratulacyjnych, nadsyłanych do Jadowa z okazji odzyskania praw miejskich nie zabrakło także okolicznościowego pisma od Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej. W liście z dnia 31 grudnia 2022 r. JE bp Romuald Kamiński
napisał:
„Wielce Czcigodna Wspólnoto Grodu Jadów nad Liwcem. Jak wieść niesie z dniem 1 stycznia Roku Pańskiego 2023 przywrócone będą Waszemu grodowi prawa miejskie. Słuszne to i sprawiedliwe. Dostąpiwszy tego zaszczytu, niech to i następne pokolenia godnie wypełniają swoje powinności, przynosząc Chwałę Bogu, Kościołowi i umiłowanej Ojczyźnie. Wszystkich Obywateli, Wasze Władze, Duchowieństwo ogarniam modlitwą i błogosławię”.
Przyłączając się do serdecznych gratulacji dla władz oraz mieszkańców Miasta i Gminy Jadów, wszystkim czytelnikom przypominamy, że już 23 stycznia odbędą się kolejne wydarzenia, mające na celu uczczenie historycznego faktu odzyskania praw miejskich. Na ten dzień zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej w Jadowie, premierę książki „Miasto i Gmina Jadów” oraz spotkanie z jej autorem Leszkiem Zugajem.
/opr. KW/

838 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Orszak Trzech Króli w Radzyminie

W ubiegły piątek, 6 stycznia ulicami Radzymina przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, po zakończeniu którego odbyło się wspólne, parafialne kolędowanie....

Zamknij