ggg ggg ggg ggg

W Ciemnem powstanie nowoczesna sortownia Poczty Polskiej

Kolejny duży inwestor stawia na Gminę Radzymin. Poczta Polska wybuduje w Ciemnem przy ul. Logistycznej dużą sortownię tzw. „Warszawa II”. Nowoczesny obiekt będzie miał powierzchnię ponad 50.000 m² i powstanie do końca listopada 2023 roku.

W ubiegłą środę, 7 grudnia na terenie kompleksu biznesowego Panattoni Park Warsaw North II w Ciemnem, odbyła się uroczystość symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej sortowni Poczty Polskiej. Będzie to drugi taki obiekt w regionie warszawskim.
– Dla Gminy Radzymin to dodatkowe miejsca pracy i wpływy do gminnego budżetu sięgające około 1,5 mln zł każdego roku. Przygotowanie inwestycji zajęło niemal dwa lata. To kolejny ważny krok w osiągnięciu celu,
który postawiłem przed gminą – 1 mln m² nowoczesnej powierzchni produkcyjnej i logistycznej do 2030 roku – podkreślił Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
Obok Burmistrza Radzymina w uroczystym rozpoczęciu budowy w Ciemnem udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak, Członkowie Zarządu Poczty Polskiej: Prezes Krzysztof Falkowski i Wiceprezes Andrzej Bodziony, Dyrektor ds. rozwoju firmy Panattoni Michał Samborski oraz Dyrektor Zarządzający Harden Construction Paweł Fiuczek.
Jak poinformowano, w maju br. Poczta Polska i Panattoni podpisały umowę na wynajem ponad 50 tys.m² powierzchni operacyjno-logistycznej w Ciemnem. Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Harden. Inwestycja składać się będzie z dwóch obiektów, z przeznaczeniem na funkcje węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych, nadchodzących z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawanych przez klientów masowych.
W skład tych obiektów wejdzie hala magazynowa cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m² oraz hala magazynowo-operacyjna o powierzchni ponad 26 tys. m². Dodatkowo zostaną ulokowane strefy z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego. Dopełnieniem zakładanej przez Pocztę Polską funkcjonalności obiektu, będzie zabezpieczenie ponad 400 miejsc parkingowych umiejscowionych w bezpośrednim otoczeniu hal operacyjnych oraz przy wjeździe na obiekt.
Ciekawostką może być fakt, że sortownia w Ciemnem wyróżniać się będzie wyposażeniem. Zostało już uruchomione postępowanie na wybór wykonawcy sortera do budowanej hali. Maszyna, którą zakupi Poczta Polska, będzie największym oraz najnowocześniejszym jak dotąd sorterem, wykorzystywanym do automatycznego rozdziału przesyłek kurierskich. Maszyna zostanie wykonana w technologii „Cross-Belt”. Sorter wyposażony w ponad 300 ześlizgów (kierunkowych, pionowych) pozwoli na dynamiczny rozdział przesyłek do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń. Wysokowydajne urządzenie, zgodnie z założeniami, posegreguje nawet 15 tys. przesyłek na godzinę. Dzięki wysokiej automatyce pracy, efektywność segregacji przesyłek znacząco wzrośnie, co przełoży się na terminowość świadczonych usług.
W zakres prac generalnego wykonawcy oprócz budowy hal wejdzie również dokończenie budowy ulicy Logistycznej. Drugim odcinkiem tej drogi będzie można dojechać do nowych obiektów, które powstają w kompleksie Panattoni w Ciemnem, a także do dalszych terenów inwestycyjnych.
– Pozyskanie nowego obiektu logistycznego bezpośrednio w obszarze Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Przełoży się także na wzrost efektywności całej sieci logistycznej Poczty Polskiej. Wzrost wydajności sieci logistycznej poprawi standardy świadczonych usług, a w szczególności ich terminowość oraz pozwoli na optymalizację kosztów opracowywania przesyłek. Dodatkowo stanowić będzie istotną korzyść z punktu widzenia ergonomii i organizacji pracy – podkreślił Prezes Zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
– Ogromnie nas cieszy, że w realizacji swojego projektu strategicznego Poczta Polska po raz kolejny zaufała Panattoni. Dostarczyliśmy już powierzchnie w Kaliszu i Białymstoku, a teraz nadszedł czas na lokalizację kluczową, w sąsiedztwie stolicy. Najemca dąży do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku e-commerce, a my jesteśmy sprawdzonym partnerem dla branży. Tylko w Polsce zrealizowaliśmy już ponad 4 mln m² powierzchni przeznaczonej do obsługi sprzedaży internetowej. To ogromne doświadczenie, które procentuje przy nowych inwestycjach – powiedział Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.
Ze względu na pogodę uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Ciemnem odbyła się w przygotowanym przez firmę Panattoni namiocie. Jednak po wyjściu na zewnątrz widać było wyraźnie początki prac budowlanych. Plany zakładają, że końcówka ulicy Logistycznej będzie budowana w pierwszej połowie 2023 r., a Poczta Polska wprowadzi się do nowych hal pod koniec 2023 r.
Warto na zakończenie dodać, że sortownia Poczty Polskiej nie będzie jedyną dużą inwestycją w tej części Gminy Radzymin. Jak poinformowało niedawno Panattoni, w kolejnej budowanej w Ciemnem hali, największym najemcą zostanie firma ESA Logistika, która wynajmie 30 tys. m².
Tym samym, istniejące i budowane obecnie hale kompleksu Panattoni Park Warsaw North II w Ciemnem będą miały łącznie ponad 130 tys. m² powierzchni.

/opr. R.L.; źródło: Gm. Radzymin, Poczta Polska/

370 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzieje się w Ostrowi Mazowieckiej Grudzień

Zamknij