ggg ggg

Uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka w Powiecie Wołomińskim

W ubiegły piątek, 16 września w przeddzień 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę, w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka, odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka, których współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Wołominie.

Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski, podczas której homilię wygłosił kapelan Koła Sybiraków w Wołominie, ks. Mieczysław Morowski.
Okolicznościową Liturgię uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych, a także kadetów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, którzy zapewnili wołomińskim obchodom odpowiednią oprawę, zgodną z ceremoniałem wojskowym.
Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Zesłańców Sybiru i Osób Represjonowanych, gdzie odbył się Apel Pamięci wraz z ceremonią odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, zadedykowanej wszystkim zesłańcom Sybiru, więzionym, poległym i zmarłym za Polskę w latach 1939-1956. (Fundatorem tablicy było Starostwo Powiatowe w Wołominie).
Na zakończenie ceremonii Starosta Adam Lubiak wraz z Radnymi Powiatowymi: Anną Uścińską i Kazimierzem Rakowskim złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili symboliczny znicz.
Następnie, w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka odbyła się część artystyczna o charakterze patriotycznym, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Wołominie wspólnie z Fundacją Polska 360 oraz Stowarzyszeniem Łagierników i Żołnierzy Armii Krajowej.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy” p. Tadeusz Kurcyka, Prezes Związku Sybiraków p. Maria Sobolewska wraz z Członkami Związku, Przedstawiciele Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związku Inwalidów Wojennych, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Bogusław Majchrzak, radni powiatowi i gminni oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Wołomińskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli najmłodszego pokolenia, które reprezentowali kadeci z I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz uczniowie z LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach.
Uroczystość zainaugurowało wprowadzenie pocztów sztandarowych i odśpiewanie hymnu państwowego. Po okolicznościowych przemówieniach obecni na sali Sybiracy zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.
Szczególnym momentem obchodów była ceremonia wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek Starosty Wołomińskiego, zasłużonym członkom Koła Związku Sybiraków w Wołominie.
Aktu wręczenia odznaczeń państwowych dokonał Starosta Adam Lubiak. Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Pani Krystyna Baczewska, Pani Jadwiga Grabowska oraz Pan Józef Murawski, którzy od lat stanowią trzon wołomińskiego Koła Związku Sybiraków, pełniąc służbę w poczcie sztandarowym. Gratulujemy!
W trakcie uroczystości uhonorowany został również sam Starosta Adam Lubiak, który otrzymał wyróżnienie w postaci medalu „Zło dobrem zwyciężaj”, nadane przez Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. (Wyróżnienie wręczył prezes kapituły medalu Ryszard Walczak).
Oficjalną część obchodów zwieńczył wzruszający koncert patriotyczny pt. „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” w wykonaniu zespołu SojART.
Jak już wspomniano, ubiegłopiątkowa uroczystość z okazji Światowego Dnia Sybiraka, odbywająca się w gościnnych murach Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka, została zorganizowana przez: Starostwo Powiatowe w Wołominie, Fundację Polska 360 oraz Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerami byli: Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, Fundacja Opieki i Jedności Kresowian, Polska360 Tv. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a patronat honorowy nad obchodami objął Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

/opr. KW; foto: Powiat Wołomiński,
I LO PUL; KW/

2 208 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Będzie Piekło” w Kobyłce

Konkurs Ostrego Jedzenia „Będzie Piekło” w Kobyłce, który odbył się w miniony weekend był pierwszym tego typu w okolicy –...

Zamknij