ggg ggg ggg

W 80. rocznicę aresztowania „Rudego” i słynnej Akcji pod Arsenałem

W ubiegły czwartek, 23 marca dokładnie w 80. rocznicę aresztowania Janka Bytnara ps. „Rudy” w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, odbyła się wyjątkowa prelekcja
z udziałem rekonstruktorów, poświęcona kultowej książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Spotkanie skierowane do uczniów szkół podstawowych, poprowadził p. Tomasz Kaczyński z Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii.
W wydarzeniu uczestniczyła młodzież i nauczyciele ze szkół wołomińskich (m.in. z Zespołu Szkół Nr 4 im. Marynarki Wojennej RP, Zespołu Szkół Ekonomicznych), a także młodzież z Hufca Pracy 7-36 w Wołominie.
Wszystkich zgromadzonych powitał Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej p. Krzysztof Kudera, następnie odśpiewany został Hymn Państwowy RP, po czym uczczono minutą ciszy pamięć o bohaterach „Kamieni na szaniec”. (Był to bardzo wzruszający moment).
W trakcie niezwykle ciekawej jak i potrzebnej lekcji, poznaliśmy historię nie tylko „Zośki”, „Alka” i „Rudego”, ale także Szarych Szeregów i ich działalności w trakcie II wojny światowej. Idąc śladami książki dowiedzieliśmy się kim byli wspomniani bohaterowie, jak ich życie toczyło się przed samą wojną i dlaczego zdecydowali się wstąpić do Szarych Szeregów i walczyć z okupantem, w jaki sposób ponieśli śmierć i jak swoją bohaterską, niezłomną postawą wyróżniali się na tle swoich rówieśników. Zobaczyliśmy również repliki broni używanej w czasach wojny zarówno przez Polaków, jak i Niemców. (Ogromne wrażenie na młodzieży zrobiło porównanie uzbrojenia Niemców z uzbrojeniem, którym podczas Akcji pod Arsenałem dysponowali harcerze Grupy Szturmowej Szarych Szeregów).
Jak podkreślono, dokładnie tego dnia obchodzimy 80. rocznicę aresztowania Jana Bytnara ps. „Rudy”, aresztowania które było tragiczne w skutkach. Trafił na Pawiak, gdzie był bity i torturowany do utraty przytomności.
W niedzielę, 26 marca minęła 80. rocznica Akcji pod Arsenałem, dowodzonej przez Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza”, podczas której udało się odbić „Rudego” z więziennego konwoju. Niestety rany były tak rozległe, że Janek Bytnar „Rudy” zmarł 30 marca 1943 r., tego samego dnia zmarł również „Alek”, który został ranny podczas akcji. Tadeusz Zawadzki „Zośka” poległ w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach koło Wyszkowa w nocy z 21/22 sierpnia 1943 r.
Wszyscy pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”.
Cześć Ich Pamięci!
/opr. KW; źródło: PBP/

537 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trzej nieznani żołnierze armii węgierskiej spoczęli w Kobyłce

W ubiegły czwartek, 23 marca w obecności Ambasador Węgier w Polsce, na cmentarzu parafialnym w Kobyłce odbył się państwowy pogrzeb...

Zamknij