ggg ggg ggg ggg

W hołdzie Niezłomnym – Żołnierzom Wyklętym

W niedzielę, 27 lutego z inicjatywy Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, już po raz dziesiąty odbyły się w Kobyłce uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie wzięła w nich udział młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą odprawiono w Bazylice Świętej Trójcy.
W homilii ksiądz dr Andrzej Rusinowski podkreślił znaczenie oporu naszych Przodków przeciwko systemowi komunistycznemu i sowietyzacji Polski po II wojnie światowej oraz podał przykłady poświęcenia Bohaterów Niezłomnych w walce o wolną Ojczyznę.
Po zakończeniu Eucharystii delegacje udały się na Plac 15 Sierpnia, gdzie przy obelisku „Poległym za Ojczyznę” odbył się uroczysty apel, w którym tradycyjnie udział wzięła licznie przybyła z Radzymina młodzież zrzeszona w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Okolicznościowy list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, odczytał Przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego Bogdan Grzenkowicz.
„Naszą rolą, naszym obowiązkiem jest godne upamiętnienie bohaterów, jakimi byli Żołnierze Wyklęci – Niezłomni. Szczególnie wtedy, gdy Moskwa znowu podejmuje militarną agresję wobec sąsiadów, chcąc im narzucić jarzmo niewoli. Dziś z szacunkiem chylimy czoła przed Niezłomnymi, którzy nie ulękli się potęgi wroga. Udowodnili, że w imię wolności Polacy w każdych okolicznościach gotowi są do walki i heroicznych czynów” – przypomniał szef MON w treści pisma, skierowanego do uczestników uroczystości w Kobyłce.
W imieniu Rady Miasta Kobyłki wiązankę pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę” złożył wiceprzewodniczący Zbigniew Kropiewnicki oraz radny Wojciech Reutt. W imieniu Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego wiązankę złożyła delegacja w składzie: Marzena Rusiniak, Julia Krystosiak, Bogdan Grzenkowicz. Kwiaty złożyli również nauczyciele i uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z prezesem Władysławem Kolatorskim. Cześć i Chwała Bohaterom!

/opr. KW.; foto: G. Jeleń/

554 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
OSP Zawady przedstawiła ambitne plany inwestycyjne na rok bieżący

Trwa okres walnych zebrań sprawozdawczych w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Radzymin. W ostatni piątek lutego, podsumowania trudnego...

Zamknij