ggg
ggg ggg

Uroczyste obchody Dnia Patrona w I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie

W poniedziałek, 31 maja wołomińska „mundurówka” hucznie świętowała Dzień Patrona szkoły – 111 Eskadry Myśliwskiej. Szczególnie doniosłym momentem było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy I LO PUL w Wołominie i słynną lotniczą Grupą Akrobacyjną „Żelazny”.

Dzień ze „111–stką” Kadeci I LO PUL w Wołominie rozpoczęli od warsztatów historycznych, które w mistrzowski sposób przeprowadził Prezes Fundacji Lotnictwa Polskiego pan Marek Rogusz.
Wszyscy Uczniowie szkoły wysłuchali prelekcji, która przeniosła nas w czasie do spektakularnych potyczek i walk powietrznych, stoczonych przez Pilotów 111 Eskadry Myśliwskiej w obronie Warszawy, we wrześniu 1939r. i potem do legendarnych, acz prawdziwych wyczynów Polskich Asów Lotnictwa Dywizjonu 303.
Kolejnym punktem programu był Bieg Patrona. Po ciężkim czasie izolacji i pracy zdalnej, Kadeci z radością pokonali trasę wiodącą leśnym traktem, pokonując naturalne przeszkody terenowe. Podsumowaniem wydarzeń Dnia Patrona był uroczysty Apel Pamięci, zorganizowany na boisku szkolnym, w którym uczestniczyli wszyscy Kadeci, Grono Pedagogiczne oraz zaproszeni Goście.
Tegoroczne Święto 111 Eskadry Myśliwskiej uświetnili swą obecnością m.in.: Prezes ORLEN Grupa Akrobacyjna „Żelazny” pan płk Krzysztof Szopiński, Prezes Fundacji Lotnictwa Polskiego pan Marek Rogusz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pani Elżbieta Jeleń oraz pan Marek Kowalik – członek Stowarzyszenia PUL.
Dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej p. Agnieszka Kaczyńska z radością powitała wszystkich zgromadzonych, a następnie w okolicznościowym przemówieniu przypomniała o szczególnej dacie w historii szkoły, jaką był dzień 19 maja 2017 r. Wówczas byliśmy świadkami poświęcenia i wręczenia sztandaru oraz nadania wołomińskiemu liceum mundurowemu imienia 111 Eskadry Myśliwskiej. Od tego czasu społeczność szkoły z dumą prezentuje sztandar na uroczystościach szkolnych, gminnych i powiatowych. Patron jest dla społeczności I LO PUL źródłem siły i dumy, filarem obowiązków względem Ojczyzny, służby innym i pracy nad sobą – podkreśliła Pani Dyrektor. Na zakończenie swojego wystąpienia zaprezentowała przepiękny, alegoryczny obraz upamiętniający
111 Eskadrę Myśliwską, wykonany przez p. Roberta Firszta. (Warto przypomnieć, że dzieło zostało odsłonięte w tym roku, podczas uroczystego pożegnania absolwentów klas III).
W trakcie obchodów Dnia Patrona dyrektor Agnieszka Kaczyńska wręczyła dwie reprodukcje obrazu. Otrzymali je w ramach podziękowania za współpracę z I LO PUL i wkład w edukację patriotyczną młodzieży: p. Marek Rogusz oraz p. Elżbieta Jeleń – dyrektor SP nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.
Podczas uroczystego apelu głos zabrał także Prezes ORLEN Grupy Akrobacyjnej „Żelazny” płk Krzysztof Szopiński, który pogratulował wołomińskim Kadetom Patrona, z wielkim uznaniem wypowiadając się o działaniach szkoły na rzecz wychowania patriotycznego młodzieży.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Kadeci pod kierunkiem płka Dariusza Kuziela odczytali Apel Pamięci Lotników 111 Eskadry Myśliwskiej.
Zwieńczeniem uroczystej zbiórki z okazji Dnia Patrona było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, a Grupą Akrobacyjną „Żelazny” oraz ogłoszenie wyników konkursów i zawodów sportowych, poświęconych Patronowi Szkoły.
Cześć i Chwała Pilotom 111 Eskadry Myśliwskiej!
/R.L.; I LO PUL/

300 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy do punktu szczepień driver-thru w Ząbkach

W związku z podpisaniem porozumienia, między Burmistrzem Miasta Ząbki, a Komendantem Powiatowym Policji w Wołominie, w maju br. odbywały się...

Zamknij