ggg ggg ggg ggg

Spotkanie ze Św. Mikołajem w Przedszkolu Publicznym w Rozalinie

Jak ponury byłby świat, gdyby nie było Świętego Mikołaja! Nie byłoby wtedy dziecięcej wiary, żadnej poezji, żadnej nadziei, które uczyniłyby nasze istnienie radosnym”.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Boże Narodzenie to niepowtarzalny czas w roku. Szczególnie wszystkie dzieci czekają na te święta z niekłamaną niecierpliwością. To czas niezwykłej radości, wspólnie pieczonych pierniczków, wykonywania ozdób i pisania listów o wymarzonych prezentach, a nawet niespodzianek. Nie inaczej było też w Przedszkolu w Rozalinie w gminie Strachówka, placówce która została otworzona we wrześniu bieżącego roku.
Z racji zbliżających się Mikołajek w niedzielne popołudnie 4 grudnia Wójt Gminy Strachówka, Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Strachówka oraz Przedszkole Publiczne w Rozalinie zaprosili najmłodszych na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Przedszkolaki i chętne dzieci z wieku 3-8 lat z terenu gminy, wzięły udział w projekcie „Mikołaj w przedszkolu”.
Spotkanie ze św. Mikołajem w przedszkolu rozpoczęło się od ubierania świątecznego drzewka i zapalenia na nim światełek. Potem grupom przedszkolnym, zostały przekazane przez zaproszonych gości: Wójta Gminy Strachówka P. Piotra Orzechowskiego, P. Ewę Mikulską przedstawiciela GKRPA Gminy Strachówka oraz Dyrektora Przedszkola P. Krystynę Ołdak, zabawki, które były nagrodą za aktywny udział przedszkolaków w różnych akcjach charytatywnych.
Przy blasku lampek dzieci rozpoczęły wspólną zabawę, która umilała czas oczekiwania na głównego Gościa. Zabawy prowadziły nauczycielki z przedszkola: Panie Kinga, Ania, Monika i Małgosia. Pomagały im Panie: Ania, Wioletta i Bożenka. Dzieci bawiły się przy rytmicznych piosenkach, brały udział w zabawach z chustą animacyjną, rozwiązywały zagadki o Świętach Bożego Narodzenia. W czasie oczekiwania na Gościa chętne dzieci mogły pomalować sobie buźki, rozwiązać quiz o zdrowiu, kolorować rysunki o tematyce profilaktyki zdrowotnej, wykonać świąteczne ozdoby. W organizację wszystkich atrakcji, pod wodzą kadry przedszkola, włączyli się rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola: malowali dzieciom buźki, pomagali dekorować ozdoby świąteczne, towarzyszyli dzieciom w kolorowaniu rysunków. W kolejnej części wieczoru rozstrzygnięty został konkurs na „Najzdrowszą i najsmaczniejszą przekąskę”. Na zakończenie czasu oczekiwania na przyjście św. Mikołaja wszystkie dzieci przygotowały laurki, które Gość miał otrzymać w podziękowaniu za wręczane prezenty.
Gdy wreszcie długo oczekiwany Gość dotarł do Przedszkolaków za oknami było ciemno i nawet gwiazdy nie świeciły w oknach. Dlatego niezauważony przez nikogo św. Mikołaj wszedł do przedszkola i dopiero jego głośne wołanie „ho, ho, ho” i dźwięk dzwoneczków, oznajmiły, że już JEST. Dzieci aż zamilkły na ten widok. Na powitanie św. Mikołaj usłyszał przygotowaną specjalnie na ten dzień piosenkę „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”. Potem już należało szybko zapraszać dzieci do św. Mikołaja, bo zniecierpliwienie sięgnęło zenitu. Święty Mikołaj dla każdego małego uczestnika spotkania miał prezent i dobre słowo. Chętnym dzieciom i ich rodzicom, a nawet pracownikom przedszkola św. Mikołaj nie odmówił wykonania z nim pamiątkowej fotografii. Zdjęcia zrobione ze św. Mikołajem będą wspaniałą pamiątką, a przedszkolaki i ich rodzice na długo zapamiętają pozytywne emocje, które królowały tego dnia.
Gdyśmy mieli się zastanawiać, czy utrzymywać dzieci w przekonaniu o istnieniu św. Mikołaja warto posłuchać znajomej psycholożki, która sama jest matką i mówi o tym w ten sposób: Święty Mikołaj to jedna z postaci, w które wierzą dzieci zaraz obok niego jest przecież wróżka zębuszka, zajączek wielkanocny i inne baśniowe stworzenia. Dzieci przez cały czas używają swojej wyobraźni nawet jeśli wiedzą o tym, że wspomniani ulubieńcy są wymyśleni. To naturalny etap ich rozwoju poznawczego. Gdy bawią się w policjantów i złodziei, wiedzą, że tak naprawdę nimi nie są. Powinniśmy się martwić o te dzieci, które nie korzystają ze swojej wyobraźni, nie potrafią opowiedzieć twórczej historyjki. Wiara w świętego Mikołaja to element bycia dzieckiem, dlaczego mielibyśmy pozbawiać je tej magii dzieciństwa.
To niedzielne popołudnie i wieczór w Przedszkolu Publicznym w Rozalinie były pełne radości, głośnych okrzyków, wesołych zabaw i atrakcyjnych dla dzieci zajęć. To pierwsze tego typu spotkanie w tym przedszkolu i miejmy nadzieję, że nie ostatnie.
Przed nową Dyrektor Przedszkola i kadrą stoi wyzwanie na następny rok, bo spotkanie zostało odebrane bardzo pozytywnie i przyniosło nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, wiele radości.

/red/

621 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
712 000 zł na modernizację Orlika

W 2012 roku tak samo jak obecnie, cały świat żył rozgrywkami piłkarskimi. Wtedy w Polsce i Ukrainie organizowane było Euro...

Zamknij