ggg
ggg ggg

Starosta i samorządowcy na rozmowach z Wodami Polskimi

Jest nadzieja, że mapy ryzyka powodziowego po aktualizacji będą korzystniejsze dla mieszkańców gmin: Radzymin i Dąbrówka. W ubiegłym tygodniu w siedzibie PGW Wody Polskie odbyło się spotkanie z udziałem Starosty Adama Lubiaka i samorządowców, na którym omówiono problematykę terenów zalewowych w powiecie wołomińskim.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie PGW Wody Polskie w Warszawie we wtorek, 29 czerwca udział wzięli: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski.
Jako pierwszy o spotkaniu poinformował mieszkańców za pośrednictwem Facebooka burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, który ocenił je jako „owocne”. – W związku z zakończoną budową zapory bocznej w Arciechowie, trwa aktualizacja map ryzyka powodziowego – napisał burmistrz Radzymina dodając, że zaktualizowane mapy powinniśmy poznać za kilka miesięcy. Co istotne, jest szansa, że będą one zawierać dużo korzystniejsze zapisy odnośnie terenów zalewowych, którymi obecnie objęte są znaczne obszary niemal wszystkich sołectw w północnej części Gminy Radzymin, a także cały nadbużański obszar Gminy Dąbrówka. Co gorsza, na terenie obydwu gmin problem zwiększonego zasięgu zagrożenia i ryzyka powodziowego dotyczy zarówno terenów rolnych, jak również terenów, które już otrzymały warunki zabudowy, a nawet tych, które od kilkunastu lat posiadają Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego z przeznaczeniem pod budownictwo, inwestycje czy rekreację.
(Niestety, póki co nie wiadomo jak duży będzie zakres zmian w tej materii, mieszkańcom pozostaje czekać na zakończenie aktualizacji map).
Ponadto, podczas spotkania samorządowcy ustalili sposób konsultacji z Wodami Polskimi inwestycji drogowych, mogących jednocześnie pełnić rolę przeciwpowodziową. Omówiono również możliwość pozbawienia przepływającej głównie przez Gminę Radzymin rzeczki Beniaminówki, statusu rzeki na niektórych odcinkach, co znacznie ułatwiłoby jej ewentualną częściową przebudowę.
Z informacji przekazanych przez burmistrza Radzymina wynika, że w najbliższych dniach odbędzie się wizja w terenie, w trakcie której samorządowcy przedstawią pracownikom Wód Polskich ważne problemy związane z rzekami przepływającymi przez nasz powiat.

/opr. KW,
foto: FB-K.Chaciński/

111 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaczytany Radzymin z Agatą Czykierdą – Grabowską!

W pierwszą sobotę wakacji odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaczytany Radzymin”, którego pomysłodawczynią i głównym organizatorem jest radna Agnieszka...

Zamknij