ggg ggg ggg

Trwa odliczanie do otwarcia SUW „Południe” w Ząbkach

– Stacja Uzdatniana Wody „Południe”, dzięki której w stu procentach zaopatrzymy mieszkańców Ząbek w wodę z własnych ujęć, zostanie otwarta już w marcu br. – poinformowała Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk.

Budowa Stacji Uzdatniania Wody „Południe” przy ul. Powstańców w Ząbkach zmierza ku końcowi.
– Otwarcie nowej SUW, dzięki której możliwej będzie zaopatrywanie całego miasta w wodę z własnych, ząbkowskich ujęć ma nastąpić w marcu, a więc już za kilka tygodni – zapowiada Burmistrz Małgorzata Zyśk.
Nowa stacja ma być w pełni automatyczna. Obsługiwana będzie przez zespół, który obecnie nadzoruje pracę SUW „Drewnica”. Jak zapewnia PWiK w Ząbkach, realizacja inwestycji przebiega zgodnie z planem. W styczniu br. rozpoczęły się prace związane z rozruchem technologicznym urządzeń odpowiedzialnych za przyszłą produkcję wody.
Z informacji przekazywanych przez ząbkowską spółkę wynika, że SUW „Południe” wyposażona została łącznie w 12 filtrów (po 6 szt. filtrów odżelaziających i 6 szt. filtrów odmanganiających. Zadaniem filtrów jest oczyszczenie i usunięcie z wody związków żelaza i manganu. Woda surowa ujmowana ze studni głębinowych posiada zbyt dużą ilość tych związków: Żelaza – ok. 1,1 mg/l a norma dla wody do spożycia to 0,2 mg/l; Manganu – ok. 0,15 mg/l a norma a norma dla wody do spożycia to 0,05 mg/l. Po filtracji osiągamy wartości w wodzie uzdatnionej: Żelaza – 0,08 mg/l, Manganu – 0,01 mg/l, czyli wodę o bardzo dobrych parametrach fizyko-chemicznych.
Wielkość filtrów oraz ich wypełnienie zostały określone na podstawie wyników przeprowadzonych wcześniej badań technologicznych w wyspecjalizowanym laboratorium. Na podstawie tych badań dobrano zestaw filtracji o następujących parametrach: maksymalna wydajność zestawu filtrów to 315 m3/h, przyjęta prędkość filtracji <12m/h.
Do każdego zestawu (filtra) woda wprowadzana jest króćcem górnym filtra, skąd następnie rozprowadzana jest po powierzchni złoża filtracyjnego. Przepływające przez materiał filtracyjny medium zostaje oczyszczone ze związków zawartych w wodzie surowej. Odpływ przefiltrowanej wody realizowany jest poprzez króciec zlokalizowany w dolnej części urządzenia. Wszelkie procesy wykonywane są automatycznie, za ich kontrolę oraz odpowiednie nastawy odpowiada dostarczana w komplecie z urządzeniami szafa zasilająco-sterownicza.
Stacja Uzdatniania Wody wyposażona została także w pokryte specjalistyczną warstwą izolacyjną zbiorniki do magazynowania wody czystej. (Są to zbiorniki o konstrukcji żelbetowej, każdy o pojemności 1000 m³). Ich zadaniem ma być zwiększenie zasobów wody dla pracujących pomp w szczytach zapotrzebowania.
Wielkie odliczanie do uruchomienia SUW „Południe” już się rozpoczęło. Wszystkich zainteresowanych inwestycją zachęcamy do obserwowania profilu PWiK w Ząbkach na Facebooku i udziału w wirtualnych spacerach po nowej Stacji Uzdatniania Wody.

/opr. KW/

227 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Marszałek Adam Struzik na podpisaniu umów w Radzyminie
– Wsparcie z UE dla jednostek OSP: Wołomin, Radzymin, Chrzęsne, Krusze i Marki

We wtorek, 6 lutego w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, w obecności Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz włodarzy miast...

Zamknij