ggg ggg ggg

Serock świętuje 100-lecie odzyskania praw miejskich

1 stycznia 1923 r. Serock odzyskał prawa miejskie. W ubiegły piątek, 13 stycznia 2023 r. odbyły się obchody 100. rocznicy tego doniosłego wydarzenia, których pierwszym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie ratusza.

Po ceremonii odsłonięcia tablicy, obchody przeniosły się do sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa, gdzie o godz. 14:00 rozpoczęła się konferencja historyczna „Serock miastem”, którą otworzył Burmistrz Artur Borkowski.
Pierwszy referat wygłosił prof. Radosław Lolo, który przedstawił syntezę dziejów miast mazowieckich od
XV do XIX w. Następnie głos zabrał
dr Mirosław Pakuła, który opowiedział o utracie praw miejskich na Mazowszu w latach 1869-1870. W kolejnym wystąpieniu prof. Jolanta Załęczny przedstawiła proces odzyskiwania praw miejskich w okresie II Rzeczypospolitej. Po przerwie dr Sławomir Jakubczak wygłosił referat na temat samorządu serockiego w okresie międzywojennym. W dalszej części Bartłomiej Błachnio scharakteryzował władze Serocka w latach 1945-1990 – na podstawie dokumentów archiwalnych. Potem wystąpił Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki, który podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami i wspomnieniami związanymi z powstaniem samorządu serockiego w 1990 r. Ostatnim z prelegentów był Mariusz Rosiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, który scharakteryzował działalność Rady w latach 1990-2022.
Po zakończeniu referatów prowadząca konferencję Agnieszka Woźniakowska oddała głos dr. Mirosławowi Pakule, który zaprezentował zbiorową publikację historyczną wydaną pod koniec 2022 r. przez Miasto i Gminę Serock. Książka „Serock i okolice – dziejów dawnych i najnowszych” zawiera artykuły napisane przez dziewięciu autorów i przedstawia różne aspekty życia mieszkańców naszej ziemi.
Konferencję podsumował Burmistrz Artur Borkowski, który podkreślił, że obchody są hołdem złożonym ludziom, którzy 100 lat temu przyczynili się do odzyskania praw miejskich.
(Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ramach obchodów 100-lecia odzyskania praw miejskich, w poniedziałek,
2 stycznia przedstawiciele władz samorządu serockiego złożyli wieniec na grobie Józefa Jasiobędzkiego, pierwszego burmistrza po odzyskaniu praw miejskich w 1923 roku).
Jak powiedział na zamknięcie konferencji Burmistrz Serocka, wysiłek ludzi, którzy w 1923 r.
przyczynili się do odzyskania praw miejskich, jest dla obecnego pokolenia zobowiązaniem do dalszych starań o rozwój Serocka. Na koniec podziękował wszystkim, którzy w dzisiejszych czasach są zaangażowani w życie miasta.

/opr. KW; źródło: UMiG Serock/

102 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Społeczność radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przywraca pamięć o Weteranie Powstania Styczniowego – ppor. Leonie Witkowskim

Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie jest sprawowanie opieki nad miejscami pamięci, w...

Zamknij