ggg ggg

Uczniowie „Stalowej Jedynki” pamiętają o ważnych rocznicach historycznych

Tegoroczna wiosna to czas wielu różnorodnych przedsięwzięć z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej, realizowanych w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

W związku ze zbilżającymi się obchodami Jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, uczniowie Koła Historycznego „Wiarus” odwiedzają radzymińskie pomniki, a także miejsca pamięci narodowej i mogiły zasłużonych (wiele z nich społeczność szkolna od lat otacza regularną opieką), zgłębiając wiedzę o ważnych wydarzeniach historycznych oraz ich uczestnikach.
Szczególnym miesiącem w kalendarzu naszych wiosennych wizyt był kwiecień – miesiąc, w którym przypada wiele tragicznych dla naszego narodu wydarzeń historycznych. Naszą intencją było przypomnienie każdej z ważnych rocznic oraz pogłębienie wiedzy na ich temat.
W piątek, 28 kwietnia odbyła się XVIII edycja szkolnego konkursu historycznego „Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka – patrona naszej szkoły”. Głównym celem konkursu, przygotowanego przez Koło Historyczne „Wiarus” i Koło Polonistyczne „Pisarek” było: propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie życia i walki Mariana Pisarka, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, popularyzacja tematyki lotniczej wśród uczniów oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Konkurs adresowany był do uczniów klas V – VIII i polegał na rozwiązanie testu, składającego się z 31 szczegółowych pytań, dotyczących faktów z życia naszego patrona. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych i jest jednym z elementów obchodów Jubileuszu 90-lecia naszej szkoły oraz 81.rocznicy śmierci naszego Patrona.
W konkursowej rywalizacji udział wzięło 89 uczniów. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Edyta Mikołajewska (VI e), II miejsce – Emilia Rembelska (VI d), III miejsce – Marina Kaznowska (VI d). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jednocześnie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie o człowieku, który dla Ojczyzny poświęcił swoje młode życie i jest dla nas wzorem do naśladowania. Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbędzie się podczas Święta Szkoły.
W środę, 19 kwietnia w 80. rocznicę wybuchu powstania w Warszawskim Getcie rozpoczęliśmy w szkolę akcję edukacyjną „Żonkil”, która polegała na wykonaniu papierowych żonkili, uporządkowaniu otoczenia Pomnika-Ohelu na kirkucie oraz przypomnieniu historii radzymińskiej społeczności żydowskiej na tle wydarzeń II wojny światowej. Uczniowie samodzielnie przygotowywali papierowe żonkile, które były umieszczane na szkolnej tablicy pamięci.
W poniedziałek, 10 kwietnia, w 13. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zniczami – ogniami pamięci uczciliśmy pamięć 96 wybitnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z jej Prezydentem – Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą – Marią Kaczyńską i ostatnim prezydentem na uchodźstwie – Ryszardem Kaczorowskim na czele. Wśród ofiar był też przyjaciel naszej szkoły ojciec Józef Joniec – prezes Stowarzyszenia Parafiada, z którą realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Warto w tym miejscu dodać, że idea programu narodziła się w naszej szkole podczas zajęć Koła Historycznego „Wiarus” w 2007 r.
W związku z przypadającą w tym roku 15. rocznicą uroczystego zainicjowania przez społeczność naszego miasta i naszej szkoły programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”, pod każdym drzewem i kamieniem imiennym w Alei Dębów Pamięci (stworzonej przy radzymińskim cmentarzu przez uczestników dorocznego Zlotu „MotoCud”), a także pod Pomnikiem Katyńskim, zaświeciliśmy białe i czerwone znicze ledowe, przekazane w tym celu przez Państwa Weronikę i Rafała Lewandowskich.
Katyńskie Dęby Pamięci przywołują pamięć o polskich oficerach – ofiarach skrytobójczej zbrodni. Są też znakiem, że radzyminiacy nigdy nie zapomną o Tych, którzy zginęli z rąk sowieckich zbrodniarzy. Ich jedyną winą było to, że byli Polakami.
Tegoroczna wiosna to czas wielu różnorodnych przedsięwzięć z zakresu edukacji patriotycznej, realizowanych w naszej szkole.
W marcu odbył się szkolny konkurs historyczny z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem konkursu było uświadomienie uczniom znaczenia Powstania 1863 r. oraz promowanie i kształtowanie postaw patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego na terenie dawnego powiatu radzymińskiego. W konkursie uczestniczyło 78 uczniów klas VI – VIII, którzy walczyli o zaszczytny tytuł „Sapere auso” („Temu, który odważył się być mądrym”). Laureatami konkursu zostali: Antoni Weroński z kl. VI d oraz Marcin Ziółkowski z kl. VIII c.
Dla uczczenia ważnych narodowych świąt i rocznic, w dniach: 25.04 – 4.05 zaprosiliśmy uczniów klas V – VIII do udziału w dekorowaniu domów rodzinnych narodowymi flagami z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. (Zdjęcia udekorowanych domów przesłało 47 uczniów).
Z kolei w sobotę, 13 maja w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II zapaliliśmy znicze – ognie naszej pamięci pod pomnikiem Papieża-Polaka, znajdującym się na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej „Śladami Bitwy Warszawskiej, ulicami Radzymina”. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego w 88. rocznicę śmierci, a także jego żołnierzy, którzy w 1920 roku powstrzymali nawałę bolszewicką.
Pomni słów Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”, chcemy i będziemy pamiętać o bohaterach minionych dni i ważnych wydarzeniach z polskiej historii .

/Koło Historyczne „Wiarus”/

292 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Noc Świętojańska Łochów

Zamknij