ggg
ggg

Tropem WilczymTropem Wilczym 4 marca 2018 r.

Aż siedem miejscowości z powiatów, w których wydawany jest Kurier W, będzie organizatorem tegorocznej edycji ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W ten atrakcyjny, aktywny fizycznie sposób, swój hołd będą mogli oddać mieszkańcy w Markach, Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska, Łochwa, Małkini Górnej oraz Wieliszewa.

W niedzielę 4 marca w wymienionych miejscowościach odbędą się stale zyskujące na popularności biegi pod wspólną nazwą „Tropem Wilczym”, których idea nawiązuje do  obchodzonego w dn. 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święta państwowego ustanowionego w 2011 r.     Wydarzenie ma charakter biegowo-edukacyjny, a jego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Niosąc za sobą silne przesłanie patriotyczne. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Elementem wspólnym wszystkich organizowanych biegów jest wspólna data – 4 marca, a także godzina startu biegu obligatoryjnego na 1963 m – 12.00. Dystans ten symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierżanta Józefa Franczaka pseud. „Lalek”.  Każda z miejscowości wg możliwości organizuje biegi na różnych dystansach oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Więcej nt. szczegółów programu lokalnych edycji biegu w wymienionych miejscowościach można dowiedzieć się z sprawą strony organizatora głównego: tropemwilczym.pl

 

Wyszkowianie pobiegną „Tropem Wilczym”

Już po raz trzeci odbędzie się lokalna edycja ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w  Wyszkowie. Tradycyjnie już inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalno-Alternatywne Pepisko

4 marca, z bazą w siedzibie Nadleśnictwa Wyszków, odbędzie się kolejna wyszkowska edycja popularnego biegu „Tropem Wilczym”.  Jego organizacja stała się możliwa, dzięki współpracy wielu organizacji i osób do grona,  których należą: Stowarzyszenie Pepisko, Klub Gazety Polskiej, Prawo i Sprawiedliwość, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Kopernik”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, 5 Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Wyszków, Bractwo Zabrodzkie oraz Bractwo Kamienieckie.

Trasa tegorocznego biegu wytyczona została w przylegającym do siedziby Nadleśnictwa grabowo-sosnowym lesie. Partyzancką atmosferę zapewni także wojskowa kuchnia polowa z gorącą grochówką oraz ognisko. Centrum wydarzenia, start i meta biegu, zlokalizowane będą na bazie tzw. „wiaty biesiadnej” wyszkowskiego nadleśnictwa. Swoje promocyjne stoiska zorganizują tam „Terytorialsi” z Ciechanowa, WKU oraz Nadleśnictwo Wyszków.

Organizator główny biegu – Fundacja „Wolność i Demokracja”, przydzieliła dla Wyszkowa pulę 210 pamiątkowych pakietów startowych składających się  z białej koszulki z nadrukiem wizerunku jednego z 8 wybranych w tym celu Żołnierzy Wyklętych, pamiątkowego medalu, innych gadżetów promocyjnych i edukacyjnych.

Na dzień dzisiejszy swój udział w biegu zapowiedzieli przedstawiciele prawdziwej sztafety pokoleń. Obok siebie pobiegną dzieci z rodzicami, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Zapowiada się wyjątkowy bieg, gdzie rywalizacja nie jest najważniejsza, ważny jest sam udział. Nie trzeba być biegaczem, aby pokonać symboliczny dystans 1963 m. Wydarzenie będzie wspaniałą okazją do spędzenia pełnej aktywności niedzieli.

W  skali kraju bieg odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Lokalna, wyszkowska edycja biegu zadedykowana jest pamięci dowódcy antykomunistycznego podziemia Ziemi Wyszkowskiej Jana  Kmiołka ps. Wir, którego odnalezione, doczesne szczątki w ostatnim czasie zostały zidentyfikowane.

Jeszcze 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod  odsłoniętym w 2009 r., wyszkowskim pomnikiem poświęconym członkom antykomunistycznego podziemia, reprezentacja organizatorów oraz uczestników biegu „Tropem Wilczym” weźmie udział w planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK – Obwód „Rajski Ptak” – uroczystościach patriotycznych, których początek przewidziany jest na godz. 17.00 (czwartek).

 

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 4 marca 2018 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz szósty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Fundacji
Wolność i Demokracja oraz Gmina Wieliszew zaprasza na lokalną edycję imprezy, która po raz trzeci odbędzie się w Wieliszewie.
Przygotowana została trasa na dystansie 1963 metry, będące symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Spotykamy się o godzinie 12.00 w hali sportowej w Wieliszewie. Zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek.

 

Tropem Wilczym 2018

UWAGA! 26 LUTEGO MIJA TERMIN REJESTRACJI ZGŁOSZEŃ!

JUŻ 4 MARCA ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W TEGOROCZNEJ EDYCJI BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM” – VI EDYCJA. OSTRÓW MAZOWIECKA 2018.

REJESTRACJI ZAWODNIKA można dokonać na stronie: http://tropemwilczym18.chiptiming.pl/registeru.php.

OPŁATA STARTOWA WYNOSI 30 zł i należy ją uiścić do 26 LUTEGO br. przelewem bankowym na rachunek:

Miasto Ostrów Mazowiecka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul.H. Trębickiego 10, 07-300 Ostrów Mazowiecka, nr 87 89230008 0016 7976 2000 0102 z dopiskiem Bieg Tropem Wilczym.

W DNIU ZAWODÓW OPŁATA GOTÓWKOWA W BIURZE ZAWODÓW BĘDZIE WYNOSIŁA 50 ZŁ.

BIEG RODZINNY NA DYSTANSIE 1963 m JEST BEZPŁATNY!

PRZED DOKONANIEM OPŁATY PROSIMY NAJPIERW DOKONAĆ REJESTRACJI – ILOŚĆ PAKIETÓW STARTOWYCH JEST OGRANICZONA! REGULAMIN oraz OŚWIADCZENIE ZAWODNIKA NIEPEŁNOLETNIEGO dostępne jest na stronie http://www.mosir.ostrowmaz.pl/tropem-wilczym-2018

 

 

Oprac. Marek Filipowicz

1 907 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyjątkowy wyszkowski jubileusz: 100 – lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 98. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

17 lutego 2018 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się jubileusz, który świętuje Liga Morska i Rzeczna w całym...

Zamknij