ggg
ggg ggg

Skwer przed dawnym Starostwem otwarty dla mieszkańców

Skwer przed zabytkowym budynkiem dawnego starostwa radzymińskiego przy ul. Konstytucji
3 Maja 19, w którym obecnie mieści się część referatów Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, będzie ogólnodostępny.

W ubiegłą środę, 24 marca decyzją burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego rozpoczął się demontaż ogrodzenia wokół budynku.
– Czasem nawet niewielkie zmiany mogą zmieniać jakość przestrzeni publicznej – stwierdził burmistrz Krzysztof Chaciński podejmując decyzję o likwidacji ogrodzenia przed zabytkowym gmachem dawnego starostwa radzymińskiego. – Skwer będzie udostępniony pieszym przez całą dobę. Pojawią się na nim nowe ławki i kosze. A za kilka lat zieleniec ma zmienić swoje oblicze – zapowiedział burmistrz Radzymina.
Budynek przy ul. Konstytucji 3 Maja 19 w Radzyminie zaprojektowany przez Henryka Marconiego został wybudowany w stylu neoklasycystycznym i oddany do użytku w 1843 r. Wojsko rosyjskie przeznaczyło obiekt na szpital dla chorych żołnierzy. W 1867 r., po upadku Powstania Styczniowego ulokowano w nim carską administrację utworzonego wówczas Powiatu Radzymińskiego. Od 1915 r. do 1918 r. budynek zajmowały władze niemieckie. W 1918 r. w gmachu powstała siedziba starostwa powiatowego. Podczas II wojny światowej miejsce polskiego starostwa powiatowego zajęło hitlerowskie okupacyjne starostwo powiatowe. W 1944 r. obiekt został opanowany przez żołnierzy I Batalionu 32 pułku piechoty Armii Krajowej. Po wycofaniu się Rosjan i Armii Krajowej budynek zajęli Niemcy. Po wejściu do Radzymina oddziałów radzieckich gospodarzem obiektu stało się komunistyczne starostwo powiatowe.
W 1952 r. Radzymin przestał być siedzibą władz powiatowych. Do 1992 r. w budynku mieścił się internat Studium Wychowania Przedszkolnego. Obecnie w gmachu znajduje się USC i część referatów Urzędu Miasta i Gminy Radzymin (budynek B urzędu).
/opr. rl, źródło: UMiG Radzymin/

120 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij