ggg

Święto plonów w gminie Małkinia Górna

W niedzielę, 6 września 2020 roku odbyły się Parafialno – Gminne Dożynki w Małkini Górnej. W tym roku z uwagi na stan epidemii koronawirusa COVID-19 uroczystości dożynkowe zostały ograniczone do mszy świętej dziękczynnej.

Msza Święta odbyła się w Kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, którą celebrowali: Proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła Ksiądz Kanonik Jan Marek Wróblewski, Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego Ksiądz Kanonik Piotr Legacki, Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni Ksiądz Kanonik Józef Poskrobko.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Józef Bogucki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Bogdan jak również radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych, mieszkańcy i goście.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia wieńca dożynkowego będącego uosobieniem urodzaju i dostatku, który w tym roku reprezentował wszystkie sołectwa z gminy Małkinia Górna. Wieniec wnieśli: Pani Grażyna Laska Sołtys Sołectwa Małkinia Górna I, Pani Danuta Papuga Sołtys Sołectwa Niegowiec, Pan Mariusz Rytel – Andrianik Radny Rady Gminy z Prostyni i Pan Wacław Sobieski Sołtys Sołectwa Orło. Oprócz wieńca dożynkowego kosz z darami ziemi przygotowali parafianie z Prostyni, który w podziękowaniu za tegoroczne plony, złożyli na ołtarzu; Pani Violetta Sikora Sołtys Sołectwa Prostyń oraz Druh Łukasz Szymańczyk z jednostki OSP Prostyń.
Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Małgorzata i Andrzej Rytel rolnicy ze wsi Podgórze – Gazdy. Państwo Rytel pracują na około 60 hektarach. Są przykładem rodziny wielopokoleniowej, ponieważ przejęli gospodarstwo od rodziców Pana Andrzeja. Hodują głównie bydło mleczne oraz uprawiają zboża i kukurydzę.
Kazanie wygłosił Ksiądz Kanonik Piotr Legacki, który powiedział między innymi „…Dziś tak jak co roku u schyłku lata i początku jesieni, kiedy pola stały się puste obchodzimy uroczystość dziękczynienia Panu Bogu za wszelkie dobro nam wyświadczone, a zwłaszcza za plony naszej ziemi. Za to wszystko co otrzymaliśmy z ziemi, dzięki Bożemu błogosławieństwu, a także trosce i pracy ludzi roli…”.
Dary w podziękowaniu za tegoroczne plony na ołtarzu złożyli starostowie tegorocznych dożynek oraz przedstawiciele władz gminy.
Na zakończenie mszy świętej Wójt Gminy Pani Bożena Kordek przekazała rolnikom serdeczne podziękowania za trud ich ciężkiej pracy. Jak podkreśliła Pani Wójt bez chleba, tego zwykłego, powszedniego nie jesteśmy w stanie egzystować. Praca rolnika jest zawodem bardzo trudnym, który nadal wymaga wiele poświęceń i jak żaden inny zawód jest zależny od warunków atmosferycznych.
Pani Wójt podziękowała wszystkim rolnikom za ich pracę i życzyła obfitych plonów.
Wszystkim mieszkańcom gminy Małkinia Górna Pani Wójt złożyła życzenia, aby nigdy nie zabrakło chleba na ich stołach.

/Gmina Małkinia Górna/

1 213 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ząbki hucznie pożegnały lato!

Przy pięknej pogodzie, w ubiegłą sobotę, 12 września na stadionie miejskim w Ząbkach, odbyła się impreza plenerowa pn: „Pożegnanie lata”....

Zamknij