ggg ggg ggg

Uroczyste obchody Dnia Niepodległości w Gminie Stoczek

W gminie Stoczek, jak co roku 11 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. celebrowaną przez ks. Andrzeja Falkowskiego oraz ks. dr Romana Szmurło- nowego administratora parafii w Soczku, który wygłosił homilię. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów w odświętnej kolumnie prowadzonej przez poczty sztandarowe: Związku Kombatantów,  ochotniczych straży pożarnych i szkół z terenu gminy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem poległych żołnierzy symboliczny wieniec złożyli Mieczysław Wójcik- Wójt Gminy Stoczek  wraz z zastępcą – Sylwią Tryc, a także przedstawiciele Rady Gminy: Józefa Wanda Jednorałek, Agata Gołębiewska i Zbigniew Kłusek – przewodniczący Rady Gminy. Po odczytaniu przez Krzysztofa Parysa apelu poległych i krótkiej modlitwie Wójt podziękował zebranym za tak liczną obecność i zaprosił wszystkich na dalszą część uroczystości.,

 

2

 

Akademia w sali OSP, przy urzędzie gminy rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, po którym Wójt oficjalnie powitał wszystkich zebranych, a wśród nich byli między innymi: Paweł Stelmach- członek zarządu Powiatu Węgrowskiego, Mariola Chmielewska – Radna Powiatu Węgrowskiego, radni i sołtysi z terenu gminy, księża z parafii w Stoczku, pracownicy urzędu i dyrektorzy szkół. Wójt szczególnie ciepło powitał licznie zgromadzoną młodzież, wraz z zastępem harcerzy z naszej gminy, I klasą mundurową NLO w Stoczku oraz grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie. Poniżej fragment wygłoszonego przez Wójta przemówienia:
„Przed 98 laty zakończyła się droga, która trwała 123 lata, 123 lata niewoli. Tyle bowiem czasu minęło od chwili, gdy ostatni z polskich władców Stanisław Poniatowski złożył koronę do momentu, kiedy władzę zwierzchnią nad armią objął Józef Piłsudski. Jeżeli ktoś zna historię Polski, tych 123 lat niewoli, to wie, że była to historia walki. Mieliśmy trzy wielkie powstania narodowe, ale również mniejsze powstania w roku 1846 i 1848, że rewolucja lat 1905-07 była zarazem rewolucją społeczną i zrywem narodowym, to wtedy do polskich szkół powrócił język polski.
Pomimo, formalnego nieistnienia Polska wciąż walczyła. W tych trudnych czasach nie zabrakło wybitnych dowódców. Powtórzę ich nazwiska, przede wszystkim marszałek Józef Piłsudski, ale także Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i wielu innych. Wraz z nimi walczyła rzesza Polaków, walczyli często do ostatniego tchnienia i wywalczyli wymodloną, wolną Polskę.
11 listopada 1918 roku, ten dzień uznajemy za symboliczny początek niepodległości. Symboliczny, bo przecież Polska znów utraciła niepodległość w 1939 roku. Potem po II wojnie światowej na mapie świata istniała Polska, ale trudno było wtedy mówić o Polsce rzeczywiście niepodległej. Dopiero „Solidarność” jako jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi zwyciężyła niewolę. To dzięki niej w 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory, powstał niekomunistyczny rząd.
Po roku 89 zbudowaliśmy III Rzeczpospolitą. Polskę, która ma jedną znamienną cechę – jest naszym wspólnym państwem, jest Polską niepodległą, która ma swoje wady, ale daje nam, zwykłym obywatelom prawo krytyki i obowiązek budowania coraz to doskonalszej, silniejszej ojczyzny.
Dziś, w XXI wieku mając na uwadze tą zawiłą, bolesną, ale zawsze chlubną historię naszego kraju powinniśmy wszyscy, tak jak to było dawniej, wciąż walczyć. Walczyć już w sposób inny, jednak nie mniej zdecydowany. Nie możemy dziś pozwolić na to, aby nasze dzieci czy wnuki nie otrzymały w dziedzictwie tych wartości i przywilejów, które swoją krwią zagwarantowali nam nasi przodkowie. Nie ma znaczenia, która opcja polityczna będzie przy władzy, jako Polacy mamy prawo wymagać utrzymania stabilnej pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej, bezpieczeństwa oraz poszanowania praw jednostki.
I choćby cały świat szalał pod wpływem konfliktów i choćby uważano, że to nie na dzisiejsze czasy, musimy pamiętać, że nie wszystko należy zmieniać. Polska musi pozostać krajem niepodległym, krajem prawa, ale prawa odpowiedzialnego, nie populistycznego. Polska musi pozostać krajem demokratycznym, krajem w którym jest miejsce na dyskusję, spory, a czasem nawet kłótnie. Należy jednak pamiętać, że każdy spór czy kłótnia musi być kierowany obroną wartości demokratycznych, musi mieć również swoje granice, którymi jest godność człowieka. W ostatnim czasie w Polsce bywa różnie, pamiętajmy, że nie powinno być społecznego przyzwolenia na sytuacje w których Polki i Polacy będą musieli wychodzić na ulice. I pomimo, że część z Państwa uzna że nie czas dziś o tym mówić, to święto niepodległości nierozerwanie powinno kojarzyć się z demokracją, ta z kolei z konstruktywną dyskusją, a dyskusja z szacunkiem i zrozumieniem. Tylko dzięki takiemu myśleniu możemy dalej budować prawdziwie wolną i niepodległą Polskę.
Dziś na tej sali ponad połowa z zebranych to dzieci i młodzież. Warto pamiętać, że obchody świąt narodowych są niepowtarzalną okazją do uzupełnienia edukacji szkolnej, w której owszem jest czas na poznawanie historii i elementy patriotyczne, ale często brakuje już czasu na głębszą, emocjonalną refleksję nad dziejami Polski, nad rozumieniem pojęć takich jak patriotyzm, ojczyzna. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie skłoni nas wszystkich do zastanowienia się czym dla nas jest miłość do ojczyzny, że chociaż raz zadamy sobie pytanie co my możemy zrobić dla naszego kraju. Obecność młodzieży podczas uroczystości patriotycznych, kiedy mówimy o historii, tradycji i dorobku polskiej kultury jest ze strony dorosłych nie tylko elementem wychowania w duchu polskości, ale daje również gwarancję zachowania najwyższych wartości w społeczeństwie. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za przybycie i żywe uczestnictwo w tej lekcji patriotyzmu, dziękuję również dzieciom i młodzieży, pamiętajcie to od was zależy jak będzie w przyszłości wyglądał nasz kraj i co w przyszłości oznaczać będzie słowo Polska.”
Po wystąpieniu Wójta głos zabrał pan Paweł Stelmach- członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego, który w swojej wypowiedzi poruszył temat patriotyzmu lokalnego. „…czym on właściwie jest? W encyklopedii możemy przeczytać, że patriotyzm lokalny to umiłowanie i przywiązanie względem własnej, lokalnej ojczyzny, (tzw. mała ojczyzna) – miejscę zamieszkania lub urodzenia. Podobnie jak patriotyzm w swym szerszym znaczeniu, patriotyzm lokalny opiera się na otwartości względem innych jednostek, bądź grup. Bolesław Prus powiedział, że „Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa”. Do czego my współcześni mieszkańcy Gminy jesteśmy wobec niej zobowiązani? Warto nad tym się zastanowić. Czy jesteśmy przywiązani do tej ziemi, rozkochani w pięknie naszej przyrody? Czy czujemy zakorzenienie w lokalnej kulturze? Czy potrafimy poświęcić czas, rezygnując z własnych korzyści, aby zaangażować się dla wspólnoty?” Na zakończenie podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji jakże ważnej i potrzebnej uroczystości.
Kolejnym punktem uroczystości były występy dzieci i młodzieży. Jako pierwsi wystąpili uczniowie zaprzyjaźnionego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, którzy przedstawili bardzo poważny, a jednocześnie ciekawy program artystyczny. Po ich występie Wójt złożył na ręce opiekunek grupy: pani Anny Boguszewskiej oraz Diny Jakimczuk podziękowania oraz symboliczną różę.

Po występach młodzieży z Łochowa przyszedł czas na rekonstrukcję wydarzeń z bitwy pod Hutą Gruszczyno w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Stoczku. Trzeba przyznać, że występ oraz cała oprawa były wykonane bardzo profesjonalnie. Wójt wraz z zastępcą wręczyli podziękowania oraz kwiaty Katarzynie Stelmach oraz Krzysztofowi Parysowi, którzy przygotowali młodzież i dekorację sali. Na zakończenie uroczystości Wójt podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił na słodki poczęstunek.

Podczas kiedy goście mogli podzielić się wrażeniami po akademii przy kawie i herbacie Wójt wraz z zastępcą i przewodniczącym rady udali się do Miednika gdzie pod pomnikiem upamiętniającym akcję Burza złożyli kwiaty, oddając hołd walczącym i poległym w akcji bohaterom.

Galeria Zdjęć

2 365 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolizyjny weekend w powiecie i zatrzymany za jazdę po alkoholu

Węgrowscy funkcjonariusze odnotowali podczas minionego weekendu 7 kolizji drogowych oraz zatrzymali jedną osobę kierującą pod działaniem alkoholu. Za kierowanie w...

Zamknij