ggg

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w Węgrowie

30 maja 2023 r. w Centrum Dialogu Kultur gościł prof. dr hab. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który spotkał się z mieszkańcami powiatu węgrowskiego na zaproszenie Senator RP Marii Koc, Posła na Sejm Macieja Górskiego i starosty węgrowskiego Ewy Besztak.

Spotkanie w Centrum Dialogu Kultur odbyło się 30 maja w ramach cyklu „Przyszłość to Polska” organizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość z przedstawicielami rządu, instytucji, posłami i senatorami. Spotkanie w Węgrowie poświęcone było m.in. zagadnieniu kultury w budowaniu polskiej tożsamości oraz dotyczyło rozwoju kraju i znaczenia kultury w życiu lokalnych społeczności oraz całego narodu. Zebranych przywitała Senator Maria Koc i w skrócie przypomniała historię XVII-wiecznego klasztoru, w którego wirydarzu odbywało się spotkanie. Klasztor w Węgrowie został podniesiony z ruin dzięki środkom unijnym/transgranicznym oraz pieniądzom z Ministerstwa Kultury. W rozmowie uczestniczyli parlamentarzyści: senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, poseł Daniel Milewski, samorządowcy z Ewą Besztak – starostą powiatu węgrowskiego oraz Marek Ziędalski – wicestarosta powiatu garwolińskiego z delegacją, przedstawiciele świata kultury, Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły Ludowe. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawę zabytkowych akordeonów Andrzeja Oltona z Sadownego oraz tkanin i wycinanek z opłatka Małgorzaty Pepłowskiej.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że kultura, także w małych ośrodkach i wspólnotach jest niezwykle istotna i wymaga nieustannego wsparcia, zarówno ze strony instytucji państwowych, jak też i samorządowych. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest wiele programów, które skierowane są do organizacji i instytucji zajmujących się tą ważną dziedziną życia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera kulturę oraz zabytki na wielu płaszczyznach, czego przykładem jest węgrowski kompleks poklasztorny. W ostatnich 7 latach kościół i klasztor zmienił swoje oblicze, dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier w swojej prezentacji podał kilka istotnych zmian, jakie zaszły ostatnio w kulturze. W ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości budżet kultury wzrósł ponad dwukrotnie. W tym czasie MKiDN zrealizowało lub sfinansowało
6272 inwestycje w kulturze. Powstało wiele nowych muzeów, w tym Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Kresów w Sejnach, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli i wiele innych. Było to ponad 300 inwestycji muzealnych w całym kraju. Wsparcie otrzymały na budowę, rozbudowę i modernizację muzeów w całym kraju oraz za granicą. W ciągu ostatnich ponad 7 lat budżet MKiDN wzrósł o ponad 100%. Budżet programu „Ochrona zabytków” w 2015 r. wynosił ok. 90 mln zł, a w 2022 r. już ponad 221 mln zł. Od 2016 r. udało się przywrócić do polskich zbiorów ponad 600 dzieł sztuki, które zostały utracone w czasie II wojny światowej lub skradzione po wojnie. Wybudowanych zostało 20 nowoczesnych, dużych sal koncertowych przy szkołach muzycznych oraz przeprowadzono termomodernizację 139 szkół artystycznych.
W drugiej części spotkania Wicepremier wysłuchał pytań zadawanych z sali, na które jasno i wyczerpująco odpowiadał. Proszony był przez samorządowców z Węgrowa o przychylność w uratowaniu jednego z miejsc zabytkowych w centrum miasta i wskazanie możliwości, czy programów, które mogą pomóc społeczności węgrowskiej. Wicepremier podkreślał, że rekomendacje lokalnych polityków są dla rządzących bardzo ważne i zapowiedział też nowy projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości dot. Stworzenia Narodowej Agencji Rewitalizacji. Padły również pytania o wsparcie dla małych instytucji, muzeów, domów kultury, projektów, itp.
/J.Cz./

317 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Dziecka z MiGOK w Łochowie!

W dniu 01.06.2023 r. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie po raz kolejny zorganizował Dzień Dziecka, który obfitował w...

Zamknij