ggg
ggg

Rusza budowa nowoczesnego żłobka i przedszkola w Wieliszewie!!!

Doskonała wiadomość dla rodziców małych dzieci! Już od września, na działce gminnej przy Al. Solidarności w Wieliszewie, rozpocznie funkcjonowanie niepubliczne przedszkole oraz żłobek. Inwestycja ta jest efektem owocnej współpracy wójta Pawła Kownackiego, radnych Gminy Wieliszew oraz prywatnego przedsiębiorcy.

W środę, 10 stycznia na działce gminnej przy Al. Solidarności 7A w Wieliszewie oficjalnie zainaugurowano budowę niepublicznego żłobka i przedszkola „Świat Malucha”. Dla mieszkańców Wieliszewa będących rodzicami małych dzieci to szczególnie dobra wiadomość, gdyż placówka będzie mogła przyjąć do 120 dzieci w wieku od 11 miesiąca życia.
10 stycznia 2018 r. to symboliczna data rozpoczęcia inwestycji, która ma być oddana do użytku wraz z nadejściem nowego roku szkolnego. Tego dnia nastąpiło uroczyste wkopanie Aktu Erekcyjnego oraz poświęcenie placu budowy, na którym powstaje nowoczesny żłobek i przedszkole.
Wszystkich zebranych na uroczystości powitał wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz inwestorzy: Monika i Radosław Jankowscy.
– W imieniu swoim i radnych Gminy Wieliszew bardzo się cieszę, że udało nam się dopiąć wszelkich formalności, aby ta niezwykle ważna inwestycja mogła być realizowana. Jest to również świetny przykład partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina Wieliszew wydzierżawiła działkę z przeznaczeniem wyłącznie pod budowę przedszkola i żłobka. Dzięki zaangażowaniu każdej ze stron dzisiaj bierzemy udział w uroczystym wkopaniu Aktu Erekcyjnego, a już we wrześniu najmłodsi mieszkańcy gminy, będą cieszyli się nowymi miejscami w żłobku i przedszkolu” – mówił wójt Paweł Kownacki.
– Wieliszew jest pięknym miejscem do życia, coraz bardziej się rozwija i staje się atrakcyjny. Zapotrzebowanie również na takie placówki jest coraz większe, więc cieszę się, że dzięki współpracy z Gminą możemy realizować to zadanie, tym samym przyczyniając się do rozwoju tego miejsca – powiedziała z satysfakcją p. Monika Jankowska.
Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień wójt Paweł Kownacki odczytał treść Aktu Erekcyjnego, a następnie poprosił wymienione w nim osoby o uroczyste złożenie podpisu. Wśród sygnatariuszy Aktu znaleźli się: inwestorzy Monika i Radosław Jankowscy, wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Jacek Kuciński, radni z Wieliszewa: Rafał Donarski oraz Grażyna Kwiatkowska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jacek Banaszek, proboszcz Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Kucharski oraz sołtys Wieliszewa Ludwik Żołek.
Po uroczystym wkopaniu w ziemię tuby z Aktem Erekcyjnym przyszedł czas na ceremonię poświęcenia placu budowy, której dokonał proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie ks. Grzegorz Kucharski.
Warto w tym miejscu nadmienić, iż w ramach inwestycji powstanie jednokondygnacyjny budynek o nowoczesnej, estetycznej bryle, w którym wszystkie pomieszczenia przeznaczone na zabawę, odpoczynek dzieci oraz realizację zajęć wychowawczo-dydaktycznych będą przestronne i pełne światła dziennego.
Każda sala będzie wyposażona w łazienkę i magazynek. Oprócz tego w budynku znajdować się będzie zespół pomieszczeń administracyjno-socjalnych, w pełni funkcjonalna kuchnia oraz jadalnia, specjalnie przystosowana do wymagań najmłodszych, aby mogły w niej komfortowo spożywać posiłki. W budynku znajdzie się szatnia dla dzieci, połączona z holem i poczekalnią dla rodziców. Z kolei, na zewnątrz powstanie nowoczesny plac zabaw.
Funkcjonalny i nowoczesny budynek to tylko początek. Nad bezpieczeństwem i rozwojem najmłodszych będzie czuwała wykwalifikowana i doświadczona kadra pedagogów i specjalistów. Na dzieci będzie również czekała bogata oferta zajęć dodatkowych, m.in. warsztatów teatralnych czy przyrodniczych.
Należy przy tym podkreślić, iż zgodnie z możliwościami prawnymi obie niepubliczne placówki będą otrzymywały dotację z Gminy Wieliszew. Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 pozwala dofinansowywać niepubliczne żłobki, co wieliszewscy radni wykorzystali w 2016 r. podejmując stosowną uchwałę, zmodyfikowaną nieco w grudniu 2017 r. Tego typu niepubliczna placówka w Gminie Wieliszew może liczyć na 500 zł dofinansowania na każde dziecko zamieszkałe na naszym terenie. Natomiast dotacja dla niepublicznych placówek przedszkolnych, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, to 75 % wydatków bieżących ponoszonych na jednego wychowanka w gminnych placówkach. W sytuacji, gdy w publicznych placówkach nie ma wystarczającej liczby miejsc dla przedszkolaków, gmina może ogłosić konkurs dla placówek niepublicznych, w których zorganizuje się te miejsca, więc powstanie takowej to również możliwość zapewnienia pobytu w przedszkolu wszystkim chętnym.
Przewidywany termin otwarcia żłobka i przedszkola to 1 września 2018 roku. (Więcej informacji o przedszkolu można uzyskać na stronie internetowej www.swiatmalucha.edu.pl).

/oprac. RL; foto: www.wieliszew.pl/

2 500 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łochów ma się z czego cieszyć! Będą pieniądze na zakup nowych foteli do sali widowiskowo – kinowej Ośrodka Kultury

Należy bardzo podziękować Pani Marszałek Marii Koc za wniosek do Budżetu Państwa na rok 2018 i posłom Danielowi Milewskiemu, Krzysztofowi...

Zamknij