ggg ggg ggg

„Wiąz Karola” – nowym pomnikiem przyrody w Ząbkach!

Ząbki mogą poszczycić się kolejnym pomnikiem przyrody na terenie miasta. Za taki oficjalnie uznano okazały wiąz szypułkowy, rosnący na terenie starego szpitala „Drewnica”. Pomnikowe drzewo otrzymało nazwę „Wiąz Karola”, dla upamiętnienia doktora Karola Rychlińskiego.

Wniosek o ustanowienie czwartego na terenie miasta pomnika przyrody wpłynął do Biura Rady Miasta Ząbki w październiku 2021 roku.
Inicjatorem objęcia wiązu tą formą ochrony był autor witryny krajoznawczej na FB „Ząbki między betonem. Miejska przyroda”, który wspólnie z synkiem dokonał pomiarów i szczegółowych opisów drzewa, a także opracował solidne i rzetelne uzasadnienie do wniosku.
Pomysł społecznika spotkał się z aprobatą ząbkowskich radnych, którzy podczas sesji odbywającej się w dn. 26 stycznia br. podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia pomnika przyrody. (Uchwała wchodzi w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego).
„Wiąz Karola”, będący wiązem szypułkowym (Ulmus laevis) rośnie w rejonie ul. Szpitalnej na działce nr 3/11 obrębu 01-11, należącej do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego „Drewnica” sp. z o.o. Drzewo usytuowane jest naprzeciwko najstarszego budynku w Ząbkach, będącego pozostałością majątku folwarcznego Leona Drewnickiego.
„Wiąz Karola” ma niewątpliwie unikatowej wielkości obwód, mało jest w Ząbkach tego rodzaju dorodnych okazów. Drzewo w pierśnicy (tj. na wysokości 130 cm) posiada obwód pnia o wartości 375 cm. Jego wiek w przybliżeniu wynosi ponad 120 lat.
Wg przypuszczeń autora wniosku o ustanowienie pomnika przyrody, drzewo być może posadzone zostało przez działaczy Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi, które w 1902 r. nabyło wskazane nieruchomości pod urządzenie szpitala.
Współtwórcą szpitala drewnickiego był dr Karol Rychliński, którego imieniem określa się oddany w 1913 r. budynek dla lekarzy i ich rodzin (tzw. „Rychlinówkę”), znajdujący się w pobliżu pomnikowego wiązu.
„Wiąz Karola” otrzymał swoją nazwę właśnie z uwagi na charakterystyczne umiejscowienie. Pomnikowe drzewo z pewnością przyczyni się do popularyzacji wiedzy o jednym z założycieli szpitala „Drewnica” i jego wieloletnim dyrektorze – doktorze Karolu Rychlińskim, wśród mieszkańców miasta. Przekazując słowa uznania dla inicjatora ustanowienia nowego pomnika przyrody w Ząbkach, zachęcamy Państwa do odkrywania piękna i majestatu „Wiązu Karola”, podczas przedwiosennych i wiosennych spacerów.

/opr. KW; źródło: UM Ząbki/

1 019 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kadeci I LO PUL oddali hołd Żołnierzom AK w Radzyminie i Wołominie

W ubiegły poniedziałek, 14 lutego dokładnie w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej...

Zamknij