ggg ggg ggg

Społeczność Ziemi Norwida i Cudu nad Wisłą nie zapomniała o męczeńskiej śmierci ks. Sylwestra Zycha

W 33. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Sylwestra Zycha, władze samorządowe oraz mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego uczcili pamięć nieustraszonego kapłana i wielkiego patrioty, który za bezkompromisową wierność Bogu i Ojczyźnie zapłacił najwyższą cenę.

Ś.P. ksiądz Sylwester Zych (1950-1989) był nieustraszonym kapłanem i gorącym patriotą, wspaniałym duszpasterzem, zaskarbiającym w sposób szczególny serca dzieci i młodzieży. Był uczestnikiem ruchu oporu i głosicielem wolności w okresie PRL-u.
Za bezkompromisową wierność Bogu i Ojczyźnie zapłacił najwyższą cenę. Najpierw były represje, potem bezlitosny więzienny rygor i walka o możliwość odprawiania Mszy Św., później codzienność anonimowych listów i telefonów z obelgami i groźbami śmierci, a w końcu skrytobójczy mord, którego sprawcy nigdy nie zostali ujawnieni i ukarani, a komunistyczna propaganda usiłowała przedstawić zamordowanego księdza w jak najgorszym świetle – przypomniano podczas uroczystości, upamiętniających ks. Zycha, które odbyły się w poniedziałek, 11 lipca (dokładnie w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana).
Z inicjatywy działaczy NSZZ „Solidarność” Koło Wołomin, punktualnie o godz. 18:00 w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w intencji ks. Sylwestra Zycha, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Jacek Dębski wraz z ks. prof. Andrzejem Rusinowskim.
We wspólnej modlitwie za spokój duszy kapłana udział wzięli licznie przybyli mieszkańcy i goście, a wśród nich m.in.: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Wołomin Józef Radzio wraz z Pocztem Sztandarowym Związku w składzie: Tadeusz Janiak, Andrzej Jusiński, Krzysztof Boguski, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Izabella Dziewiątkowska, Radny Powiatu Robert Roguski, Radni Rady Miejskiej w Wołominie: Bogdan Sawicki, Kazimierz Tarapata, Andrzej Fuśnik, a także Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Powiatu Wołomińskiego Hanna Skrzypczak.
Podczas kazania osobistymi wspomnieniami na tematks. Zycha podzielił się z wiernymi ks. prof. Andrzej Rusinowski, kolega Ś.P. Księdza Sylwestra z Seminarium Duchownego.
Po zakończeniu Eucharystii nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny w Kobyłce, gdzie odbyła się druga części uroczystości. W jej trakcie głos zabrał Starosta Adam Lubiak oraz osoby, dla których Ś.P. ks. Sylwester Zych był nie tylko duchownym, ale też bliskim człowiekiem.
Wizytę na cmentarzu zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia przez delegacje, wiązanek i kwiatów na grobie rodzinnym Zychów, w którym pochowano ciało kapłana.
(Tego dnia uczestnicy uroczystości odwiedzili również pomnik ks. Sylwestra Zycha w Zagościńcu, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze).
Cześć Jego Pamięci!
/opr. KW; foto: Powiat Wołomiński/

919 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij