ggg ggg ggg ggg

WELLER 2. KOŁAKÓW’44 – Uroczyste obchody 78. rocznicy zrzutu Cichociemnych w Gminie Dąbrówka

W sobotę, 14 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zrzutu „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. Inicjatorem historycznych obchodów od lat jest Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, zaś organizacyjne wsparcie zapewnia Gminne Centrum Kultury z dyrektor Anną Maniecką na czele.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe w Kołakowie odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Tradycją stało się, że aby upamiętnić zrzut Cichociemnych, mieszkańcy Gminy Dąbrówka i Powiatu Wołomińskiego każdego roku spotykają się w kołakowskim lesie. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło szczególnie liczną publiczność, na co niewątpliwie wpłynął fakt, że przez dwa poprzednie lata z powodu pandemii uroczystości odbywały się w ograniczonej formule, bez udziału mieszkańców.
Inicjatorem historycznych obchodów od lat jest wójt Radosław Korzeniewski, zaś organizacyjne wsparcie, jak zawsze, zapewnia Gminne Centrum Kultury z dyrektor Anną Maniecką na czele.
Uroczystości stanowią upamiętnienie operacji lotniczej Weller 2. (W nocy z 9 na 10 IV 1944 r. na terytorium Polski okupowanej przez Niemców, na spadochronach skoczyli: ppor. Stefan Bałuk „Starba”, kpt. Benon Łastowski „Łobuz”, mjr Tadeusz Runge „Osa”, „Witold” oraz kpr. Henryk Waniek „Pływak”. Operacja ta nosiła kryptonim „Weller 2”.
Cichociemnych zrzucono na specjalnie do tego celu wybraną placówkę „Imbryk” w okolicy Kołakowa).
Wydarzenia sprzed 78 lat przypomniane zostały m.in. w liście okolicznościowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który odczytał Dyrektor Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, a także w przemówieniu Posła na Sejm RP, a prywatnie mieszkańca Chajęt Władysława Teofila Bartoszewskiego.
Z kolei Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, który w okolicznościowym przemówieniu wiele uwagi poświęcił trwającej tuż za naszą granicą wojnie na Ukrainie, przywołując bohaterów operacji Weller 2 z 1944 roku, podkreślił:
„… Dzisiaj to my, stajemy w kołakowskim lesie. Tu, na placówce odbiorczej „Imbryk”. Tu, gdzie wylądowali Cichociemni….Cichociemni powinni być dla nas powodem do dumy i wzorem do naśladowania. Oczywiście życzyłbym sobie i nam wszystkim, Polakom – abyśmy nigdy już nie musieli na ochotnika rzucać się w sam środek piekła i koszmaru wojny. Aby nikt z nas i naszych bliskich nie musiał uciekać z najdroższego nam kraju….Lecz gdyby kiedyś przyszło nam stanąć do dziejowej próby, to mam nadzieję, że historia zapamięta nas tak, jak zapamiętała Cichociemnych. Głęboko wierzę, że te nasze doroczne spotkania w kołakowskim lesie są autentycznym świadectwem nie tylko naszej pamięci i wdzięczności, ale też patriotyzmu i wierności najwyższym narodowym ideałom. Za tę obecność, bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Państwu, a w szczególności naszej młodzieży. Bądźmy zawsze dumni z Polski! Cześć i chwała Bohaterom! Nigdy więcej wojny!”.
Zgodnie z tradycją, oprócz oficjalnych wystąpień i uroczystości z asystą honorową Wojska Polskiego, wystawioną przez 9 Brygadę Wsparcia Dowodzenia DG RSZ w Białobrzegach, pocztów sztandarowych I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Kołakowa, Chajęt, Zaścień, zorganizowano także spektakularny pokaz skoków spadochronowych. Odważny i widowiskowy skok na polanie, w miejscu historycznego zrzutu wykonali spadochroniarze z Aeroklubu Warszawskiego. (W tym roku mieliśmy okazję podziwiać aż 7 skoczków, wśród których znalazł się mieszkaniec Cisia – Marcin Ruciński).
Oficjalne uroczystości zakończył Apel Pamięci wraz z salwą honorową w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego. Hołd Cichociemnym oddali:
w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Dyrektor Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki; w imieniu Dowódcy 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DG Rodzajów Sił Zbrojnych płk dypl. dr inż. Piotra Wańka – Dowódca Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych ppłk Jacek Stoń oraz ppłk Arkadiusz Nowocień; w imieniu rektora komendanta Wojskowej Akademii Technicznej płk prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka – ppłk Konrad Borowiecki i Waldemar Mieldzicz, w imieniu rodzin Cichociemnych: Barbara Piwnik – bratanica Jana Piwnika, ps. „Ponury” i Krzysztof Malmurowicz – chrześniak generała Stefana Bałuka ps. „Starba”, a także Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński – wnuk Mariana Zadróżnego ps. „Sęp” oraz Radna Powiatu Wołomińskiego Anna Uścińska – córka Mariana Zadróżnego, w imieniu mieszkańców Kołakowa – radny Andrzej Rosa oraz sołtys Dorota Kuszkowska; Przedstawiciele Rodzin Żołnierzy Armii Krajowej Placówki nr 6 Gmina Małopole radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” odbierającej zrzut: Elżbieta Pruchnicka- córka Józefa Banasia wraz z Jerzym Włodarskim – prawnuczkiem oraz Anna Dobczyńska – wnuczka Józefa Wilkowskiego ps. „Ordon”, w imieniu Starosty Wołomińskiego – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Wiesław Mędrzycki, reprezentacja skoczków w składzie: Michał Balonis, Robert Dąbrowski, Robert Pełka, Marcin Ruciński, Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, Poseł na Sejm RP Władysław Teofil Bartoszewski, Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski wraz z Zastępcą Agnieszką Gryglas, Przewodniczący Rady Gminy Dąbrówka Sławomir Rosa, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Helena Kuśkowska, Radni: Wiktor Oleśkiewicz i Marek Pasoń, Prezes Zarządu Fundacji Sprzymierzeni z GROM Grzegorz Wydrowski wraz z wiceprezesem Pawłem Zbroją, Komendant KP w Radzyminie nadkom. Paweł Piórkowski. Na obchodach byli obecni również przedstawiciele samorządu i administracji lokalnej.
Oficjalnym uroczystościom towarzyszyły także zawody sportowe, a były to: marsz nordic walking, biegi na różnych dystansach i w różnych kategoriach, w których łącznie wystartowało 244 zawodników. Zawody te od lat cieszą się stale rosnącym powodzeniem zarówno wśród najmłodszych jak i starszych mieszkańców naszej gminy i powiatu. Udział całych rodzin to wspólne świadectwo przywiązania do historii tej ziemi, połączenie niezłomności sportowego ducha oraz niezapomnianej tradycji historycznej.
Kultywowanie rocznicy zrzutu Cichociemnych stało się tradycją Gminy Dąbrówka i jest świadectwem historycznej tożsamości jej mieszkańców. To element dziedzictwa tej ziemi oraz dowód heroizmu jej niegdysiejszych mieszkańców. Pamięć o wydarzeniach sprzed 78 lat wynika z poczucia dumy i patriotyzmu. Dziś wyraża się on właśnie w formie szacunku, uznania i pokłonu bohaterom tamtych wydarzeń, a uczestnictwo w obchodach to rodzaj utożsamiania się z wolnościowym ideami i etosem żołnierzy AK.
Wszystkim gościom, uczestnikom patriotycznego święta oraz tym wszystkim, którzy pomagali i wspierali organizacyjnie tegoroczną uroczystość serdecznie dziękujemy.

/opr. L.S.-K.; rl/

1 170 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pasja. Kultura. Dziedzictwo.

W dniu 18 maja 2022 r. w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się VI konferencja regionalistyczna pt. „Pasja. Kultura....

Zamknij