ggg ggg ggg ggg

Tłuszczańskie Święto Plonów okazją do radości, a także dziękczynienia… (27.08.2013)

W minioną niedzielę, 25 sierpnia przy znakomitej pogodzie i we wspaniałej atmosferze, licznie przybyli do malowniczej Wólki Kozłowskiej mieszkańcy Tłuszcza i okolic, świętowali z okazji dożynek, czyli obchodzonego w tradycji polskiej wsi uroczystego zakończenia żniw.

– Tożsamość tradycji, którą pielęgnowali nasi przodkowie zaczyna zanikać. Ze wszystkich stron atakowani jesteśmy nowymi, obcymi dla naszej kultury zwyczajami i świętami. Nie wolno nam dopuścić, aby kolejne pokolenia zatraciły to, co w tradycji stanowi o istocie polskości. Dlatego niezwykle ważne są uroczystości takie, jak ta dzisiejsza. Dlatego cieszę się, że wszyscy dzisiaj się tu spotykamy, aby polską tradycję razem podtrzymywać i ją celebrować. Dożynki to święto plonów. Okazja do radości, a także dziękczynienia Bogu za to, że pobłogosławił człowiekowi w jego pracy – mówił witając się z zebranymi burmistrz Tłuszcza Paweł Marcin Bednarczyk tuż po zakończeniu polowej dziękczynnej Mszy Świętej w intencji rolników.
Burmistrz Tłuszcza w swoim wystąpieniu w sposób szczególny podkreślił nie tylko potrzebę dbałości o tradycję, ale też rolę szacunku dla chleba oraz wyjątkową pozycję, jaką zajmują dożynki w ludowej obrzędowości naszego kraju.
Następnie, starostowie tegorocznych Dożynek państwo Ewa i Cezary Rosa przekazali gospodarzowi gminy okazały bochen dożynkowy.
Podczas gdy burmistrz częstował chlebem zgromadzonych mieszkańców i gości, ubrane w barwne ludowe stroje radzymińskie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Kalinki” z Miąsego i uczniowie Zespołu Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem, odśpiewali tradycyjne pieśni z obrzędów dożynkowych, zapraszając na scenę do tańca w kółeczku kolejnych uczestników, m.in.: burmistrza wraz z zastępcą, przewodniczącego Rady Miejskiej w Tłuszczu, przedstawiciela władz powiatowych, jak również dyrektor CKSiR w Tłuszczu oraz dożynkowych starostów.
Jak na prawdziwe dożynki przystało, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, których oceny po uprzedniej prezentacji przed publicznością, dokonała komisja w składzie: burmistrz Paweł Marcin Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Tadeusz Sasin oraz pani Mieczysława Kaska z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Werdyktem szacownego jury tegoroczny konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrało sołectwo Kozły, drugie miejsce zajęła Wólka Kozłowska, trzecie KGW „Kalinki” z Miąsego, czwarte zaś, KGW Równe. (Gratulujemy, wszystkie wieńce były naprawdę piękne).
Kolejnym ważnym momentem ubiegłoniedzielnych dożynek było również wręczenie nagród laureatom „Konkursu na najładniejszy ogródek przydomowy”, który przeprowadzono w trzech kategoriach.
I tak, w kategorii „ogródek przydomowy w mieście” pierwsze miejsce zajęła pani Danuta Sieradzka, zaś miejsce drugie pan Tadeusz Godlewski. W kategorii „ogródek przydomowy na wsi” pierwsze miejsce przyznano ex aequo państwu: Jolancie i Piotrowi Nowakom z Postolisk, oraz państwu: Emilii i Karolowi Grabowskim z Postolisk.
Jury przyznało także dwa równorzędne drugie miejsca: państwu Dorocie i Krzysztofowi Chojnackim ze Stryjek oraz państwu Renacie i Dariuszowi Sasinom z Wilczeńca. Z kolei, miejsce trzecie przypadło pani Zofii Sarneckiej z Zapola. Natomiast w kategorii „Przestrzeń wokół budynków użyteczności publicznej” zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu.
Podczas niedzielnej imprezy rozstrzygnięty został także konkurs na najaktywniejszego sołtysa w gminie Tłuszcz, który wygrał sołtys Rysia pan Sławomir Walaśkiewicz. (Sołectwo Rysie zdobyło również tegoroczną nagrodę w konkursie na najaktywniejsze sołectwo). Gratulując wszystkim wspomnianym laureatom, wspomnieć należy, iż przyznano także trzy równorzędne nagrody dla członków Terenowego Koła Pszczelarzy w Tłuszczu w konkursie „Najaktywniejszy Członek w Pracy Koła”. Zdobyli je: pani Zofia Kuziak, pani Teresa Więch oraz pan Szymon Tyski.
Jednakże Tłuszczańskie Święto Plonów 2013 to nie tylko ceremonia wręczenia nagród laureatom rozlicznych konkursów. To także okazja do wspaniałej zabawy, do której do późnego wieczora zachęcały występy m.in.: młodzieży szkolnej, cenionego chóru „Lux Mea”, amatorskich kabaretów oraz wieczorna bitwa DJ-ów. Niezapomnianych wrażeń dostarczył koncert laureatów powiatowego konkursu „Piosenka jest dobra na wszystko”.
W rzeczy samej, piosenka jest dobra na wszystko. Podobnie jak pyszny tłuszczański chleb i wiejskie specjały, którymi kusiły towarzyszące imprezie stoiska gastronomiczne. Kto nie spróbował, ma czego żałować.
/opr. R. Lubiak,
R. S. Lewandowski/

Galeria zdjęć

2 353 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Chcą zerwania z bylejakością (27.08.2013)

Zwolennicy referendum chcą odwołania Burmistrza Wojciecha Dębskiego, jednak  trwa oczekiwanie na decyzję komisarza wyborczego w tej sprawie. Termin na wydanie...

Zamknij