ggg ggg ggg ggg ggg ggg

Wieliszew, Serock oraz 8 gmin z terenu Mazowsza założycielami nowej Spółki SIM KZN Mazowsze Centrum

W środę, 18 maja w Urzędzie Gminy Wieliszew podpisany został akt notarialny, powołujący do życia trzecią w województwie mazowieckim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Szacunkowe plany inwestycyjne Spółki SIM KZN Mazowsze Centrum wynoszą co najmniej 1200 mieszkań.

Obok Krajowego Zasobu Nieruchomości wspólnikami – założycielami Spółki SIM KZN Mazowsze Centrum zostało 10 gmin z województwa mazowieckiego: Wieliszew, Serock, Nasielsk, Grodzisk Mazowiecki, Kozienice, Grójec, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żabia Wola oraz Maków Mazowiecki.
Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już przeszło 300 gmin, które będą budować ponad 27 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstaną kolejne SIM-y, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.
– Cieszymy się, że kolejne samorządy zdecydowały się przystąpić do programu SIM. To pokazuje jak duży jest obecnie deficyt tanich i dostępnych mieszkań. Będziemy dążyć do tego, by w SIM-ach znalazła się co druga gmina w Polsce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z najważniejszych założeń programu jest przeciwdziałanie depopulacji gmin poza dużymi ośrodkami miejskimi – powiedział Prezes KZN Arkadiusz Urban. – Zainteresowanie samorządów programem wciąż rośnie. Nie bez znaczenia jest fakt olbrzymiej pomocy finansowej oferowanej na ten cel przez państwo. Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt – bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM – podkreślił Prezes.
Należy podkreślić, że w dniu podpisania umowy, KZN wniósł aportem do spółki nieruchomość położoną w Wieliszewie przy ulicy Kościelnej. Na działce usytuowanej w obrębie ewidencyjnym nr 17, o numerach 44/157 i 44/147 i łącznej powierzchni ponad 61 tys. m², może powstać
410 mieszkań o średniej wielkości 52 m². Lokale mieszkalne wybudowane zostaną w ramach 11 trzykondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Rozpatrywana nieruchomość została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Grunty pod budowę inwestycji w pozostałych gminach, które przystąpiły do SIM-u są obecnie przygotowywane do wniesienia ich aportem do spółki.
– Gmina Wieliszew jest trzecią najszybciej rozwijającą się gminą w Polsce. Rokrocznie przybywa ponad tysiąc mieszkańców, ogromnie nas to cieszy, ale również jest to dla gminy duże wyzwanie. Dlatego też przystąpienie Gminy Wieliszew do projektu SIM jest odpowiedzią na potrzeby naszych mieszkańców – mówił Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, zastrzegając, że co prawda ten projekt nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, z pewnością jednak pomoże wielu młodym rodzinom stworzyć własne „M” w wymarzonym miejscu, które wybrali do życia.
Szacunkowe plany inwestycyjne powołanej w Wieliszewie Spółki SIM KZN Mazowsze Centrum wynoszą co najmniej 1200 mieszkań.
/opr. KW; źródło: UG Wieliszew/

692 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody Dnia Patrona I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie

W czwartek, 12 maja społeczność I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie hucznie i uroczyście obchodziła Dzień Patrona...

Zamknij