ggg ggg ggg ggg

W 82. rocznicę pobytu „Hubala” w Krubkach-Górkach

W ubiegłą niedzielę, 3 października odbyły się uroczyste obchody 82. rocznicy pobytu majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Krubkach-Górkach (gm. Poświętne). Uroczystościom religijno-patriotycznym towarzyszył piknik wojskowy oraz wydarzenie sportowe „Biegnij po zdrowie z Hubalem”.

Jak co roku, obchody upamiętniające pobyt legendarnego majora „Hubala” w Krubkach-Górkach, odbyły się na terenie zabytkowego parku dworskiego (wchodzącego obecnie w skład kompleksu „Hotel Pałac Alexandrinum”), gdzie w 1939 r. ostatni żołnierz II RP, a zarazem pierwszy partyzant II Wojny Światowej dowiedział się o kapitulacji Warszawy.
Organizatorami uroczystości byli: Powiat Wołomiński, Gmina Poświętne oraz prof. dr hab. Witold Modzelewski z żoną (właściciele terenu).
Kulminacyjnym momentem obchodów była okolicznościowa Msza Święta, celebrowana przez ks. proboszcza Dariusza Dębińskiego, po której odbył się Apel Poległych i ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem mjr. Henryka Dobrzańskiego.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł Krzysztof Tchórzewski, Radni Sejmiku Woj. Mazowieckiego: Konrad Rytel i Michał Prószyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa-Praga ppłk Andrzej Kosieradzki, przedstawiciele Gminy Poświętne: Wójt Sylwester Niźnik, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Orych wspólnie z radnymi, Sołtys Krubek-Górek Artur Szejna oraz licznie przybyli samorządowcy z ościennych gmin i powiatów. Jak co roku, nie zabrakło uczestników rajdu rowerowego z Sulejówka.
Godną oprawę uroczystości zapewniła obecność: Kompanii Honorowej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wraz z Pocztem Sztandarowym, Orkiestry Wojskowej, Kadetów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, a także licznych pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP z terenu Gminy Poświętne oraz Koła Związku Sybiraków i Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wołominie.
Okolicznościowy list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak. W imieniu Starosty Adama Lubiaka kwiaty pod pomnikiem złożyli: Wicestarosta Piotr Borczyński oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk wraz z Radnymi Powiatowymi: Kazimierzem Rakowskim, Radosławem Decem, Robertem Roguskim, Konradem Fuśnikiem, Pawłem Solisem i Pawłem Śliwą.
Słowa podziękowania za kultywowanie pamięci o majorze Dobrzańskim – patriocie, który oddał życie za niepodległość Ojczyzny i wytrwałym żołnierzu, który jest przykładem do naśladowania dla młodych pokoleń skierował do organizatorów obchodów wiceminister Piotr Uściński.
Warto w tym miejscu nadmienić, że tegoroczne uroczystości rocznicowe zainaugurowano na sportowo. O godz. 11:00 wystartował bieg pod nazwą „Biegnij po zdrowie z Hubalem”, rozegrany w 6 kategoriach wiekowych na dystansie od 100 metrów do 1800 m. (Bieg zorganizowany został przez Gminę Poświętne, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UG w Poświętnem).
Ponadto, obchodom religijno-patriotycznym w Krubkach-Górkach towarzyszył piknik rodzinny, zorganizowany przy wsparciu MON, podczas którego mieszkańcy i goście mogli skosztować m.in. tradycyjnej wojskowej grochówki, posłuchać koncertu orkiestry wojskowej, a także skorzystać ze strażackiego mobilnego punktu szczepień przeciwko COVID-19 oraz punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”.
/opr. KW/

2 837 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gmina Brańszczyk okrążona prawie czterokrotnie na nogach

Ponad 60 zawodników podjęło wyzwanie i wystartowało w drugim 24 godzinnym biegu wokół gminy Brańszczyk. Mimo trudów i zmęczenia w...

Zamknij