ggg
ggg ggg

„To ma być miejsce, skąd będą wychodzić ludzie święci…”

W ubiegłą niedzielę, 30 maja – w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński dokonał aktu poświęcenia kościoła.

– To ma być miejsce, skąd będą wychodzić ludzie święci, którzy podobają się Bogu i są fundamentem społeczeństwa – podkreślił bp Romuald Kamiński dokonując aktu poświęcenia i pobłogosławienia Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że Msza Święta, podczas której dokonano poświęcenia powstającego kościoła sprawowana była w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jak powiedział w homilii Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, można powiedzieć, że to imieniny samego Boga.
Mszę Św. poprzedził przepiękny koncert pt. „Ziarna miłości, najpiękniejsze pieśni eucharystyczne i maryjne” w wykonaniu Emilii Ruty i Bogusława Morki przy akompaniamencie Mariusza Dubrawskiego.
W uroczystościach udział wzięli licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: starosta wołomiński Adam Lubiak wraz z małżonką Katarzyną Lubiak – radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski wraz z radnymi, a także były, wieloletni burmistrz Radzymina p. Zbigniew Piotrowski.
– Na ziemi radzymińskiej, która była świadkiem walk w obronie suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny budowane jest Sanktuarium, pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka, który odwiedził Radzymin niecałe
22 lata temu – przypomniał w przemówieniu okolicznościowym starosta Adam Lubiak, który podziękował JE bp. Romualdowi Kamińskiemu za dar poświęcenia Sanktuarium. Gospodarz powiatu słowa uznania skierował również pod adresem budowniczego i kustosza Sanktuarium ks. Krzysztofa Ziółkowskiego, dziękując za wielkie zaangażowanie, trud i wysiłek na rzecz budowy świątyni.
W trakcie uroczystości przekazano na ręce bpa Romualda Kamińskiego i ks. Krzysztofa Ziółkowskiego nadane po raz pierwszy społeczne odznaczenie – Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku, ofiarowany Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, jako Wotum Dziękczynne za uświęcenie czynu zbrojnego Żołnierzy Polskich w bitwie z bolszewikami o Radzymin w sierpniu 1920 roku. Aktu wręczenia dokonali przedstawiciele Kapituły Krzyża, w skład której wchodzą: Cezary Wnuk, Jerzy Berta, Marek Tarczyński, Marzena Małek, Jan Wnuk, Władysław Kolatorski, Krzysztof Chaciński, Zbigniew Piotrowski, Mirosław Jusiński, Bogusław Kornacki, Wiesław Nieckarz oraz Tomasz Żmijewski.
Zgodnie z wolą Kapituły Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku ma być przechowywany na terenie Sanktuarium Św. Jana Pawła II.
Ubiegłoniedzielne uroczystości to kolejny ważny etap budowy Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie. Wierni odwiedzający tego dnia stylizowaną, barokową świątynię mogli naocznie przekonać się o tym, jak wiele już udało się zrobić.
Wnętrze kościoła jest już pomalowane, wstawiono stylowe drzwi i pierwsze witraże z wizerunkami świętych oraz kandydatów na ołtarze, związanych z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Wraz z pobłogosławieniem świątyni biskup warszawsko-praski poświęcił także zabytkową, liczącą ok. 200 lat Drogę Krzyżową (malowaną na blasze), którą ocalono z przekształconego na meczet kościoła w Niemczech. Jeszcze w tym roku, w radzymińskiej świątyni zagrają organy, odkupione z rozbieranego kościoła w Holandii.
Równolegle z budową świątyni rozwijana jest bogata działalność społeczna i edukacyjna Sanktuarium, czego znakomitym przykładem może być otwarte tydzień temu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Św. Jana Pawła II.
Warto wspomóc ks. Krzysztofa Ziółkowskiego w tym wielkim i trudnym dziele. Dlatego prosimy Wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę i wsparcie finansowe na dalsze prace w parafii.
/R. S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń, powiat wołomiński/

259 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trwa modernizacja ul. Wołomińskiej w Kobyłce!

Trwają intensywne prace przy remoncie ul. Wołomińskiej, inwestycji realizowanej ze środków Powiatu Wołomińskiego oraz przy wsparciu finansowym Miasta Kobyłka. Ulica...

Zamknij