ggg ggg ggg ggg

Unijne miliony na rozwój sieci ścieżek rowerowych płyną do gmin naszego regionu

Samorządy metropolii warszawskiej, a wśród nich m.in.:  Kobyłka, Radzymin, Ząbki, Marki, Zielonka, Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew otrzymają na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w sumie aż 240 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich.

900

W ubiegły piątek, 16 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja, podsumowująca kolejny etap działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. W efekcie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz 39 gmin podwarszawskich, wybrano w konkursie do realizacji 13 projektów, dzięki którym zostanie powiększona sieć dróg rowerowych. Planowane inwestycje to głównie budowa nowych, ale również modernizacja istniejących ścieżek dla rowerów. W poszczególnych gminach przedstawia się to następująco:

RADZYMIN – Gmina zbudowała partnerstwo wspólnie z Nieporętem, Legionowem, Wieliszewem, Jabłonną, Nowym Dworem Mazowieckim i Czosnowem. Wspólny projekt rzeczonych gmin, o łącznej wartości 77 milionów złotych został oceniony najwyżej ze wszystkich. W efekcie, sam Radzymin otrzyma niemal 9 milionów zł dofinansowania do budowy ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Jak informuje burmistrz Krzysztof Chaciński, to pozwoli na zbudowanie w latach 2017-2018 ciągu pieszo-rowerowego od Beniaminowa (gm. Nieporęt), przez Łąki do ul. Konopnickiej w Radzyminie. W ulicy Konopnickiej zamiast rowu wybudowany będzie kolektor deszczowy, a nad nim ciąg pieszo-rowerowy, w ul. Maczka na odcinku od ul. Nowej do al. Jana Pawła oraz w ul. Szkolnej od ul. Maczka do ul. Curie-Skłodowskiej powstanie ciąg pieszo-rowerowy, a miejscami (od ul. Diamentowej do ul. Sybiraków – odrębna ścieżka rowerowa i chodnik). Ponadto do parametrów ścieżki rowerowej dostosowana zostanie „Droga Golgoty Narodu Polskiego” na odcinku od ul. Norwida do ul. Żeligowskiego. Powstanie też ścieżka rowerowa w ulicach: Żeligowskiego, Traugutta do ul. Strzelców Wileńskich, Strzelców Wileńskich i Mickiewicza do ul. Wołomińskiej o łącznej długości ponad 9 km.

KOBYŁKA – Gmina otrzyma 8 mln zł dotacji na budowę 10 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych w ramach projektu partnerskiego z Markami, Zielonką i Ząbkami (W ramach tego projektu na terenie gmin partnerskich powstanie łącznie 23,8 km tras rowerowych). W Kobyłce ścieżki rowerowe powstaną przy ulicach: Nadarzyn, Przyjacielska, Serwitucka, Napoleona, Poniatowskiego, Kościelna, Radzymińska, 11-go Listopada.

MARKI – Miasto otrzyma ponad 10 mln zł dotacji na budowę ponad 9 km dróg rowerowych z betonu asfaltowego. Planowane lokalizacje przedstawiają się następująco: od ul. Przyleśnej do węzła drogi ekspresowej S-8 „Zielonka 2”; ulice: Główna, Wesoła i Przyleśna (z modernizacją chodnika); ulice: Sowińskiego i Sportowa wraz z budową i modernizacją chodników (tu planowany jest także parking dla aut i rowerów); ul. Szkolna od ul. Ząbkowskiej do Al. Piłsudskiego (już w budowie, zostanie zmodernizowany także chodnik). Ponadto wybudowane zostaną ciągi rowerowe: wzdłuż rzeki Długiej od Parku Briggsów, który połączy Zielonkę z Markami oraz w ul. Sosnowej i ul. Kościuszki (który będzie łączyć się m.in. ze ścieżką przy ul. Zygmuntowskiej i ul. Zagłoby). Przy drodze prowadzącej od Alei Piłsudskiego na Białołękę powstaną również nowy chodnik i oświetlenie. Drugi projekt będzie realizowany wraz z Ząbkami i Warszawą. Zakłada budowę ścieżki wzdłuż ul. Radzymińskiej, która połączy ścieżki rowerowe budowane wzdłuż obwodnicy Marek ze ścieżką w Warszawie, (która obecnie kończy się w okolicach OBI). To liczące 5,3 km połączenie umożliwi przejazd rowerem z Radzymina aż do stacji Warszawa – Wileńska. W ramach projektu w Markach powstanie 600-metrowy odcinek wzdłuż Alei Piłsudskiego (od obwodnicy Marek do granic Ząbek).

ZĄBKI – Na terenie miasta powstanie 2,3 km ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych o nawierzchni asfaltowej, które uzupełnią istniejącą infrastrukturę. Będą to: ścieżka rowerowa w ul. Skrajnej; połączenie rowerowe ul. Gajowej ze ścieżką rowerową w drodze wojewódzkiej 631 (na wysokości ul. Szwoleżerów); połączenie ścieżki rowerowej w tunelu z ul. Batorego (ścieżka przez park im. M. Szuberta) oraz trasa rowerowa w ul. Sobieskiego.

ZIELONKA – Dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie 2,2 mln zł miasto wybuduje w sumie ponad 3 km ścieżek rowerowych. W planach jest droga dla jednośladów na wałach rzeki Długiej, a także ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Wojska Polskiego oraz trzy parkingi rowerowe. Odcinki, które będą budowane w Zielonce to: Wzdłuż rzeki Długiej na odcinku od ul. Pustelnickiej do granicy z Zielonką i Markami; wzdłuż rzeki Długiej na odcinku od ul. Pustelnickiej do ul. Lipowej; wzdłuż rzeki na odcinku od ul. Lipowej do mostku w parku Dębinki; wzdłuż rzeki na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Turowskiej oraz wzdłuż ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Wyszyńskiego do ul. 1-go Maja.
/opr. R.L./

2 889 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Samorządowa pomoc dla policjantów z Marek

Burmistrz miasta Marki - Jacek Orych przekazał wczoraj mareckiej Policji zestaw urządzeń biurowych: cztery drukarki oraz dwa laptopy. To symboliczne...

Zamknij