ggg ggg

W Legionowie bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy bezpieczeństwo na torach

Nowy tunel i dwa wiadukty drogowe w Legionowie zwiększą bezpieczeństwo na kolei i ułatwią komunikację w mieście i regionie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach współpracy z Gminą Legionowo, ze wsparciem środków unijnych POIiŚ, wybudują tunel drogowy. 30 października podpisano z wykonawcą umowę za blisko 32 mln zł.

Tunel drogowy, bezkolizyjne skrzyżowanie będzie bezpieczną przeprawą przez tory (przy ul. Polnej i Kwiatowej). Zwiększy się poziom bezpieczeństwa dla pasażerów i obsługi pociągów. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy pojadą pod torami bez oczekiwana przed zamkniętymi rogatkami.
– Efektem inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są nie tylko krótsze podróże i większa dostępność oraz komfort i przewidywalność kolei aglomeracyjnej i połączeń dalekobieżnych, ale także rozwiązania sprzyjające bezpiecznej i sprawnej komunikacji. Również w Legionowie, podobnie jak w całej Polsce, nowe bezkolizyjne skrzyżowania poprawią warunki życia mieszkańców – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Gmina Legionowo podpisały z wykonawcą, firmą Intop Warszawa Sp. z o. o. umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Polnej i ul. Kwiatowej. W miejscu budowy przebiegają trzy linie kolejowe: Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (nr 9), Warszawa Praga – Chotomów (nr 456) oraz Legionowo – Tłuszcz (nr 10). Zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w zadanie wynosi ponad 14,5 mln zł brutto – to budowa wiaduktu na liniach kolejowych, likwidacja przejazdu w poziomie szyn oraz dostosowanie linii do nowych warunków.
– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów i dróg. W tym celu wykorzystywane są środki budżetowe i współfinansowanie unijne m.in. z POIiŚ. Legionowo to kolejna miejscowość, w której dzięki bezkolizyjnemu przejazdowi przez linię kolejową sprawniej pojadą i pociągi, i ułatwiona będzie komunikacja drogowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Tunel drogowy będzie miał 49 m długości oraz 13 m szerokości. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie pod torami jezdni o łącznej szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz
3 m trasy pieszo-rowerowej. Prace realizowane są w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach tej samej inwestycji Miasto Legionowo wybuduje dwa wiadukty drogowe zlokalizowane w lokalnym układzie drogowym oraz jezdnie dojazdowe. Obiekty będą mieć po 13 m długości oraz ponad 16 m szerokości.
Według planów pierwsze samochody pojadą tunelem i wiaduktami jesienią 2022 r. Wykonawca, firma Intop Warszawa Sp. z o.o., ma 24 miesiące na zrealizowanie inwestycji. Łącznie zadanie warte jest blisko 32 mln zł.
Budowa tunelu drogowego w Legionowie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych, projektów unijnych, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami.
W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w całym kraju wybudowanych zostanie łącznie 27 obiektów inżynieryjnych: 12 wiaduktów drogowych, 13 tuneli drogowych bądź wiaduktów kolejowych i 2 przejścia dla pieszych nad linią kolejową. Tylko w woj. mazowieckim wiadukty drogowe powstaną w Ożarowie Mazowieckim, Pruszkowie i Ciechanowie, a wiadukty kolejowe, poza Legionowem, również w Teresinie i Celestynowie.
/Polskie Linie Kolejowe/

1 016 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij