ggg

Święto Konstytucji 3 Maja w Radzyminie

Radzymińskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w Kolegiacie Radzymińskiej. Po zakończeniu Eucharystii odbył się przemarsz paradny na Plac Tadeusza Kościuszki, na którym mieszkańcy, przedstawiciele władz i goście oddali hołd autorom i obrońcom pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Organizatorem uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki był Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka.
Obok gospodarzy i licznie zgromadzonych mieszkańców w wydarzeniu wzięli udział znamienici goście, a wśród nich m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Wiesław Solarz wraz z Radnymi; Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki z pracownikami magistratu i kierownikami jednostek organizacyjnych. Obecni byli Dyrektorzy szkół i Nauczyciele z terenu gminy, a także Sołtysi, harcerze oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji: Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z prezesem p. Janem Wnukiem – Honorowym Obywatelem Radzymina, Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Radzyminie na czele z p. Jerzym Bertą, Koła Łowieckiego „Przepiórka” z Radzymina, Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus”, Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej „Cud nad Wisłą” Powiatu Wołomińskiego z prezesem płk Andrzejem Michalikiem i kpt. Andrzejem Jastrzębskim; Stowarzyszenia – GRH „Bajka” z Radzymina. Nie mogło zabraknąć młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej wraz z prezesem p. Władysławem Kolatorskim. Uroczystości uświetniły swoją obecnością liczne poczty sztandarowe, rekonstruktorzy w strojach historycznych, Radzymińska Orkiestra Dęta pod batutą Jakuba Pietrucha oraz niezawodna strażacka kompania honorowa, złożona z druhów jednostek OSP z terenu gminy na czele z Komendantem Miejsko-Gminnym ZOSP RP dh Krzysztofem Rostkowskim.
W swoim przemówieniu zarówno Burmistrz Radzymina, jak i minister Piotr Uściński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka podkreślili znaczenie wydarzenia z 1791 r. oraz odnieśli się do trwającej wojny na Ukrainie. – Jestem bardzo dumny z Mieszkańców naszej gminy, którzy tak licznie i bezinteresownie otworzyli przed potrzebującymi współbraćmi z Ukrainy swoje serca i domy – powiedział burmistrz Krzysztof Chaciński.
Po przemówieniach i ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki można było obejrzeć pokaz umiejętności kawaleryjskich, zorganizowany przez GRH „Bajka” z Radzymina i 11. Pułk Ułanów Legionowych – Oddział Radomski.
Po południu, w Miejskiej Sali Koncertowej odbył się koncert w stylu stanisławowskim Calisia Quartett, a do wieczora, na Skwerze Czterech Wieszczów przed gmachem biblioteki trwał Piknik Rodzinny.

/opr. KW; źródło: UMiG Radzymin;
foto: UMiG Radzymin; G. Jeleń/

75 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
VI Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka

6 maja 2022 r. w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie odbył się VI Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego. W spotkaniu...

Zamknij