ggg
ggg ggg

Uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka

W miniony czwartek, 17 września w Wołominie i Ossowie odbyły się powiatowe uroczystości, upamiętniające 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, połączone z obchodami Światowego Dnia Sybiraka.

Od kilkunastu lat, 17 września w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.
Aby uczcić pamięć tysięcy Polaków więzionych, a często zamordowanych w sowieckich łagrach, w ubiegły czwartek w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK oraz Bractwo Strzeleckie Salwa we współpracy z I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach oraz Międzyszkolnym Klubem Historycznym im. AK Ziemi Radzymińskiej.
W trakcie spotkania w Fabryczce, uczestnicy wysłuchali wspomnień m.in. pani ppłk Stanisławy Kociełowicz ze Stow. Łagierników oraz pani Marii Sobolewskiej – honorowej prezes Koła Związku Sybiraków w Wołominie.
Starosta Adam Lubiak wręczył pamiątkowe medale z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz poinformował o powołaniu pełnomocnika ds. Dziedzictwa Kulturowego, którym mianowany został pracownik Starostwa pan Krzysztof Kudera. Zadaniem pełnomocnika będzie m.in. rozwój współpracy ze środowiskami kombatanckimi.
(Wcześniej starosta poinformował również, że złożył wniosek do Prezydenta RP o uhonorowanie pani Marii Sobolewskiej – honorowej prezes koła Związku Sybiraków w Wołominie, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości).
Spotkanie uświetniła część artystyczna, w tym występ młodzieży z MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej. (Uczniowie: Zuzanna Jabłecka, Amelia Stępniak, Lena Wardakowska i Fryderyk Wardakowski zaśpiewali kilka utworów patriotycznych).
Kolejnym punktem obchodów była Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, którą odprawił ks. dr Andrzej Rusinowski. Po jej zakończeniu uczestnicy oddali hołd ofiarom komunistycznego reżimu pod pomnikiem Pamięci Polskich Oficerów zamordowanych w 1940 r. oraz w „Panteonie Bohaterów” w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich.
W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, mieszkańcy oraz dzieci i młodzież z terenu naszego powiatu. W imieniu organizatorów dziękujemy dyrektor Fabryczki Katarzynie Rutkowskiej i naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury p. Hannie Skrzypczak za organizację uroczystości. Szczególne podziękowania dla kadetów i dyrekcji szkół mundurowych z Urli oraz LO PUL Wołomin za liczny udział w tym podniosłym spotkaniu i godną oprawę.
Warto na zakończenie nadmienić, że starosta Adam Lubiak wziął również udział w porannych obchodach w Wołominie, które rozpoczęły się już o godz. 7:30 Mszą Św. w Kościele MB Królowej Polski. Następnie, pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Osób Represjonowanych w Wołominie odbył się apel pamięci i złożenie wiązanek.

/opr. R.L./

714 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie budynku szkolnego na miarę XXI wieku!

W ubiegły piątek, 18 września odbyło się uroczyste otwarcie nowej lokalizacji Szkoły Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca i Publicznego...

Zamknij