ggg ggg

Uroczyste otwarcie Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych

28 grudnia 2023 r. w Zarębach Kościelnych oddano oficjalnie do użytku Centrum Aktywności Kulturalnej. Budynek przebudowano oraz zmodernizowano wykorzystując miejsce po starej remizie i obecnie powstał wyjątkowo piękny, nowoczesny obiekt, który będzie służył mieszkańcom gminy.

Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 28 grudnia 2023 r. symbolicznym przecięciem wstęgi przed wejściem do nowego budynku przez wójt gminy Urszulę Wołosiewicz, gości, przedstawicieli wykonawców i mieszkańców. Modlitwę odmówił i poświecenia obiektu dokonał proboszcz ks. Andrzej Dmochowski. Dyrektorem placówki została Elwira Krupa, która poprowadziła uroczystość. Zebranych zaproszono do Centrum i udziału w dalszej części uroczystości.
Należy podkreślić, że wybór Urszuli Wołosiewicz na wójta gminy Zarąb Kościelnych w 2019 roku okazał się trafiony. Determinacja i gospodarski nadzór zaowocowały rozwojem gminy i powstaniem wielu inwestycji, którymi dziś mieszkańcy mogą się pochwalić. Jedną z nich, wyczekiwaną placówką stało się nowoczesne Centrum Aktywności Kulturalnej.
Obok zamieszczamy szczegółową wypowiedź Pani Wójt na temat historii i prac dokonanych przy
budowie Centrum.
Ze względu na sytuację polityczną w uroczystości nie uczestniczyli posłowie: Henryk Kowalczyk, Arkadiusz Czartoryski, Marcin Grabowski, Daniel Milewski, których wsparcie znacznie przyczyniło się do uzyskania środków rządowych na potrzeby gminy i konkretnie też tego Centrum. Zostali przywitani goście, którzy uczestniczyli w otwarciu m.in.:
radny Sejmiku Woj Maz. Mirosław Augustyniak, przedstawiciele powiatu ostrowskiego – reprezentująca starostę Zbigniewa Chrupka sekretarz Ewa Suchcicka , przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda, radna powiatu z gminy Zaręby Kościelne Justyna Pętkowska oraz samorządowcy: burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, burmistrz Broku Marek Młyński, wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera, wójt gminy Szulborze Wielkie Karol Dąbkowski, wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman wraz z przewodniczącą Rady Gminy Elżbietą Szymańską oraz skarbnikiem Hanną Szabłowską, radni Rady Gminy Zaręby Kościelne na czele z przewodniczącym Rady Markiem Nowackim i sołtysi gminy. W otwarciu uczestniczyli również komendanci i zastępcy KKP z Małkini Górnej i Ostrowi Mazowieckiej, PSP, jak również strażacy z OSP Zaręby Kościelne, przedstawiciele Urzędu Gminy, instytucji rządowych i samorządowych, dyrektorzy szkół oraz stowarzyszeń, w tym przewodniczące z 10 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy. Szczególnie ciepło dziękowano wykonawcy Arturowi Urbanikowi, który był obecny na uroczystości wraz z kierownikiem budowy Mariuszem Krasuckim.
Wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz zaprezentowała prezentację multimedialną dot. obiektów już oddanych w gminie oraz obecnie zakończonej inwestycji, a następnie głos zabrali goście: radny Sejmiku Mirosław Augustyniak, przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Dorota Subda, radna Rady Powiatu Justyna Pętkowska, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej Bartłomiej Pieńkowski. Wszyscy gratulowali pięknego obiektu oraz podkreślali wielką pracę Pani Wójt Wołosiewicz i tak jak burmistrz Jerzy Bauer powstania „nowego, jasnego punktu na mapie powiatu”. Kilka słów podziękowań i zapewnień skierowała do zebranych dyrektor Centrum Elwira Krupa.
Wójt gminy Zaręby Kościelne otrzymała oprócz gratulacji i życzeń liczne prezenty i bukiety kwiatów z okazji oddania Centrum Aktywności Kulturalnej.
Kolejnym punktem uroczystości były występy zespołów śpiewaczych. Na scenie wystąpił: Zespół Zapominajka z Zarąb Kościelnych na czele z kierownikiem Gabrielą Rojek. Zespół przeniósł swoją siedzibę z piwnicy Ośrodka Zdrowia do nowego lokum znajdującego się w nowym budynku. Można było również podziwiać występy Zespołu Kwiaty Polskie z Chmielewa wraz z kierownikiem Barbarą Łojek oraz Zespołu Retro- babskie granie z Kępist Borowych wraz z kier. Elżbietą Karnas.
Uroczyste otwarcie zakończył wspólny obiad.
Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych z dniem 2 stycznia 2024 r. rozpoczęło swoją działalność. Trwają intensywne prace organizacyjne. Trwają przygotowywania do Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz niebawem pojawi się zaproszenie na spotkania dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.
.
/Janina Czerwińska, foto KW i UG Zaręby Kościelne/

Wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz zwróciła się do zebranych:

Szanowni Państwo, znajdujemy się w miejscu, które jest dowodem na to, iż marzenia się spełniają.
Były to głównie marzenia i pragnienia mieszkańców Zarąb Kościelnych, którzy z ubolewaniem przez lata patrzyli na popadający w ruinę budynek remizy strażackiej. Budynek nie spełniał żadnych standardów wymaganych w dzisiejszych czasach, nie posiadał ogrzewania, ani toalet – jedyny wychodek znajdował się na zewnątrz w podwórku. Nieocieplone ściany i stropy uniemożliwiały korzystanie z budynku w okresie chłodu, pojedyncze okna w większości nie posiadały szyb gdyż spróchniały drewniane ramy i futryny. Zły był stan ścian, sufitów, instalacji elektrycznej. Z czasem powstał tu magazyn mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Poczynione ekspertyzy budowlane wskazywały jednak na mocne fundamenty, ściany i inne elementy budowlane. Została podjęta decyzja o pozostawieniu dużej sali, czyli tej, w której się obecnie znajdujemy i poddaniu jej gruntownej modernizacji. Zostały natomiast wyburzone 2 garaże gdzie przed laty stały samochody strażackie a później autobusy szkolne oraz przylegająca do garaży wieżyczka strażacka. W tym miejscu została wybudowana od podstaw nowa piętrowa część z wieżą widokową na miejscowość Zaręby Kościelne.
Dla wielu z nas budynek ten był wyrazem tęsknoty za dawnymi czasami, gdy odbywały się tu różnego typu imprezy, uroczystości rodzinne, szkolne i środowiskowe, przez kilka lat działał klub rolnika gdzie można było poczytać gazety, wypić herbatę, spędzić czas ze znajomymi. Na scenie, która mieściła się po przeciwnej stronie niż obecna scena występowały dzieci, odgrywano teatrzyki, występowali artyści, zespoły muzyczne.
Z tych tęsknot i wspomnień często wysłuchiwałam, osobiście je przeżywałam, bo uczestniczyłam w wydarzeniach tu się odbywających.
Już po roku pełnienia funkcji wójta gminy Zaręby Kościelne, czyli w marcu 2020 roku mieliśmy projekt i pozwolenie na budowę intensywnie poszukując źródeł finansowania. Ambitny projekt był kosztowny i tak mała gmina jak Zaręby musi poszukiwać źródeł finansowania zewnętrznego. Udało się zdobyć środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład nie tylko na wybudowanie obszernego, nowoczesnego obiektu, ale i na jego wyposażenie w sprzęt i meble. Całość budowli wraz z wyposażeniem to suma 7 450 000,00 zł,
dofinansowanie wyniosło 6 480 000,00 zł.
W dobie szalejącej inflacji, gdy drożały materiały budowlane kolejne dwa przetargi unieważniałam, gdyż złożone oferty znacznie przewyższały przeznaczone na ten cel fundusze. Po kilku miesiącach, gdy staniały materiały budowlane i ceny na rynku się ustabilizowały ogłosiliśmy 3 przetarg, który wygrała firma Przedsiębiorstwo Budowlane Artur Urbanik z Paproci Małej. W dniu 5 stycznia 2023 roku podpisaliśmy umowę
z wykonawcą, który już w styczniu przystąpił do intensywnych prac budowlanych. Prace te bardzo cieszyły wszystkich gdyż przebiegały bardzo sprawnie i terminowo. W Październiku budynek był gotowy i rozpoczęły się procedury odbiorowe oraz doposażenie w meble i sprzęt. Prawomocne pozwolenie na budowę
uzyskaliśmy 11 grudnia br.
Budynek został powiększony do powierzchni całkowitej 937,75 m2, przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, podjazdy zewnętrzne, nowoczesną windę. Spełnia normy efektywności energetycznej i ekonomicznej. Zmontowano ogrzewanie gazowe, instalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną, klimatyzacyjną, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, systemy alarmowe, nagłaśniające, przeciwpożarowe oraz agregat prądotwórczy, który w przypadku wyłączenia prądu załączy się automatycznie w ciągu pół minuty. Teren wokół został odpowiednio zagospodarowany wraz z wybudowaniem miejsc parkingowych. Dodatkowo został przebudowany płot oraz chodnik przy ulicy wokół budynku.
Wybudowany obiekt stanie się centrum edukacji, upowszechniania kultury, sztuki, historii, tożsamości narodowej, rozwijania różnorodnych form zainteresowań dostosowanych do bieżących potrzeb społecznych, miejscem efektywnego i twórczego spędzania wolnego czasu wraz z możliwością korzystania z oferty kulinarnej. Na dole w holu jest kawiarenka z możliwością zamówienia na wynos lub na miejscu różnych dań.
W sali, w której się znajdujemy będziemy organizować różne uroczystości, można też ją wynająć na prywatne lub firmowe imprezy. Obok kuchni z wejściem z holu znajduje się sala rekreacyjna, na razie niedoposażona, ale już KGW w Zarębach Kościelnych otrzymało pozytywną weryfikację wniosku z LGD Zielone Sioło na doposażenie sali w różne gry zręcznościowe i stolikowe typu bilard, piłkarzyki, cymbergaj, tarcze elektroniczne i inne wielofunkcyjne gry towarzyskie, z których może korzystać młodzież i całe rodziny. Jest tu też pomieszczenie dla matki karmiącej piersią, szatnia i szereg pomieszczeń kuchennych i socjalnych. Na piętrze znajduje się sala zabaw dla dzieci do korzystania swobodnego i komercyjnego – pod wynajem na uroczystości dla dzieci. Są też sale spotkań i z wykorzystaniem do rożnego typu zajęć i spotkań m.in. dla organizacji pozarządowych, pomieszczenia biurowe i porządkowe. W całym budynku znajduje się 10 toalet w tym dwie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zrealizowaniu tak ambitnego planu powstały warunki do realizacji wielu programów społecznych dotychczas niemożliwych do przeprowadzenia ze względu na braki lokalowe.
Przywracając blask niszczejącym budynkom sprawiamy, że nasza gmina pięknieje i staje się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. To jeden z kluczowych projektów zrealizowanych w obecnej kadencji dzięki bezprecedensowemu wsparciu, jaki samorządy otrzymywały przez ostatnie 4 lata z Rządu Polskiego. Jest to tym bardziej ważne dla małych gmin o niskim poziomie dochodów własnych. Otrzymane dotacje i rekompensaty stały się impulsem rozwojowym i pozwoliły na realizację inwestycji, które do niedawna były tylko w marzeniach i planach dalekie od jakiejkolwiek realizacji.

Szanowni Państwo w tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować osobom, których znaczny wkład przyczynił się do powstania CAK. Na wstępie chcę podziękować: Panu Senatorowi Robertowi Mamątowi, Panu Posłowi Henrykowi Kowalczykowi, Panu Posłowi Arkadiuszowi Czartoryskiemu, Panu Posłowi Danielowi Milewskiemu, Panu Posłowi Marcinowi Grabowskiemu za podejmowanie tak ważnych decyzji wspierających finansowo samorządy. To dzięki tym decyzjom i pomysłom samorządy mogły budować tak wiele bez potrzeby zaciągania kredytów. Nasza gmina przez ostatnie prawie 5 lat spłaciła 5 kredytów z lat poprzednich nie zaciągając następnych utrzymując przy tym bardzo wysoki wskaźnik inwestycji. Dziękuję radnym gminy Zaręby Kościelne za akceptację i właściwe decyzje podejmowane podczas głosowań nad projektami inwestycyjnymi i uchwałami budżetami przez te lata wspólnej pracy.
Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy, szczególnie z wydziału inwestycji na czele z kierownikiem Panem Antonim Nienałtowskim, którzy każdego dnia czuwają nad realizacją ważnych dla społeczności zadań.
To dni, miesiące przygotowań dokumentacji od pierwszych umów na projekty, poprzez uzyskiwanie pozwoleń, przygotowywanie przetargów, protokołów, pism, rozliczeń. Dziękuję serdecznie za trud i poświęcenie włożone w realizację wspólnych zadań Pani Magdalenie Przywoźnej, Pani Bogusławie Makińskiej, Pani Hannie Cymbalak, a także Pani Sekretarz i wydziałowi finansowemu na czele z panią Skarbnik. Wiele pracy na etapie projektowania poświęciła też Pani Agnieszka Truskowska, która obecnie pracuje i mieszka w Warszawie, ale w tym uroczystym dniu przyjechała do nas.
Dziękuję wykonawcy tego obiektu Panu Arturowi Urbanikowi – miesiące ciężkiej pracy kilku ekip budowlanych dały efekt, który dzisiaj podziwiamy. Zapraszam na scenę Pana Artura Urbanika, któremu w imieniu całej społeczności gminnej chciałam bardzo serdecznie podziękować za te miesiące (prawie rok) spędzone przy budowie naszego Centrum oraz bardzo dobrą współpracę przy realizacji tego projektu.

Budynek CAK jest z kolei 7 budynkiem, który otrzymał nowe funkcje i stanie się miejscem aktywności społecznej. W ciągu ostatnich 4 lat zostały przebudowane i wyremontowane następujące budynki:

  1. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
  2. Budynek Komunalny
  3. Świetlica Pętkowo Wielkie
  4. Świetlica w Zakrzewie Kopijkach
  5. Świetlica w Gąsiorowie
  6. Budynek rekreacyjny świetlica w Zgleczewie Panieńskim

Wiele za nami innych ważnych inwestycji drogowych, wodno-kanalizacyjnych, modernizacyjnych, energooszczędnych, rekreacyjnych. Jesteśmy po to by spełniać jak najwięcej oczekiwań społecznych i realizować ambitne projekty poprawiające jakość życia naszych mieszkańców. Wiele następnych projektów już przygotowaliśmy, mamy dokumentację i co bardzo ważne przygotowane na ich realizację wysokie dotacje. Przed nami kolejny rok wytężonej, ale i twórczej pracy.
W tym szczególnym czasie na progu Nowego 2024 Roku życzę wszystkim dużo zdrowia będącego podstawą do wszelkich działań, spokoju i wytchnienia by nabrać sił, a także mieć czas na realizację pasji, zainteresowań. Życzę wielu okazji do spędzania wspólnego czasu z własną rodziną, bo tego często nam brakuje. Myślę, że czas spędzony w naszym nowym Centrum będzie wspaniałą okazją do rekreacji i bycia razem. Życzę też sił witalnych do realizacji kolejnych wyzwań będących okazją do osobistego rozwoju i służących naszemu społeczeństwu.

314 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Startuje rekrutacja do Żłobka Samorządowego

Samorząd gminy wraz z nadejściem nowego roku ogłosił, że 8 stycznia (poniedziałek) wystartowała rekrutacja do Żłobka Samorządowego. Potrwa ona do...

Zamknij