ggg

Rozbudowywany szpital w Wołominie pierwszym przystankiem na trasie Premiera Mateusza Morawieckiego

W ubiegły poniedziałek, 5 września o świcie, Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął kolejny objazd po kraju. Pierwszym przystankiem na trasie kampanii odbywającej się pod hasłem: „Bezpieczna Polska – Bezpieczni Polacy” był rozbudowywany Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Jak powiedział Premier Mateusz Morawiecki tuż przed wyjazdem z Warszawy: „Ruszamy skoro świt w kolejny objazd po Polsce, tak jak wielu Polaków zaczyna pracę, bo mamy dzisiaj coś bardzo ważnego do przekazania. Chcemy pokazać, że rząd reaguje na kryzysy, które dotykają cały świat”.
– Wiemy doskonale, że jesteśmy w szczególnym czasie. W czasie skumulowania wielu kryzysów, na skutek koszmarnych błędów światowej polityki energetycznej, klimatycznej ze strony Unii Europejskiej – mamy wielkie problemy z cenami. Te ceny są bardzo wysokie przede wszystkim z jeszcze jednego względu – to wojna na Ukrainie i świadoma polityka Moskwy.
Musimy przypominać każdego dnia, co zrobili nasi poprzednicy w znacznie prostszej sytuacji. Podnieśli wiek emerytalny, podnieśli podatek VAT i inne opłaty i pozbawili Polaków około połowy OFE. Czyli gdy brakowało pieniędzy, natychmiast sięgali do portfeli Polaków. Nasza polityka jest inna. Państwo musi być aktywne, w szczególności w czasie bardzo trudnym. I tę aktywność pokazujemy.


Mieliśmy osiągnąć 6% PKB na zdrowie – w przyszłym roku jest budżet, w którym będzie ponad 6% na zdrowie. Mieliśmy osiągnąć do 2030 roku 3% PKB na wydatki obronne – osiągniemy to już w przyszłym roku. Wypracowaliśmy możliwości budżetowe, które dzisiaj amortyzują kryzys, ale nie są dane raz na zawsze. Przypomnę: za czasów naszych poprzedników bezrobocie rosło, podatki rosły, rósł wiek emerytalny, a dochody Polaków były w stagnacji.
My staramy się za każdym razem reagować – pandemia, kryzys na granicy białoruskiej, kryzys popandemiczny, czyli zerwane łańcuchy produkcji, kryzys gospodarczy na świecie, a teraz kryzys inflacyjny, energetyczny i wojna na Ukrainie. Te kryzysy skumulowały się w sposób bezprecedensowy, ale podołamy im wszystkim, bo bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy to jest cel naszego rządu – zapewnił Premier Mateusz Morawiecki, który poniedziałkową wizytę na terenie trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego rozpoczął od wizytacji rozbudowywanej części Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.
Efekty powstającej od dwóch lat inwestycji pokazali Premierowi: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak oraz Dyrektor Szpitala Grzegorz Krycki. Jak przypomniano, prace polegające na rozbudowie Szpitala w Wołominie rozpoczęły się w grudniu 2020 r. Pierwotny plan zakładał realizację zadania w latach: 2020-2023, zgodnie z przyznanym dofinansowaniem z dotacji celowej budżetu państwa w wysokości 37 679 724,00 zł (całkowita wartość inwestycji: 55 585 927,18 zł). Jednak szybki postęp prac i zgoda Ministra Finansów na szybszą wypłatę ostatniej transzy dotacji (jeszcze w 2022 r.), pozwolą na zakończenie prac w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.
W budynku A (obecnie w stanie surowym zamkniętym) w przyszłości zlokalizowane będą: Odział Ratunkowy, Blok Operacyjny, Odział Intensywnego Nadzoru, pracownie diagnostyczne, gabinety lekarskie, pomieszczenia socjalne, magazynowe, techniczne. W budynku B (wykończonym w 100% w ramach obecnego etapu inwestycji) zlokalizowane będą: poradnie, nocna pomoc lekarska, zakład rehabilitacji oraz administracja szpitala.
Ponadto, w ostatnich latach Powiat Wołomiński zrealizował również szereg remontów w istniejącym budynku szpitala m.in.: remont oddziału ratunkowego, pomieszczeń dla nocnej pomocy lekarskiej, oddziału chirurgicznego oraz oddziału neurologii. Na remonty i wyposażenie oddziałów władze powiatu przeznaczyły ponad 10 mln zł. Dodatkowo mieszkańcy i pacjenci zyskali zmodernizowany parking przed placówką od strony ul. Gdyńskiej.


– Szpital w Wołominie jest doskonałym przykładem inwestowania w służbę zdrowia. Zyska on cztery nowe sale operacyjne, rozbudowywany jest stary budynek, będzie wiele nowoczesnego sprzętu i najlepsze usługi dla mieszańców Powiatu Wołomińskiego – powiedział w trakcie briefingu prasowego Premier Mateusz Morawiecki. Szef Rządu RP przypomniał, że wydatki budżetu państwa na zdrowie w 2023 r. przekroczą 6% PKB, zaś w 2015 r. było to około 4,5%. Rządy dzielą się na te, które działają i te, które chowają głowę w piasek. – Macie Państwo wybór pomiędzy tym, co było wcześniej, czyli likwidowaną, nienowoczesną służbą zdrowia i brakiem troski o pacjenta, albo służbą zdrowia, która jest modernizowana – dodał Premier Mateusz Morawiecki.
Starosta Adam Lubiak wyraził wdzięczność Panu Premierowi za okazane wsparcie w postaci dotacji celowej na rozbudowę placówki w wysokości ponad 37 mln zł podkreślając, że realizacja tej niezwykle ważnej i długo wyczekiwanej przez mieszkańców Powiatu Wołomińskiego inwestycji, nie byłaby możliwa bez wsparcia rządowego. W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia i wizytę w Wołominie wręczono Premierowi pamiątkowy album „Cud nad Wisłą”.
Obok Starosty Adama Lubiaka, Radnej Sejmiku Katarzyny Lubiak oraz Dyrektora Grzegorza Kryckiego w porannym spotkaniu z szefem rządu udział wzięli również: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński oraz Poseł Dominika Chorosińska, a także Radni Powiatu Wołomińskiego i Gminy Wołomin.

/opr. KW; foto: Kancelaria Premiera RP, Powiat Wołomiński/

327 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne świętowanie dożynkowe

Święto Plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. W bieżącym roku Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się 28 sierpnia w Gminie Rząśnik. Do...

Zamknij