ggg ggg ggg

„W Kręgu Ginących Zawodów” – Powrót do Tradycji z Fundacją Akomodacja

Wszystko co dobre, niestety kiedyś się kończy. Z niemałym żalem informujemy o zakończeniu realizacji projektu „W kręgu ginących zawodów” przez Fundację Akomodacja, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt ten, którego kulminacją był Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego w Broku, okazał się niezwykłą podróżą w czasie i spotkaniem z polskim dziedzictwem kulturowym.

Podczas festiwalu w Broku, Fundacja Akomodacja dostarczyła uczestnikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń i edukacyjnych atrakcji. Dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach, które pozwoliły im dotknąć i doświadczyć rzemiosła naszych przodków. Uczestnicy z zapałem oddawali się warsztatom ceramicznym, tworząc unikatowe naczynia i ozdoby. Wiele osób zafascynowało wyplatanie koszyków z wikliny, doceniając precyzję i cierpliwość potrzebną do tej sztuki. Niezwykłym powodzeniem cieszyły się również warsztaty tworzenia bibułkowych kwiatów i lalek motanek, które budziły kreatywność i sentyment do tradycyjnych ozdób. Odważni zgłębiali tajniki wycinanek, a miłośnicy natury zachwycali się możliwością samodzielnego tworzenia świec z węzy pszczelej, czerpiąc z bogactwa lokalnych produktów.
Dla spragnionych dreszczyku emocji, Fundacja Akomodacja przygotowała specjalną strefę, gdzie odważni mogli spotkać się z katem i stanąć w dybach, co stanowiło niecodzienną lekcję historii i kultury dawnych czasów.
Oprócz praktycznych warsztatów, projekt miał również wymiar edukacyjny. Uczestnicy wzięli udział w konkursie edukacyjnym dotyczącym ginących zawodów. Każdy chętny otrzymywał specjalną kartę pracy, którą należało uzupełnić, korzystając z przygotowanych tablic informacyjnych, pełnych ciekawostek o rzemiośle i zawodach, które powoli odchodzą w zapomnienie. Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi, na każdego czekała nagroda losowa, a wypełnione karty można było zabrać na pamiątkę do domu, stanowiąc trwały ślad tej wyjątkowej lekcji historii.
Fundacja Akomodacja składa serdeczne podziękowania Samorządowi Województwa Mazowieckiego za współfinansowanie projektu, dzięki któremu udało się ożywić dawne rzemiosło i tradycje, a także przybliżyć je szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że nasiona zasiane podczas „W kręgu ginących zawodów” zakiełkują w kolejnych pokoleniach, inspirując do pielęgnowania i kontynuowania bogatego dziedzictwa kulturowego Mazowsza, i całej Polski.

/Fundacja Akomodacja/

102 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rusza przebudowa przestrzeni dla wychowanków Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej

Samorząd Miasta Ostrów Mazowiecka rozpoczyna inwestycję i prace budowlane przy ul. Chopina 2B pn. „Budowa budynku gospodarczego wraz z zagospodarowaniem...

Zamknij