ggg ggg ggg ggg

Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Ambasador USA na uroczystym otwarciu nowoczesnego magazynu w zakładach Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie

W ubiegłą środę, 28 września odbyło się uroczyste otwarcie najnowszej inwestycji Coca-Cola HBC Polska – automatycznego magazynu wysokiego składowania, który rozszerza możliwości operacyjne i logistyczne największego w Europie Środkowo-Wschodniej zakładu firmy, znajdującego się w Radzyminie.

SONY DSC

Uroczyste otwarcie nowoczesnego, automatycznego magazynu na terenie zakładu produkcyjnego w Radzyminie, zwieńczyło oficjalne obchody 50-lecia obecności marki Coca-Cola w Polsce.
Ponadto, jak podkreślono inwestycja o wartości ponad 61 mln złotych symbolicznie zamknęła dekadę, w której system Coca-Cola zainwestował w Polsce 1,3 miliarda złotych.
W trakcie spotkania, którego gospodarzami byli: Dyrektor ds. Korporacyjnych i Zrównoważonego Rozwoju Coca-Cola Polska i kraje bałtyckie Katarzyna Borucka oraz Dyrektor zakładu w Radzyminie Paweł Nagórny dokonano podsumowania pięciu dekad obecności marki w naszym kraju, działalności systemu Coca-Cola w Polsce i jego wpływu na gospodarkę, a także ogłoszono ambitne cele na przyszłość.
W uroczystym otwarciu imponującego obiektu w Radzyminie udział wzięli ważni goście, a wśród nich m.in.: Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie Jaak Mikkel, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wraz z Zastępcą Krzysztofem Dobrzynieckim, a także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka wraz z Radnymi.
– Dobra współpraca Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki jest podstawą bezpieczeństwa i stabilności w regionie Europy Środkowej – podkreślił Minister Paweł Szrot dodając, że dla pokoleń Polaków to właśnie Coca-Cola była symbolem legendarnego amerykańskiego komfortu życia.
Pierwsza butelka Coca-Coli wyprodukowana nad Wisłą opuściła linię produkcyjną Browarów Warszawskich w 1972 roku. Od tamtej pory marka na stałe wpisała się w krajobraz społeczno-ekonomiczny Polski, wnosząc wkład w rozwój kraju w wysokości ponad 3,6 mln złotych rocznie. Każda złotówka wypracowana lokalnie przez system Coca-Cola generuje kolejne 3,83 zł dochodu w gospodarce. System firm Coca-Cola ma znaczący wpływ także na rynek pracy. W Polsce w obu spółkach zatrudnionych jest łącznie niemal 1800 osób, a każde stanowisko generuje kolejnych 5 etatów w innych sektorach gospodarki. Oznacza to, że obecnie działalność firm daje pracę prawie 10 tysiącom osób.
– Coca-Cola jest w Polsce od 50 lat, więc jak widać Polska jest otwarta na inwestycje. Bardzo mnie cieszy to nowe przedsięwzięcie, ponieważ będzie generować miejsca pracy i jeszcze bardziej pogłębi nasze partnerstwo gospodarcze. Cieszę się również, że amerykańskie firmy, takie jak Coca-Cola, inwestują w Polsce. Ich działania nie tylko pozytywnie wpływają na sytuację gospodarczą po obu stronach Atlantyku, ale także wzmacniają godne pochwały zaangażowanie w społeczną odpowiedzialność biznesu – mówił Ambasador Stanów Zjednoczonych, Mark Brzezinski.
– Jesteśmy w Polsce od 50 lat i chcemy tu zostać na kolejne dekady. Coraz więcej konsumentów sięga po nasze napoje, więc rozszerzanie możliwości naszych zakładów jest naturalnym krokiem, dzięki któremu możemy dalej odpowiadać na potrzeby rynku. Nie zamierzamy na tym poprzestać – planujemy kolejne inwestycje w nowe warianty napojów i ich kategorie, linie produkcyjne i innowacyjne rozwiązania. Wszystko po to, by dalej rozwijać działalność w Polsce – podsumował Jaak Mikkel, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie.
Jak podkreślił Jaak Mikkel, Coca-Cola zobowiązała się zostać firmą neutralną emisyjnie do 2040 r. i nieustannie szuka rozwiązań, które pozwolą osiągnąć ten cel. Tylko w ostatniej dekadzie zredukowała w Polsce emisję dwutlenku węgla o 44%. Obecnie 100% energii elektrycznej, którą kupuje Coca-Cola HBC pochodzi z odnawialnych źródeł, a dzięki odpowiedzialnemu podejściu do zarządzania zasobami wodnymi, lokalne zakłady firmy, w tym fabryka w Radzyminie, otrzymały złote certyfikaty AWS (Alliance for Water Stewardship), a zakład w Tyliczu, jako jedyny w Polsce, zyskał najwyższą, platynową ocenę. Coca-Cola inwestuje także w rozwiązania wspierające realizację ambicji Świata bez Odpadów – do 2030 r. chce zbierać do recyklingu tyle opakowań, ile wprowadza na rynek. Już dziś wszystkie wykorzystywane w Polsce opakowania nadają się do recyclingu.
Na uwagę zasługuje fakt, że firmy systemu Coca-Cola realizują także ważne programy społeczne, skupiające się w ostatnich latach na wsparciu młodych ludzi i kobiet w aktywizacji zawodowej oraz wejściu na rynek pracy. Z narzędzi programu #YouthEmpowered skorzystało 400 tys. osób. Z kolei w program „Sukces to ja” objął 700 tys. kobiet. Marka Coca-Cola pomaga także w czasach kryzysu. Podczas pandemii COVID-19 wsparła medyków oraz branżę gastronomiczną kwotą 8 mln zł. Z kolei od początku wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Coca-Cola w Polsce przekazała 5 mln zł na rzecz uchodźców. Blisko 1,2 mln zł z tej kwoty trafiło bezpośrednio do PCK, który z tych funduszy utworzył cztery mobilne punkty recepcyjne dla uchodźców. System Coca-Cola dostarczył jak dotąd także 250 000 litrów napojów o wartości niemal 1 mln zł. W perspektywie globalnej, wsparcie systemu Coca-Cola i Fundacji Coca-Cola związane z wojną w Ukrainie to łącznie już ponad 18,5 mln euro.
Podczas spotkania list okolicznościowy od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odczytał jego pełnomocnik Mariusz Rukat, następnie głos zabrał Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński:
– Wspólna przygoda Radzymina i Coca-Coli rozpoczęła się 30 lat temu. Jesteśmy trochę jak małżeństwo z dłuższym stażem, być może naszym spotkaniom nie towarzyszy już dreszcz emocji z pierwszej randki, ale wsłuchujemy się wzajemnie w swoje potrzeby, szanujemy się, a problemom i wyzwaniom wspólnie stawiamy czoła. Dlatego gdy kilkadziesiąt miesięcy temu przedstawiciele Coca-Coli pojawili się w radzymińskim ratuszu, żeby porozmawiać o swoich planach budowy magazynu wysokiego składowania, nie zastanawialiśmy się czy – tylko jak to zrobić. Ówczesny plan miejscowy nie pozwalał na wznoszenie tak wysokich konstrukcji na terenie naszego miasta, można było mówić o budynkach maksymalnie 20-metrowych. Dosyć szybko, na tyle sprawnie, na ile przepisy pozwalają zmieniliśmy Studium i miejscowy plan i dziś jest to najwyższy budynek na terenie Radzymina. Serdecznie gratuluję, że udało się tę inwestycję sprawnie zrealizować, pomimo perturbacji gospodarczych, z którymi od jakiegoś czasu mierzymy się wszyscy. Ta inwestycja jest również dowodem na realizację naszej misji – misji Gminy Radzymin, a kilka lat temu postawiliśmy sobie za cel, żeby być najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu na wschód od Warszawy – mówił Krzysztof Chaciński zwracając uwagę, że gmina realizuje właśnie gigantyczny, jak na warunki samorządu projekt infrastrukturalny o wartości 50 mln zł, czyli północną obwodnicę Radzymina.
– Chcemy zapewnić Coca-Coli dostęp do trasy S8. Już wiosną przyszłego roku, auta do Państwa nowego magazynu będą w stanie pojechać z pominięciem śródmieścia Radzymina bezpośrednio do trasy S8. Mam nadzieję, że to ułatwi Państwu operowanie w tym miejscu – powiedział Burmistrz Chaciński.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie: Dyrektor Generalny Jaak Mikkel, Ambasador USA Mark Brzezinski, Minister Paweł Szrot oraz Burmistrz Krzysztof Chaciński. Aktu poświęcenia nowoczesnego magazynu dokonał wikary Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie ks. Łukasz Sikorski.
Uroczystość, której profesjonalną obsługę zapewnili m.in. specjaliści z 24/7 Communication zakończył okolicznościowy poczęstunek oraz możliwość zwiedzenia nowo otwartego magazynu i zakładu w Radzyminie.
/opr. KW/

426 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij