ggg ggg ggg ggg

Świetna zabawa i sportowe emocje podczas Dni Radzymina 2017

W miniony weekend, 9-10 września, odbyły się „Dni Radzymina” – święto miasta i gminy, które jest rokrocznie organizowane dla upamiętnienia nadania Radzyminowi praw miejskich. W tym roku program obfitował w wydarzenia kulturalne, sportowe i atrakcje rodzinne.

 

fot1

W Radzyminie, za oficjalną datę lokacji miasta uznaje się dokument z 5 września 1475r., sygnowany przez księcia mazowieckiego Bolesława V. To oznacza, że w tym roku przypadają 542 urodziny Miasta Cudu nad Wisłą, a taki jubileusz trzeba było uczcić hucznie i z rozmachem.

Sobotni festyn i koncerty w Parku Czartoryskiej
Gwiazdą sobotniego wieczoru była formacja Sound’n’Grace – zespół, który w swojej twórczości scenicznej wykorzystuje rozrywkowe brzmienia muzyki popularnej i gospel, autorzy takich przebojów jak: „Wejdźmy na dach” czy „Despacito”. Ponad godzinny koncert zgromadził kilkaset osób – mieszkańców gminy, gości i fanów chóru, którzy śpiewali razem z zespołem refreny najpopularniejszych piosenek i tańczyli w rytm radosnej muzyki. Ciepły i poruszający był moment, w którym lider zespołu, Kamil Mokrzycki, zadedykował jeden z utworów choremu dziecku z najbliższej rodziny. Publiczność ze wzruszeniem zapaliła światełka. Zespół serdecznie dziękował radzymińskiej publiczności za udany koncert.
Przez całe sobotnie popołudnie w parku trwał festyn rodzinny, który rozpoczął się od animacji i konkursów dla dzieci, których zabawiał m.in. konik pony. Najmłodsi przez cały czas mogli skorzystać z atrakcji: dmuchańców, karuzeli, specjalnych pojazdów UFO, strefy gier planszowych, malowania buziek i strefy gastronomicznej. Po zabawach i animacjach dla dzieci na scenie wystąpili radzymińscy harcerze ze Szczepu 9 Radzymińskiej Drużyny Harcerskiej i Gromady Zuchowej „Labirynt” z prezentacją swoich umiejętności. Zorganizowali zawody i opowiadali o rozwoju harcerstwa w gminie Radzymin. Pokazali, jak wartościowym i fascynującym zajęciem może być harcerstwo. Kolejnym punktem w programie był pokaz łuczniczy i prezentacja osiągnięć z zawodników z Klubu Sportowego ROKiS Radzymin.
Po tych atrakcjach nastąpiła seria coraz bardziej wciągających publiczność koncertów. Z autorskimi interpretacjami przebojów filmowych wystąpiła Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Furioso”. Wśród tych melodii widzowie usłyszeli m.in. muzykę z kultowych seriali, takich jak „Janosik” czy „40-latek”. Następnie wystąpił zespół Goose Bumps, który faktycznie przyprawił publiczność o gęsią skórkę, prezentując aranżacje światowych przebojów muzyki pop, a także wybrane własne kompozycje. Sześciu wyjątkowych chłopaków zachwyciło publiczność melodyjnością i interpretacją piosenek z list przebojów.
W przerwie między koncertami na scenie mogliśmy spotkać gwiazdę polskiego aktorstwa, p. Adama Ferencego , który opowiadał o swojej pracy artystycznej i zapowiadał spektakl „Dziennik Przebudzenia” na motywach powieści J. Pilcha (przedstawienie w sobotę 30.09.2017 w miejskiej Sali Koncertowej).
Kolejnym punktem programu były cięższe, rockowe brzmienia w wykonaniu formacji Radio Slam – gratka dla wielbicieli klasycznego hard rocka. Energetyczny, głośny koncert przyciągnął młodzież i rozgrzał publiczność.
Na zakończenie, po koncercie Sound’n’Grace, goście festynu mogli podziwiać zapierający dech w piersiach pokaz laserowy. Świetlne smugi przecinały powietrze nad głowami publiczności w rytm fascynującej muzyki. Pokaz poprzedziła multimedialna prezentacja o naszej gminie.
Kosmiczny klimat w parku Czartoryskiej zapanował jednak dużo wcześniej – już w piątkowy wieczór, poprzedzający Dni Radzymina, (na terenie parku ustawiono świetlną wystawę „Science fiction z betonu”). Była to pierwsza publiczna wystawa radzymińskiej firmy Betonosfera, która wytwarza magiczne w swoim wyglądzie, rozświetlone i dekoracyjne kule i obiekty z betonu. Wśród nich były m.in. kula stylizowana na „gwiazdę śmierci” z „Gwiezdnych Wojen”, statek kosmiczny czy gigantyczna misa pełna światła. Jedna z artystycznych kul unosiła się majestatycznie na wodzie w parkowym stawie. Serdecznie dziękujemy firmie Betonosfera i p. Robertowi Kowalskiemu za udostępnienie wystawy!
Gwoli ścisłości dodajmy, iż sobotnie świętowanie zainaugurowały Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP (Więcej na ten temat w kolejnym numerze).

Ćwierćmaraton Logmaster
W ubiegłą niedzielę, 10 września odbyła się 4. edycja Ćwierćmaratonu Logmaster, organizowanego przez firmę logistyczną Logmaster z Radzymina. Bieg ma charakter imprezy regionalnej i branżowej, integrującej sektor firm logistycznych. W biegu głównym wystartowało ponad 160 biegaczy, zwycięzcą okazał się p. Patryk Stypułkowski z Koluszek. Przed biegiem dla dorosłych swoich szans w zawodach biegowych spróbowało kilkadziesiąt dzieci, które biegły kilkustemetrową trasą wokół łąki za radzymińską kolegiatą. Pięknie udekorowane miasteczko biegowe było zlokalizowane przy ul. Głowackiego na tyłach kolegiaty, zaś finisz można było podziwiać na ulicach Radzymina. (Więcej informacji: www.cwiercmaratonlogmaster.pl).

Kabaret Jurki
Także w niedzielę, w hali ROKiS wystąpił z programem „Święta polskie” popularny kabaret Jurki, który znakomicie nawiązał kontakt z publicznością i wplótł w swój występ lokalne klimaty i miejscowości. Publiczność co chwila wybuchała śmiechem, żywiołowo reagując zarówno na przygotowane przez kaberet skecze, jak i wplatane nieustająco w program spontaniczne żarty sytuacyjne.
Z satysfakcją odnotowaliśmy, że nasza karta mieszkańca sprawdza się w działaniu – wśród radzymińskiej publiczności zdecydowana większość kupiła bilety na występ kabaretu Jurki z 50-procentową zniżką na Radzymińską Kartę Mieszkańca.

Wystawianie Radzymińskich Kart Mieszkańca
Z okazji Dni Radzymina, gmina przygotowała również specjalne stanowiska, przy których można było wyrobić sobie Radzymińską Kartę Mieszkańca. Stanowiska były zlokalizowane w pobliżu festynu w hallu nowego budynku gimnazjum od strony ul. Batorego. Z możliwości wyrobienia karty skorzystało kolejnych kilkudziesięciu mieszkańców gminy. W sumie od premiery programu na początku wakacji Radzymińską Kartę Mieszkańca wyrobiło już sobie blisko 4,5 tys. osób.

Radzymin w „Radio dla Ciebie”
Współorganizatorem „Dni Radzymina 2017” było Radio dla Ciebie w ramach akcji „Letnie granie Radia dla Ciebie”. Koncert w Radzyminie zamykał tegoroczny cykl „Letniego grania”, zaś Radzyminowi pozwolił promować święto miasta i gminy na radiowych falach na całym Mazowszu. Na żywo w Radio mogliśmy usłyszeć organizatorów Dni Radzymina: burmistrza Krzysztofa Chacińskiego i dyrektora Artura Laskowskiego, jak również wielu ciekawych rozmówców z gminy: dyr. Szkoły Podstawowej im. ks. E. Czartoryskiej, p. Małgorzatę Osiecką-Chmielewską, przedstawicielki radzymińskich organizacji pozarządowych: panie Joannę Surdyk i Karolinę Grucę z Fundacji Kamyk, p. Teresę Jóśk, radną Rady Miejskiej w Radzyminie i szefową Fundacji Kreatywni, komendanta OSP w Radzyminie p. Artura Kacperczaka oraz p. Tomasza Godlewskiego, harcmistrza i szefa Szczepu 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Labirynt”. (Nagrań można wysłuchać pod linkiem: http://www.rdc.pl/informacje/letnie-granie-i-studio-plenerowe-rdc-trwaja-dni-radzymina-posluchaj-zobacz/).

Podziękowania
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do atrakcyjności tegorocznych Dni Radzymina! Składamy podziękowania głównym organizatorom, czyli: zespołowi pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin, Ochotniczym Strażom Pożarnym, które zorganizowały zawody strażackie oraz organizatorom Ćwierćmaratonu „Logmaster”. Dziękujemy wszystkim występującym zespołom i grupom artystycznym, harcerzom ZHP ze Szczepu 9 RDH i GZ „Labirynt”, łucznikom z klubu ROKiS Radzymin, rozmówcom Radia dla Ciebie, a przede wszystkim Mieszkańcom i Gościom, którzy tak licznie odwiedzili nas w ten świąteczny dla Radzymina weekend!

/D.K.K.; rl/

 

6 050 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesne, kolorowe, energooszczędne – nowe przedszkole w Wyszkowie

Uroczyste otwarcie przedszkola w Wyszkowie przy ul. Meliorantów odbyło się 7 września 2017 r. w obecności licznie zgromadzonych gości, dzieci i...

Zamknij