ggg ggg ggg ggg

Święto Plonów w Sercu Puszczy Białej

W bieżącym roku obchody dożynkowe w Długosiodle były wspólnym świętem. 10 września 2023 r. odbyły się Dożynki Diecezjalne Diecezji Łomżyńskiej połączone z Dożynkami Gminno-Powiatowymi: Gminy Długosiodło i Powiatu Wyszkowskiego.

Tegoroczne Dożynki Powiatu Wyszkowskiego zostały uznane za wyjątkowe, bowiem obchodzono jednocześnie Dożynki Diecezjalne Diecezji Łomżyńskiej, Dożynki Gminy Długosiodło, Dożynki Powiatu Wyszkowskiego. Korowód dożynkowy był niewątpliwie najdłuższy, bo aż 96 delegacji dożynkowych przybyło do Długosiodła z wieńcami.
Organizatorami obchodów byli:
J. E. ks. biskup Łomżyński Tadeusz Bronakowski, wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski oraz starosta wyszkowski Wojciech Kozon.
Tradycyjnie Dożynki rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafii św. Rocha w Długosiodle pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego, a następnie imponujący korowód dożynkowy prowadzony przez zespół „Puszcza Biała” przeszedł ulicami Długosiodła na plac targowy, gdzie zaplanowano oficjalne obchody wraz z częścią artystyczną uświetniającą uroczystość.
Obecny ceremoniał przekazywania chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów również różnił się od poprzednich obchodów. Chleb przekazały gospodarzom dwie pary starostów dożynkowych: Ewa i Andrzej Paziowie z Długosiodła, właściciele gospodarstwa specjalizującego się w hodowli bydła mlecznego oraz Anna i Rafał Zdunkowie, którzy prowadzą gospodarstwo ukierunkowane na produkcję bydła mięsnego i hodowlę koni (również z Długosiodła). Starościną bartną Dożynek była Ewa Zdunek – właścicielka pasieki w Wyszkowie.
Obchody prowadziła naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju starostwa Ewa Michalik.
Po podniosłej ceremonii przekazania chleba w obecności wójtów gmin i burmistrza Wyszkowa nadeszła chwila dzielenia się chlebem z gośćmi i mieszkańcami. Gospodarze podzielili się chlebem dożynkowym z wójtami gmin powiatu: Wiesławem Przybylskim (Brańszczyk), Pawłem Kołodziejskim (Rząśnik), Andrzejem Żołyńskim (Somianka), Krzysztofem Jezierskim (Zabrodzie) i Grzegorzem Nowosielskim (burmistrz Wyszkowa).
Z powitaniem skierowanym do gości i rolników oraz słowami podkreślającymi wagę, trud i pracę rolników zwrócili się do uczestników gospodarze Dożynek: starosta Wojciech Kozon i wójt Stanisław Jastrzębski. Podziękowania i wiele słów wsparcia przekazali w swoich wystąpieniach goście m.in.: minister Henryk Kowalczyk, posłowie Marek Sawicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz, senator Maria Koc i radna Sejmiku Joanna Bala. Senator Maria Koc odczytała list gratulacyjny od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Zapraszamy na stronę internetową naszej redakcji, gdzie znajdują się zdjęcia z obchodów.
Tradycyjnie dożynki są okazją do podsumowań i wręczenia rolnikom odznaczeń i wyróżnień. Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” wręczył rolnikom minister Henryk Kowalczyk wraz ze starostą Wojciechem Kozonem. Następnie symboliczne podziękowania za pracę przekazali organizatorzy Dożynek Starosta Wyszkowski, Wójt Gminy Długosiodło i Marek Sawicki.
Część artystyczną rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, działający przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, który przygotował tańce z regionu Puszczy Zielonej i Białej oraz repertuar ludowy. Z zespołem wystąpił kurpiowski gawędziarz Witold Kuczyński z zespołu „Carniacy”. Następnie z koncertem muzyki rozrywkowej wystąpił Bedi, czyli Dawid Bedecki pochodzący z Długosiodła. Kolejny koncert, to zespół Discoboys z liderem Kamilem Kossakowskim. Gwiazdami wieczoru byli górale z Małopolski – zespół Pogwizdani, który łączy różne gatunki muzyczne: od przebojów muzyki góralskiej, aż po piosenki Disco Polo.
Dożynki były również miejscem, gdzie w licznie rozstawionych stoiskach uczestnicy obchodów mogli spróbować smakołyków przygotowanych przez KGW, sołectwa lub zapoznać się z materiałami promocyjnymi.

/J.Cz./

480 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminne Zawody OSP

10 września 2023 roku na boisku sportowym w Baczkach odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Łochów....

Zamknij