ggg ggg ggg

Z udziałem Wyszkowa w Senacie RP podsumowano akcję „Lato z Polską”

W siedzibie Senatu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie 24 października odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Lato z Polską”, w której czynnie uczestniczyły wyszkowskie samorządy.

fot1Marszałek Stanisław Karczewski wręczył certyfikaty jednostkom samorządu terytorialnego, które przyjęły polskie dzieci z 36 krajów. Wyróżnienie z rąk najwyższego przedstawiciela Senatu Rzeczypospolitej odebrała Aneta Kowalewska – Zastępca Burmistrza Wyszkowa oraz Adam Mróz – Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego.
Przypomnijmy, iż lipcu w Wyszkowie na 2 tygodniowych wakacjach gościła grupa dzieci i młodzieży w wieku 11-16 lat z miasta Wołkowysk na Białorusi. Działania zostały zrealizowane dzięki porozumieniu i współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” Oddział Warszawski. Uczestnicy kolonii w Wyszkowie zostali bardzo ciepło przyjęci przez mieszkańców, a w całość projektu zaangażowali się oprócz wolontariuszy, miejscowi pedagodzy, nauczyciele i szkoły, duszpasterze, organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne, przedsiębiorcy oraz jednostki organizacyjne, urzędnicy.
W spotkaniu z ponad 60. samorządowcami wzięły także udział wicemarszałek Senatu Maria Koc, senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz senator Małgorzata Kopiczko. Obecny był również prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, organizacji pozarządowej, która w znacznym stopniu korzysta ze środków Senatu RP. Zdradził, iż trzeci sektor posiada ambitne plany, aby w przyszłym roku sprowadzić do kraju ojczystego nawet dwa razy więcej młodych Polaków. Warto wspomnieć, iż w akcję organizowaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaangażowały się 33 samorządy różnego szczebla z całej Polski. Projekt został dofinansowany przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.
Podczas konferencji zostały wyemitowane dwa filmy zrealizowane podczas tegorocznych polonijnych wakacji. Były to materiały podsumowujące warsztaty żeglarskie we Władysławowie oraz obóz krajoznawczy w Karpaczu. W trakcie spotkania prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko podpisali list intencyjny w sprawie organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 r. Gospodarz poprzednich igrzysk (2017) prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał burmistrzowi Krynicy Zdroju oficjalną flagę igrzysk.
Po części oficjalnej, która miała miejsce na sali konferencyjnej Senatu RP przedstawiciele Wspólnoty Polskiej zaprosili przedstawicieli samorządów do swojej siedziby na Krakowskim Przedmieściu. W dyskusji na temat dobrych praktyk, pomysłów i doświadczeń związanych z budową łączności Polonii z ojczyzną ciekawy głos w dyskusji zabrał m.in. kapitan żeglugi wielkiej Roman Paszke.
Akcję „Lato z Polską” zapoczątkował śp. Maciej Płażyński, były prezes Stowarzyszenia, w 2009 r. – pod auspicjami Senatu. Podczas tej akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce, które są jednocześnie gospodarzami tych pobytów. Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat oraz młodzieży studenckiej.
/Info/

Galeria Zdjęć

1 694 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podsumowanie projektu „100 – lecie objawień fatimskich”

W tym roku mija setna rocznica objawień fatimskich. Od 13 maja do 13 października 1917 roku w portugalskiej Fatimie trojgu...

Zamknij