ggg ggg ggg ggg

Uroczyste obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu były bardzo uroczyste i objęły wiele działań. Rozpoczęcie obchodów poprzedziło przygotowanie harmonogramu, w których znalazły się działania obejmujące nie tylko szkołę, ale także naszą Małą Ojczyznę.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu były bardzo uroczyste i objęły wiele działań. Rozpoczęcie obchodów poprzedziło przygotowanie harmonogramu, w których znalazły się działania obejmujące nie tylko szkołę, ale także naszą Małą Ojczyznę.
W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, którego główną lekturą było: Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w warsztatach historycznych w szkole i poza nią, w konkursach tematycznych szkolnych i ogólnopolskich oraz wielu wycieczkach, które przybliżały im historię Polski. Przedstawiciele szkoły wzięli udział w wydarzeniach dla naszej społeczności lokalnej. Były to: odsłonięcie i poświęcenie Kapliczki Powstańczej w Gaju, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Niegowie, poświęconej tym „którzy zginęli w służbie na rzecz wolnej i niezawisłej Polski”.
Wiele działań szkoły zaplanowanych w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski było oznaczonych symboliczną liczbą „100”. Uczniowie klas IV – VIII przebiegli łącznie 100 km dla Niepodległej. Bieg odbył się 25 października i miał charakter sztafety, w której udział wzięło 10 drużyn 10-cioosobowych z poszczególnych klas, gdzie każdy uczestnik miał do pokonania dystans 1 km. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele nauczycieli. Swoje klasy wsparli p. Marta Grodzka i p. Tomasz Katner. Po biegu wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie nasi biegacze zostali udekorowani pamiątkowymi kotylionami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. W przeprowadzeniu biegu pomogli policjanci z Posterunku w Zabrodziu oraz strażacy OSP W Zabrodziu.
Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Zabrodziu również miały swój udział w obchodach 100-lecia Niepodległości Polski. W dniu 19 października dzieci z wszystkich grup przedszkolnych udały się na boisko szkolne, aby tam wspólnie pokonać 100 metrów dla Niepodległej. W biegu udział wzięły dzieci z: oddziału „0” A „Motylki”, „0” B „Biedronki” oraz grupy 5-latków „Pszczółki”. Przedszkolaki z młodszych grup „Żabki” i „Rybki” dzielnie kibicowały swoim nieco starszym kolegom. Wszystkie dzieci, które przebiegły wyznaczony dystans otrzymały pamiątkowe kotyliony.
Kulminacją obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu była uroczystość w dniu 9 listopada. Na tę okazję nie tylko cała społeczność szkolna ubrała się na galowo. Na dekoracji sali gimnastycznej trzepotało 100 białych i czerwonych gołębi, a budynek szkoły otulała 100-metrowa biało czerwona flaga. Do jej powstania przyczynili się uczniowie ze wszystkich klas I – VIII oraz obydwu oddziałów zerowych. Rano, tuż przed uroczystością szkolną, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu zawiesili flagę na ogrodzeniu szkoły, aby i jej budynek wyglądał odświętnie.
Podczas uroczystej akademii na sali gimnastycznej wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć część artystyczną, w której poetycką drogę do niepodległości przedstawili uczniowie klas V A i V B. Na zakończenie cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez MEN „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11:11 odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego.
/Organizatorzy/

1 838 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spektakle Łochowskiej Jesieni Teatralnej

27 listopada 2018 r. odbył się ostatni spektakl w ramach Łochowskiej Jesieni Teatralnej, organizowanej przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury...

Zamknij