ggg ggg ggg ggg

Spotkanie wigilijne Lokalnej Grupy Działania „Zielone sioło”

Zarząd LGD „Zielone sioło” 17 grudnia zaprosił swoich członków, sympatyków oraz przyjaciół na tradycyjne spotkanie wigilijne.

dscf3946

Kilkadziesiąt osób przybyło w ubiegła środę do starostwa powiatowego, gdzie w sali konferencyjnej odbyło sie spotkanie. Z najlepszymi życzeniami i opłatkiem gości witała prezes Zarządu LGD Adriana Rukat wraz z nowo wybraną wicestarostą Urszulą Wołosiewicz. Wśród zebranych byli wójtowie gmin m.in.: Wąsewa – Rafał Kowalczyk, Andrzejewa – Michał Rutkowski, Małkini Górnej – Bożena Kordek, Nur – Jacek Murawski, Stary Lubotyń – Ireneusz Gumkowski, sekretarz Gminy Brok – Tomasz Skibicki, dyrektorzy jednostek samorządowych, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich, osoby współpracujące z LGD. Prezes Adriana Rukat podziękowała za obecność w piątym spotkaniu opłatkowym i za współpracę. Przedstawiła w skrócie działania LGD od czasu podpisania pierwszej umowy 5 lat temu do dnia dzisiejszego (blisko 7 lat istnienia LGD). Stowarzyszenia działa na rzecz aktywizacji obszarów wiejskich i wdrażania LEADER na obszarze funkcjonowania LGD, z dofinansowania skorzystało wielu beneficjentów z sektora społecznego oraz samorządy gminne i powiatowe. Przypomniała zadania, które grupa podejmowała w perspektywie unijnej 2007 – 2013. Podała z duma efekty działań np.: kwoty zadań zrealizowanych i rozliczonych – 4 mln 300 tys. zł oraz zadań w trakcie rozliczenia – 1 mln 657 tys. zł. Pochwaliła się również dużą imprezą zorganizowaną w czerwcu w Broku: pokazy i występy pt. „Kiermasz wyrobów i usług polskich i litewskich”, przygotowane wraz z seminarium na temat turystyki wiejskiej. Od stycznia br. realizują międzynarodowy projekt współpracy z udziałem litewskiej LGD oraz FPGLD z okolic Przasnysza. W sierpniu delegacja młodzieży z ZS-CKR w Starym Lubiejewie wyjechała na Litwę, gdzie brała udział w warsztatach i seminarium studyjnym dla młodzieżowych organizacji pozarządowych.
Świąteczne i noworoczne życzenia złożyła również wicestarosta Urszula Wołosiewicz. Życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu jak i osobistych sukcesów. Ks. Mirosław Mierzejewski-Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Bożej Dzieciny i udzielił zebranym świątecznego błogosławieństwa. Po wspólnym odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” uczestnicy spotkania przełamując się opłatkiem złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne. Uczestnicy spotkania mogli skosztować pysznych potraw wigilijnych przygotowanych przez organizatorów.

 


Podczas spotkania przeprowadzono Konkurs kulinarny pn.: „Najsmaczniejsza potrawa wigilijna”, którego celem była m.in. prezentacja kuchni lokalnej, poznawanie i kultywowanie kulinarnych tradycji bożonarodzeniowych oraz aktywizacja społeczności zamieszkującej na obszarze LGD „Zielone sioło”.

A oto wyniki konkursu otrzymane z ankiet wypełnionych przez wszystkich uczestników spotkania:

Kategoria: rybno-warzywna potrawa wigilijna:
I miejsce – Joanna Orlicz – Drożdżowy kulebiak z kapustą i grzybami,
II miejsce – KGW Jelenie – Pierogi z kapustą i grzybami,
III miejsce – Stowarzyszenie Nasze Boguty – Karp po żydowsku.

Kategoria: wigilijna potrawa na słodko:
I miejsce – KGW Klub Nowoczesnej Gospodyni w Zarębach Warchołach – Makowe ciasta,
II miejsce – KGW Nieskórz – Świąteczny sernik z karmelizowanymi jabłkami,
III miejsce – KGW Stara Ruskołęka – Tort czekoladowo-śmietanowy.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe szczególnie przydatne w gospodarstwie domowym.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie upominki – kalendarze na 2015 r.

/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 337 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolędy i jasełka przy fontannie

Wigilia dla mieszkańców przy wyszkowskiej fontannie została zorganizowana przez Klub Przyjaciół Wyszkowa i burmistrza Wyszkowa po raz szósty. W niedzielę...

Zamknij