ggg ggg

Wiadukt w Kobyłce nareszcie otwarty!

W ubiegły poniedziałek, 17 lipca nastąpiło długo oczekiwane przez mieszkańców Kobyłki otwarcie wiaduktu drogowego nad torami linii kolejowej Warszawa – Białystok. Bezkolizyjny przejazd, który powstał w pobliżu przystanku Kobyłka – Ossów, umożliwia szybszy, wygodniejszy, a przede wszystkim bezpieczny przejazd na drugą stronę torów.

Od poniedziałku, 17 lipca kierowcy w Kobyłce mogą korzystać z pierwszego w mieście bezkolizyjnego skrzyżowania nad linią kolejową Warszawa – Białystok.
Nowy wiadukt drogowy, który powstał nad torami linii kolejowej Warszawa – Białystok w pobliżu przystanku Kobyłka – Ossów, zwiększył bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i poprawił komunikację w mieście.
Dwupoziomowa przeprawa nad torami ma 60 m długości i jezdnię o szerokości 7 metrów (po jednym pasie w każdą stronę). Piesi korzystają z chodnika, a dla rowerzystów przygotowano ścieżkę rowerową. Ruch w Kobyłce usprawniła też przebudowa ul. Jasińskiego i ul. Poniatowskiego oraz budowa dwóch rond. Nowy wiadukt zastąpił dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ul. Poniatowskiego i ul. Napoleona.
Budżet zrealizowanej inwestycji to 31 mln zł.
Nowy wiadukt w Kobyłce to jeden z dwunastu obiektów na trasie Rail Baltica w woj. mazowieckim, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują za ponad 347 mln zł netto. Inwestycja jest dofinansowana z unijnego instrumentu CEF
„Łącząc Europę”.
– Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A w Kobyłce zwiększa bezpieczeństwo w ruchu pociągów i zapewnia wygodne podróże. Jednocześnie poprawia się także komunikacja drogowa w mieście, co przekłada się na jakość życia mieszkańców. Efektywne wykorzystanie środków z instrumentu CEF Łącząc Europę, buduje pozycję kolei jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu – powiedział podczas ubiegłoponiedziałkowego otwarcia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.
– Przybywa bezkolizyjnych skrzyżowań na linii Rail Baltica, a pozytywne, wymierne rezultaty inwestycji służą bezpieczeństwu oraz wygodzie mieszkańców i podróżnych. Ten projekt nie tylko zwiększa możliwości w międzynarodowym ruchu kolejowym, ale oznacza także korzyści w wymiarze lokalnym. Na mazowieckim odcinku budujemy łącznie dwanaście wiaduktów i przejść podziemnych, w tym dwa obiekty w Kobyłce – podkreślił członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Piotr Majerczak.
– Dziękuję za obecność na otwarciu Ministra Andrzeja Bittela, dla nas osoby „pierwszego kontaktu”, który ze strony Ministerstwa odpowiadał za realizacje tej inwestycji. Dziękuję, że mogliśmy liczyć na współpracę. Dziękuję za obecność i wsparcie Europosła Ryszarda Czarneckiego. Dziękuję Staroście Adamowi Lubiakowi i dziękuję Inwestorowi – PKP PLK oraz wszystkim, którym zależało na tym, żeby Kobyłka nie była „białą plamą” na mapie Polski – powiedziała Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, przypominając kierowcom, że w związku z otwarciem wiaduktu, zamknięty zostaje przejazd kolizyjny w ul. Napoleona/Poniatowskiego. (Przejazd przez tory na drugą stronę, możliwy będzie już tylko i wyłącznie przez nowo otwarty wiadukt. Jednocześnie należy pamiętać o zmianie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ul. Jasińskiego z ul. Napoleona).
To nie koniec inwestycji PLK S.A. zwiększających bezpieczeństwo i sprawność ruchu drogowego oraz kolejowego w Kobyłce – zaawansowane są również prace na budowie tunelu pod torami. Bezkolizyjne skrzyżowanie powstaje w pobliżu przystanku Kobyłka, gdzie ul. Orszagha zostanie przedłużona i poprowadzona pod linią kolejową. Postępują roboty przy budowie 800 m nowej drogi, po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz chodnika i ścieżki rowerowej. Przebudowane są odcinki sąsiadujących z tunelem ulic oraz dojazdy do posesji. Tunel zastąpi obecny przejazd w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II, a zakończenie tych prac przewidziano na jesień tego roku.

/opr. KW; źródło: PKP PLK S.A./

487 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pumptrack w Radzyminie zaprasza!

W ubiegłosobotnie, upalne popołudnie 15 lipca, w obecności Poseł na Sejm RP Bożeny Żelazowskiej, Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotra Kandyby...

Zamknij