ggg ggg ggg ggg

„W KRZYŻU ZBAWIENIE”
– Misterium Męki Pańskiej
w wykonaniu uczniów z Radzymina

„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie,
niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24)

W czwartkowe popołudnie, 14 marca w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbyła się premiera widowiska pasyjnego pt. „W krzyżu zbawienie”. Misterium Męki Pańskiej, przygotowane jak co roku przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, ponownie wystawione zostało w sobotę, 16 marca w Kolegiacie Radzymińskiej.

W tym roku młodzi aktorzy z klasy VII d pod kierunkiem p. Agnieszki Sieradzkiej przygotowali niezwykle przejmujące widowisko pasyjne pt. „W krzyżu zbawienie”.
Wielu głębokich wzruszeń dostarczyły pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą p. Iwony Kalickiej.
Spotkanie rozpoczęła p. Katarzyna Marzec – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, która przywitała gości, życząc wszystkim wielu duchowych refleksji i przeżyć.
Ksiądz Łukasz Sikorski, współorganizator wydarzenia wprowadził zebranych w nastrój pełen zadumy i wyciszenia dzięki modlitwie za aktorów, gości i organizatorów tegorocznego misterium.
Ku zaskoczeniu zebranych gości, próżno było szukać w pierwszych aktach spektaklu Jezusa z krzyżem na scenie. Zamiast Syna Bożego pojawił się udręczony życiem współczesny człowiek, który niósł Jezusowy krzyż. W postaci Człowieka XXI wieku każdy z zebranych mógł ujrzeć siebie wraz z troskami dnia codziennego.
Bohater został zaprowadzony do sali pełnej krzyży, które trzymali ludzie realizujący swoje życiowe powołanie na przestrzeni różnych epok. Mógł wziąć na chwilę upatrzony krzyż i przyjąć za swój. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że ostatecznie najlepszym wyborem okazał się ten własny, który tak dokuczał mu na początku.
Poszukując odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i cel ziemskiej wędrówki, widzowie znaleźli się w Ziemi Świętej z czasów Jezusa. Prowadzeni przez św. Mateusza widzieli, jak Zbawiciel powoływał uczniów, uzdrawiał, a potem cierpiał w drodze na Golgotę. Aktorzy wcielili się w postacie: Jezusa, Maryi, Jana, Piotra, Marii Magdaleny, które po mistrzowsku oddały atmosferę grozy i przerażenia w chwili śmierci Chrystusa.
Ostatnim aktem była scena ze Zmartwychwstałym Panem, która wniosła nadzieję na szczęście wieczne.
Po gromkich brawach publiczności, głos zabrały: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie p. Elżbieta Darka oraz Wicedyrektor Szkoły p. Dorota Poznańska, które pogratulowały uczniom wspaniałego występu oraz podziękowały wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie widowiska.
Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Radzyminie stało się okazją do duchowej refleksji, połączono w nim bowiem historię zbawienia znaną z kart Ewangelii z teraźniejszością oraz przyszłością, na co szczególną uwagę zwrócił Dziekan Radzymiński ks. prał. Stanisław Popis.
Śmiało można powiedzieć, że szkolne widowiska pasyjne na dobre zagościły w sercach społeczności radzymińskiej „Stalowej Jedynki”. Stały się corocznym, międzypokoleniowym wydarzeniem, na które uczniowie wraz z bliskimi czekają z utęsknieniem. Młodzi aktorzy od kilku miesięcy z wielkim zaangażowaniem pracują nad swoją rolą, przygotowują rekwizyty, w co chętnie włączają się rodzice.
Mimo, iż troska o ostateczny kształt spektaklu spoczywa na katechetach, to wszyscy pracownicy szkoły służą pomocą i dodają otuchy aktorom.
W tym roku upominki dla gości przygotowali nauczyciele świetlicy. Foldery i plakaty powstały dzięki ks. Łukaszowi Sikorskiemu. Zdjęcia oraz nagranie widowiska zawdzięczmy p. Grzegorzowi Jeleniowi i p. Pawłowi Cybulskiemu.
Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć spektaklu w Sali Koncertowej lub pragnęli przeżyć go ponownie, pojawiła się druga szansa w sobotę, 16 marca. Na zaproszenie Księdza Prałata Stanisława Popisa młodzież zaprezentowała wiernym swój talent aktorski w murach Kolegiaty Radzymińskiej.

„W krzyżu zbawienie” – OBSADA: Jezus – Radosław Kosowski, Maryja – Julia Zgnilec, Człowiek XXI wieku, Sługa Piłata – Wojciech Czarnowski, Narrator 1 – Joanna Cichocka, Narrator 2 – Iga Sadoch, Piotr – Ignacy Kowalewski, Mateusz – Michał Roman, Andrzej – Natan Zajdel, Jan – Karol Gruchot, Maria Magdalena – Marina Kaznowska, Maria – Kinga Bieńkowska, Judasz – Kuba Jaczewski, Piłat – Filip Ślepko, Barabasz – Jakub Żmijewski, Żołnierz 1 – Jakub Niegowski, Żołnierz 2 – Kamil Grzesiak, Bogaty Młodzieniec – Hubert Kaczmarski, Osoba 1, Służebna – Aleksandra Windyga, Osoba 2 – Wiktoria Kuśkowska, Anioł 1 – Emilia Rembelska, Anioł 2 – Lena Pietrucha, Św. Weronika – Weronika Niedzieska.
REŻYSERIA, SCENARIUSZ (oprac.), KOSTIUMY: Agnieszka Sieradzka. ZAPROSZENIA, FOLDERY, ŻYCZENIA,
STROJE, KONSULTACJA TEOLOGICZNA: ks. Łukasz Sikorski. CHÓR SZKOLNY: Iwona Kalicka. DEKORACJE: Marta Karłowicz, Wioletta Wielgat. KONSULTACJA HISTORYCZNA, REKWIZYTY: Grzegorz Jeleń. UPOMINKI DLA GOŚCI: Dudek Izabela, Mazur Anna, Pakieła Barbara, Piechucka Anna, Pomaska Natalia, Rusinowicz Marija, Sałańska Katarzyna, Sobótko Anita, Ślifirczyk Magdalena, Wilkowska Anna. OPRAWA AUDIOWIZUALNA: Grzegorz Jeleń, Paweł Cybulski.
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom Uczniów kl. VII d za pomoc w przygotowaniu rekwizytów oraz strojów.

/SP nr 1/

361 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwarcie placu zabaw
w Stanisławowie

Otwarcie nowego placu zabaw w Stanisławowie, było wydarzeniem tak radosnym, że nie możemy doczekać się kolejnych wizyt małych Mieszkańców Gminy!...

Zamknij