ggg ggg

Uroczystości w Komorowie

28.11.2021r. w Komorowie odbyły się połączone uroczystości związane z trzema ważnymi wydarzeniami: odsłonięcie odzyskanej po kradzieży tablicy sprzed mauzoleum im. Piotra Wysockiego, 154. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Dzień Podchorążego w 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.

Obchody zaczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym pw. św. Jozafata Kuncewicza BM. Po mszy z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON, Paweł Dycht odczytał list Wojciech Skurkiewicza (wiceministra MON-u), w którym wyraża on uznanie za kultywowanie dobrych tradycji dziedzictwa oręża polskiego i dziękuje osobom zaangażowanym w powrót tablicy do Mauzoleum Podchorążych.
Następnie uczestnicy przemaszerowali do Alei Bohaterów Powstania Listopadowego i złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem por. Piotra Wysockiego. Uczczono także minutą ciszy zmarłego niedawno Ryszarda Ejchelkrauta – prezesa Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty.
Z ramienia Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka na obchodach obecny był z-ca burmistrza, Daniel Choinka.
(Dzień Podchorążego ma długą tradycję;
obchodzono go po raz pierwszy jeszcze przed zaborami, w 1908r. w Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I WŚ tradycję tę kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Komorowie. Ustanowiono je na pamiątkę wydarzeń z listopada 1830r., kiedy to w nocy z 29/30.11 grupa podchorążych rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, pod wodzą Piotra Wysockiego.
Dzień ten jest także związany szczególnie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim – zaczął on pełnić obowiązki Tymczasowego Naczelnika Państwa właśnie 29.11.1918 r.)

/Info UM Ostrów Mazowiecka,
zdjęcia: Hanna Chromińska/

172 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jana Maletkę

W dniu 25 listopada br. w Treblince, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jana Maletkę, który w czasie niemieckiej okupacji,...

Zamknij