ggg
ggg

Samorządy Powiatu Węgrowskiego odebrały czeki z dofinansowaniem inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Kolejne pieniądze na drogi trafiają do gmin i powiatu węgrowskiego z programów rządowych – 23 lutego 2022 r. nastąpiło uroczyste przekazanie dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Powiatu Węgrowskiego, miasta Węgrowa, gmin: Łochów, Wierzbno, Sadowne i Liw.

W minionym tygodniu w dniu 23 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się uroczyste przekazanie czeków z dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W spotkaniu uczestniczyli: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, samorządowcy z terenu powiatu, burmistrzowie, wójtowie, członkowie zarządu oraz radni Powiatu Węgrowskiego.
Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak przywitała zebranych gości oraz przekazała ważną i radosną dla powiatu informację o kolejnych środkach na drogi. Jak podkreślała: „Szczególnie po zimie widzimy, jak bardzo te nasze drogi ucierpiały. Każdy milion na drogi jest bardzo ważny, bo to poprawia nasze bezpieczeństwo.
16 863 924,73 zł to jest kwota, jaką otrzymaliśmy i prowadzi do wybudowania prawie 8,837 km dróg”. Podziękowała w swoim imieniu jak i Starostwa Węgrowskiego wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy sytuacji gmin i powiatu.
Głos zabrali również uczestnicy wręczenia czeków dla samorządów. Senator Maria Koc podzieliła się swoimi spostrzeżeniami: „Każde spotkanie z samorządowcami, za którymi idą środki bardzo, bardzo cieszy. Idą na infrastrukturę, na drogi, na wodociągi… Nigdy wcześniej takich środków nie było, a mieszkańcy czekali na te drogi wiele lat.”. Wspominała, że tych zaniedbań było bardzo dużo, ale nie zawsze wynikały ze złej woli. Po prostu dopłaty do inwestycji były bardzo duże, sięgały często 50% i więcej. Tak dużych środków samorządy często nie miały. Opisywała sytuację mieszkańców, których w związku z brakiem dojazdów i pracy, ubywało. Teraz, jak podkreślała: „…kwoty są duże i niebawem, za kilka tygodni i miesięcy, nasz teren zmieni się w plac budowy”.
Poseł Maciej Górski swoją wypowiedź zaczął wspomnienia czasu własnej pracy w samorządzie. Był radnym powiatowym i usłyszał wtedy słowa: „Drogi nie mają barw politycznych”. Następnie przytoczył dane o programach, z których środki otrzymali i będą otrzymywać samorządy. Dzięki ich wprowadzeniu przez obecny polski rząd z większości z nich, a z programu Polski Ład skorzystały z dofinansowania wszystkie gminy. W kolejnej edycji już wszystkie samorządy złożyły wnioski o dofinansowanie na drogi.
Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski również powołał się na swoje doświadczenia, gdy dofinansowania były nieduże lub wcale. Podkreślał, że ucieszył się, bo już od września ubiegłego roku cały czas zajmuje się wnioskami o dofinansowanie, a jest nadal dużo programów dla samorządów. Przy okazji zauważył, że dla wielu z nich jest ich zbyt dużo, bowiem nie składają wniosków na wszystkie możliwości dofinansowań. Przedstawiając dane jak dużo środków można uzyskać na Mazowszu, apelował o mobilizację i wykorzystanie szans stojących przed samorządami. Na zakończenie dziękując Państwu Polskiemu za wprowadzanie programów, dziękował samorządom za współpracę, za wspólne prowadzenie inwestycji i programów.

Po przemowach samorządowców odbyło się uroczyste przekazanie czeków.
Samorząd Powiatu Węgrowskiego otrzymał 7 791 184 zł, które są przeznaczone na rozbudowę drogi powiatowej nr 4248W na odcinku Grębków – Podsusze.
Gmina Łochów otrzymała 887 234,07 zł, na przebudowę ulicy Sadowej w Łochowie.
Miasto Węgrów za uzyskane 4 674 000 zł, rozbuduje Al. Partyzantów.
Gmina Wierzbno otrzymała 558 497,66 zł, na przebudowę drogi w miejscowościach Wyględówek i Nadzieja.
Gmina Sadowne otrzymała 649 814,22 zł, z którego zostanie przebudowana droga gminna Złotki – Kolonia Złotki.
Gmina Liw za uzyskane 2 303 194,78 zł, dokona rozbudowy drogi gminnej Ludwinów – Osowiec.

W trakcie uroczystości i później w relacji ze spotkania na stronie Starostwa zostały powiedziane i zamieszczone następujące słowa: „Starosta Węgrowski wraz z pozostałymi członkami Samorządu Powiatu Węgrowskiego serdecznie dziękuje Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za przekazanie dotacji na modernizację dróg w naszym powiecie. Szczególne podziękowania należą się także Parlamentarzystom wspierającym Powiat Węgrowski: Senator RP Marii Koc oraz Posłowi na Sejm RP Maciejowi Górskiemu.”
/Janina Czerwińska/

194 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 15 lat aktywnej edukacji historycznej w ramach Koła Historycznego „Wiarus”

„Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.” (Cyceron) W tym roku szkolnym przypada jubileusz 15-lecia...

Zamknij